Bize Ulaşın

İnşaat Haberleri

Türkiye İnşaat’ta 250 Uluslararası Müteaahhit Listesinde 2. Sırada!

Türkiye, ‘Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’ listesinde 40 firma ile yer aldı ve dünya ikinciliğini korudu.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Türkiye, ‘Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’ listesinde 40 firma ile yer aldı ve dünya ikinciliğini korudu.

Dünya çapında referans alınan inşaat sektörü dergisi ENR’ın (Engineering News Record), her yıl müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak yayımladığı “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi Listesi” açıklandı.

Listede 81 firmayla birinci yine Çin olurken, üçüncü sırada 39 firma ile ABD bulunuyor. Dünya çapında referans alınan inşaat sektörü dergisi ENR’ın (Engineering News Record), her yıl müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak yayımladığı listeye göre, ilk 100 firma arasına 6 Türk firması girmeyi başardı. Geçen yıl olduğu gibi 2 Türk firması ilk 50 firma arasında yer buldu. Türkiye’nin küresel inşaat pazarından aldığı pay ise yüzde 4.4 oldu.

Türkiye, 40 firma ile listede ikinci sıradaki yerini korudu. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), 2023 yılı “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi Listesi”nin Türkiye sonuçlarını duyurdu. Buna göre ENR, listenin yer aldığı “Firmalar Büyük Resimde Zorluklarla Karşı Karşıya” başlıklı bülteninde, küresel inşaat pazarının büyüklüğünün 2022 yılında 398 milyar dolar seviyesinden 428,5 milyar dolar seviyesine çıktığını kaydetti.

Bültende küresel çapta yaşanan yüksek enflasyon, vasıflı işgücü sıkıntısı ve tedarik zinciri sorunlarına işaretedilirken, şiddetli değişim rüzgarlarının ortasında sektörde üstlenilmiş projelerin firmalar için avantaj oluşturduğu ancak artan proje maliyetlerinin ileriki dönem için soru işaretleri yarattığı belirtildi.

İlk 100 firma arasına 6 Türk firması girdi. Geçen yıl olduğu gibi 2 Türk firması ilk 50 firma arasında yer buldu. Türk firmalarının faaliyetleri ağırlıklı olarak Rusya dahil Avrupa’da (9,2 milyar dolar), Orta Doğu’da (4,3 milyar dolar), Afrika (3,1 milyar dolar) ve Asya’da (1,9 milyar dolar) yoğunlaştı.

19.1 MİLYAR DOLARLIK PROJE ÜSTLENDİLER

2021’de Türk müteahhitlerin yurt dışında üstlendiği proje büyüklüğünün 30 milyar doları aştığını hatırlatan TMB Başkanı Erdal Eren, “Rusya-Ukrayna savaşının çıkışıyla sarsıldık. Savaşın etkileri altındaki sektörün yurt dışında üstlendiği proje büyüklüğü geçen yıl 19,1 milyar dolar oldu” dedi. Cumhurbaşkanı’nın sektöre 75 milyar dolarlık orta vadeli hedef koyduğunu belirten Eren, yurtdışındaki ihalelerde karşılaştıkları teminat mektubu sorununa devletin çözüm bulması gerektiğini söyledi.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar