Bize Ulaşın

Emlak Gündem

Airbnb düzenlemesi Resmi Gazete’de yayınlandı.

Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı. Kanun kapsamında izin belgesiz kiralamalarda kiralama yapılan her bir konut için 100 bin Türk lirası idari para cezası uygulanacak.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Konutların Turizm Amaçlı Kiralanması ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair Kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kanun, turizm amaçlı kiralanan konutlarla ilgili bir dizi düzenlemeyi içermektedir.

Kanun, turizm amaçlı konut kiralamalarına yönelik temel ilkeleri, izin belgelerinin düzenlenmesini, idari cezaları ve turizm amaçlı kiralanan konutların uyacakları mevzuatı içermektedir.

Kanun kapsamında, izin belgesi olmadan yapılan konut kiralamaları için her bir konut için 100 bin Türk lirası idari para cezası uygulanacaktır.

İzin belgesi gerektirmeyen turizm amaçlı kiralama faaliyetlerine devam edenler, her bir konut için 100 bin Türk lirası idari para cezası alacaklar ve izin belgesi alabilmeleri için on beş gün süre verilecektir.

Bu on beş günlük süre sonunda hala izin belgesi almayanlar için 500 bin Türk lirası idari para cezası uygulanacak ve bir kez daha on beş gün süre verilecektir. Bu süre sonunda faaliyetlere devam edilirse, uygulanacak olan idari para cezası 1 milyon Türk Lirası olacaktır.

Ayrıca, izin belgesi sahipleri, turizm amaçlı konutları kiralayan üçüncü kişilere her bir sözleşme için 100 bin Türk lirası idari para cezası ödeyeceklerdir. Kendi adına konut kiralayanlar için de aynı miktar idari para cezası uygulanacaktır. İzin belgesi olmayan konutların turizm amaçlı kiralanmasına aracılık edenler de her bir sözleşme için 100 bin Türk lirası idari para cezası ödeyeceklerdir. Ayrıca, aynı konutu bir yıl içinde dört defadan fazla kiraya verenler hakkında 1 milyon Türk Lirası idari para cezası uygulanacaktır.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar