Bize Ulaşın

Kentsel Dönüşüm

Bakan Özhaseki açıkladı: Kentsel Dönüşüm Başkanlığı ile devam edeceğiz.

Bu başkanlık, kentsel dönüşüm projelerini denetlemek, yönlendirmek ve hızlandırmakla görevli olacak.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Bakan Özhaseki’nin açıklamalarına göre, kentsel dönüşüm süreçlerini hızlandırmak ve daha etkili bir şekilde yönetmek amacıyla yeni bir kuruluş olan Kentsel Dönüşüm Başkanlığı’nın kurulacağı duyuruldu. Bu başkanlık, kentsel dönüşüm projelerini denetlemek, yönlendirmek ve hızlandırmakla görevli olacak.

Bakanlık, kentsel dönüşüm süreçlerini daha şeffaf ve verimli bir şekilde yürütmek, vatandaşların yaşam kalitesini artırmak ve ülkenin kentsel altyapısını güçlendirmek amacıyla bu yeni başkanlığı hayata geçirme kararı aldı.

Kentsel dönüşümün daha hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleşebilmesi için atılacak adımlardan biri, çoğunluk kararı alındıktan sonra yüzde 100 muvafakat gereksiniminin yüzde 50+1’e indirilmesi olacak. Ayrıca Tebligat Kanunu’nda da değişiklikler yaparak süreçleri kolaylaştırmak hedefleniyor.

Kentsel Dönüşüm Başkanlığı’nın altında 3 ayrı genel müdürlük bulunacak. Birincisi sadece İstanbul’u takip edecek, ikincisi Türkiye genelini takip edecek, üçüncü genel müdürlük ise kaynak oluşturacak. Bu başkanlık, devletin Hazine arazilerini planlayacak, fonksiyon yükleyecek ve bu arazileri halka açık bir şekilde arz ederek kaynak oluşturacak.

Bu adımların kentsel dönüşüm süreçlerini hızlandırması ve daha verimli bir şekilde yönetilmesi bekleniyor.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar