Bize Ulaşın

İnşaat Haberleri

Millet bahçelerinin maliyeti 13 milyar Türk Lirası

Halkın ağaç kesimleri ve yoğun betonlaşma karşısındaki tepkisi artınca, AKP iktidarı tarafından gündeme getirilen ancak maliyeti gizlenen millet bahçeleri için en az 13 milyar 290 milyon TL harcandığı tespit edildi. Bu projelerin büyük bir kısmı ormanlık alanlara kuruldu.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

AKP iktidarı, doğaseverliği “Millet bahçesi” kavramıyla sınırlandırdı. Geçtiğimiz aylarda AKP iktidarı, 151 millet bahçesini hizmete açtığını ve 44 millet bahçesinin inşasının tamamlandığını duyurdu. Ancak Cumhuriyet gazetesi, Maliyetin açıklanması talebiyle Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvurdu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, bu konuda kayıtlarında bilgi olmadığını belirtti.

Bunun üzerine Cumhuriyet gazetesi, millet bahçesi ihalelerini inceledi ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından 2019’dan bu yana 191 “Millet Bahçesi ve Millet Bahçesine Ait Sosyal Donatılar İnşaatları İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi” için ihale düzenlendiğini tespit etti. Bu ihalelerin ortalama değeri 69 milyon 583 bin TL olup, toplam bedeli ise 13 milyar 290 milyon 387 bin TL olarak kaydedildi. Bu ihalelerde en çok çalışılan şirketler arasında KaySa İnşaat, Reman İnşaat ve Abad Proje Yapı yer almaktadır.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar