Bize Ulaşın

Toki-Emlak Konut

Hatay’da depremzedelere inşa edilecek TOKİ konutları için, zeytin ağaçları kesildi.

Hatay’ın İskenderun ilçesine bağlı Cebike-Düğünyurdu köyünde, TOKİ konutlarının inşaatı için hazine arazisinde bulunan zeytin ağaçlarının kesilmesi, köylülerin büyük tepkisine neden oldu.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Hatay’ın İskenderun ilçesine bağlı Cebike-Düğünyurdu köyünde, TOKİ konutlarının inşaatı için hazine arazisinde bulunan zeytin ağaçlarının kesilmesi, köylülerin büyük tepkisine neden oldu.

Deprem bölgesinde yeni konutlar inşa etmek amacıyla orman alanları ve zeytinliklerin imara açılmasını öngören düzenleme, 14 Temmuz’da TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Bu kararın ardından deprem bölgesi Hatay’da tarım arazilerine konut yapımı için adımlar atılmaya başlandı.

İskenderun’un Cebike Mahallesi’ne bağlı Düğünyurdu köyünde TOKİ konutlarının inşaatı için hazine arazisinde bulunan zeytinliklerin kesilmesine bugün başlandı. Ancak bu kesim, köylülerin büyük bir tepkisine neden oldu. Zeytin ağaçlarının kesilmesine karşı çıkan köylüler, bölgeye yönlendirilen jandarmalarla karşı karşıya geldi.

Kesimin durmasını talep eden köylülere destek vermek amacıyla bölgeye giden CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, yetkililerle görüştüğünü ve kesimin şimdilik ötelendiğini aktardı. Zeytinlerinin kesilmesine karşı çıkan bir kadın, “Emeğimiz orada. Gitmesin zeytinimiz. Hepsi sattı bizi. Alayı sattı. Bizi ne karşılığında sattılar?” diyerek tepkisini dile getirdi.

Cebike Mahalle Muhtarı Seyfettin Çöloğlu da bölgedeki boş olan diğer hazine arazilerine konut yapılabilmesine rağmen zeytinliklerin kesilmesini anlamlandıramadıklarını belirterek, “Yer kalmazsa gelin alın diyoruz biz zaten. Biz bir şey demiyoruz, devletimizin yeri zaten. Ama alternatif yerler varken yapacak yer yoksa biz tapulu yerlerimizi de seve seve veririz” şeklinde konuştu.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar