Bize Ulaşın

Emlak Gündem

Ev sahibi-kiracı ilişkisinde yeni bir dönem başladı. PAYLAŞIMLI EV

Ev sahibi-kiracı ilişkisinde yeni bir dönem başladı. Bazı ev sahipleri, astronomik kira ücretleri talep ederek “paylaşımlı ev” konsepti altında odaları kiralamaya başladı. Ancak, aynı evin birden fazla kişiye kiralanması apartman sakinlerini rahatsız edebilir. Hukukçular, evlerin otel benzeri şekillerde kiralanmasının kat mülkiyeti konusunda sorunlara yol açabileceğini vurguluyor.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Özellikle büyükşehirlerde kira fiyatlarındaki artışın etkisiyle, yeni uygulamalar kiracı-ev sahibi ilişkisini farklı bir boyuta taşıyor. Bazı konut sahipleri, “paylaşımlı ev” adı altında, bir evi birden fazla kişiye kiraya vererek pansiyonculuk benzeri bir iş modeli geliştiriyor.
Hukukçu Emel Özbek, son dönemde kiracı-ev sahibi ilişkisinin ötesinde daha ticari bir ilişki biçiminin gözlemlendiğini belirtti. Özbek, “Artık evler sadece mesken olarak kiralanmıyor, aynı zamanda ranza şeklinde bir otel odası gibi yatak yatak kiraya veriliyor” şeklinde açıklama yaptı.
Haberde yer alan bilgilere göre, bir evin birden fazla kişiye kiralanabilmesi mümkün olsa da, kiraya verilen her kişiyle ayrı bir sözleşme yapılması gerekiyor. Avukat Özbek, birden fazla kiracının olduğu durumlarda, isim, soy isim ve TC kimlik numaralarının mutlaka sözleşmede yer alması gerektiğini vurguladı.
Ancak, aynı evin birden fazla kişiye kiralanması apartman sakinlerini rahatsız edebiliyor ve kat mülkiyetiyle ilgili sorunlar doğurabiliyor. Emel Özbek, bu konuyla ilgili olarak, “Bu tür durumlar apartman sakinleri için ciddi güvenlik sorunlarına yol açabilir. Ayrıca, kiracı-ev sahibi ilişkisini aşarak neredeyse bir müşteri-ticarethane ilişkisi gibi görünüyor. Bu durum vergi kayıplarına yol açabilir. Apartman sakinleri, evlerin iş yeri gibi kullanılmasına karşı yönetim planlarında karar alabilirler” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar