Bize Ulaşın

Emlak Gündem

Japon uzman, İstanbul için ciddi bir uyarıda bulundu ve bölgenin risk altında olduğunu belirtti.

Japon deprem uzmanı ve Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, potansiyel Marmara depremi hakkındaki uyarısında, zemin kalitesi düşük bölgeleri ayrıntılı bir şekilde sıraladı. Moriwaki, “İstanbul depremi çok yakın derken, hemen yarın olabilir. Bir sene içinde olabilir, on sene içinde olabilir. Ama insanlar her an hazırlıklı olmalı” ifadelerini kullandı.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerin ardından gözler tekrar Marmara Bölgesi’ne çevrildi. Japon deprem uzmanı ve Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, Marmara depremi ve Kahramanmaraş ile Hatay merkezli depremleri değerlendirdi.

Moriwaki, Kahramanmaraş’taki depremin yarattığı yıkım nedeniyle büyüklüğünün 7.9 olduğunu belirtti. Ayrıca, Türkiye’nin doğusundan batısına doğru ilerleyen depremlerin olduğunu ifade ederek, bu durumun bir uyarı olduğunu ve insanların bu konuda hazırlıklı olması gerektiğini vurguladı.

Kahramanmaraş’taki depremin ardından deniz altında veya Kıbrıs tarafında, Bingöl, Muş, Bitlis ve Van gibi bölgelerde deprem olabileceğini dile getiren Moriwaki, aynı zamanda Marmara Bölgesi’nde de depremlerin meydana gelebileceğini belirtti.

Yoshinori Moriwaki, Hürriyet’e yaptığı açıklamada Kuzey Anadolu Fay Hattı’na dikkat çekerek, Marmara Bölgesi’nin risk altında olduğunu düşündüğünü belirtti. Özellikle Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın kuzey kolunun tehlikeli olduğunu ifade etti. İstanbul’da da zemin durumu iyi olmayan bölgelerin, örneğin Atatürk Havalimanı, Ataköy, Küçükçekmece, Zeytinburnu, Avcılar ve Büyükçekmece gibi ilçelerin sıra sıra boşaltılmasının düşünülebileceğini aktardı. Moriwaki, bu bölgelerin konut alanları olmaması gerektiğini savundu.

İstanbul Depremi’nin ne zaman olacağına dair kesin bir tarih vermenin mümkün olmadığını söyleyen Japon deprem uzmanı, insanların her an hazırlıklı olması gerektiğini vurguladı. Deprem eğitiminin önemine dikkat çeken Moriwaki, bu eğitimin çocukluktan itibaren verilmesi gerektiğini belirtti ve Türkiye’nin depreme yeterince hazırlıklı olmadığını ifade etti.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar