Bize Ulaşın

Emlak Gündem

Türkiye’de yaklaşık 8,3 milyon konut, deprem sigortası kapsamına dahil değil.

17 Ağustos 1999’daki Marmara Depremi sonrasında yürürlüğe giren Zorunlu Deprem Sigortası’nın kapsamına girmeyen konut sayısı yaklaşık 8,3 milyonu buluyor.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

17 Ağustos 1999’daki Marmara Depremi sonrasında yürürlüğe giren Zorunlu Deprem Sigortası’nın kapsamına girmeyen konut sayısı yaklaşık 8,3 milyonu buluyor.

Marmara Depremi’nin 24. yıl dönümü dolayısıyla toplanan bilgilere göre, Türkiye gibi deprem riski taşıyan bir ülkede dahi, hala Zorunlu Deprem Sigortası konusunda istenilen seviyeye ulaşılamadı.

Devletin güvencesi altında olan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), deprem sonucu oluşan yangın, patlama, yer kayması ve tsunami gibi afetlerden kaynaklanan zararları karşılamak üzere konutları sigortalı hale getiriyor.

Zorunlu Deprem Sigortası uygulamasının 27 Eylül 2000 tarihinde başlamasının ardından, hem DASK hem de sigorta şirketleri, toplumda sigorta bilincini artırmak amacıyla birçok kampanya düzenledi. Ancak zorunlu deprem sigortası kapsamına giren konut oranı hala istenilen düzeye ulaşmış değil.

Kahramanmaraş merkezli depremlerle de tekrar hatırlanan zorunlu deprem sigortasına sahip konut sayısının yeterli seviyelerde olmadığı görülmüştür.

Ülke genelinde toplam 20 milyon 32 bin konuttan 11 milyon 756 bin 617’si (yüzde 58.7) sigortalı iken, sigortasız konut sayısı 8 milyon 275 bin 383’e ulaşmıştır.

Özellikle megakent İstanbul’da durum daha vahimdir. Yaklaşık 16 milyon nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul’da her 3 konuttan biri sigortasızdır. Özellikle uzmanların 7.5 ve üstü şiddette bir depremin beklediği İstanbul’da, 4 milyon 153 bin konuttan 1 milyon 433 bininin (yüzde 34.5) deprem sigortası bulunmamaktadır.

Türkiye’nin en kalabalık ilk üç şehri sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir’dir. İstanbul’da sigortalı konut oranı yüzde 65.5, Ankara’da yüzde 57.9 ve İzmir’de yüzde 63.1’e ulaşmıştır.

Bölgesel olarak incelendiğinde Marmara Bölgesi yüzde 67 ile en yüksek sigortalılık oranına sahiptir. Ege yüzde 59.4 ile ikinci sırada yer alırken, Doğu Anadolu yüzde 57.8 ile üçüncüdür.

Türkiye genelinde sigorta yaptıran konut sayısı en yüksek olan iller Bolu ve Düzce olarak öne çıkmaktadır. Bolu’da yüzde 91.9 ve Düzce’de yüzde 91.6 ile konutlar sigortalıdır. Diğer yandan, zorunlu deprem sigortasına sahip konut oranı en düşük iller Hakkari, Gümüşhane ve Bayburt’tur.

DASK Teknik İşleticisi ve Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, DASK’ın 24 yıllık geçmişi boyunca sigortalılık oranının yüzde 59’a yükseldiğini belirterek, kurumu daha da ileriye taşımak için çalışmaların hız kesmeden devam edeceğini ifade etti. Eren aynı zamanda DASK’ın finansal gücünü artırdığını, teknolojik altyapısını güncellediğini ve ödeme kapasitesini artırdığını da paylaştı.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar