Bize Ulaşın

Emlak Gündem

TMB Başkanı M. Erdal Eren: ‘Ehil müteahhitlik ve sıkı denetim hususlarının önemini ortaya koydu’ dedi.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı M. Erdal Eren, Marmara Depremi’nin 24. yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Acıları eskimeyen Marmara Depremi de Maraş ve Hatay merkezli depremler de yapılaşmada ‘doğru planlama, doğru proje, ehil müteahhitlik ve sıkı denetim’ hususlarının önemini ortaya koydu” dedi.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı M. Erdal Eren, Marmara Depremi’nin 24. yıldönümü vesilesiyle yaptığı açıklamada, “Marmara Depremi, Maraş ve Hatay merkezli depremler, yapı sektöründe ‘doğru planlama, doğru proje, ehil müteahhitlik ve sıkı denetim’ gerekliliğini bir kez daha ortaya koymaktadır” dedi.
Marmara Depremi’nin yıldönümü kapsamında Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı M. Erdal Eren tarafından yapılan açıklamada, 17 Ağustos 1999 tarihinde gerçekleşen ve özellikle İzmit merkezli birçok şehirde hissedilen depremin toplumun hafızasında hala derin izler bıraktığı ifade edildi.
TMB Başkanı Eren, ayrıca, 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen ve özellikle Kahramanmaraş’ta büyük can kayıplarına yol açan depremlerin de hatırlatıldığı açıklamada, “Marmara Depremi ile birlikte Maraş ve Hatay merkezli depremler de ülkemizdeki yapı sektörünün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Bu felaketler, ‘doğru planlama, doğru proje, ehil müteahhitlik ve sıkı denetim’ gibi konuların vurgulanmasını sağladı” dedi.
Eren, ayrıca, depremlerin değil yapısal eksikliklerin ve hatalı yapıların can kaybına yol açtığı gerçeğiyle yüzleşilmesi gerektiğini vurgulayarak, gelecekteki olası büyük Marmara depreminin riskinin arttığı bir ortamda, doğru adımların atılmasının önemini vurguladı.
Türkiye Müteahhitler Birliği olarak, kentsel planlamada zemin koşullarının gözetilmesi, etkili imar planları ve yapı şartnamelerinin oluşturulması, kaçak yapılaşmanın önlenmesi, riskli yapıların dönüşümünün hızlandırılması gibi adımların atılması gerektiğine dikkat çeken Eren, yapı müteahhitlerinin yeterliliklerine göre sınıflandırılmasını sağlayan yönetmeliğin etkin bir şekilde uygulanması gerektiğini belirtti. Aynı zamanda denetim mekanizmalarının güçlendirilmesinin ve yapı sektöründe güvenilirliğin artırılmasının önemine değindi.
Eren, son olarak, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin Marmara Depremi’ne hazırlık amacıyla yürüttüğü çalışmaları takdirle karşıladıklarını ve kentsel dönüşümün hızlanması gerektiğini belirtti.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar