Bize Ulaşın

Emlak Gündem

Umut Durbakayım; “Konut fiyatları yüzde 20-25 artacak”

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Umut Durbakayım, konut piyasasına yönelik görüşlerini paylaştı..

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Umut Durbakayım, konut piyasasına yönelik görüşlerini paylaşarak, “Mevcut maliyet artışları, maalesef yılın son çeyreğinde devreye girecek ve konut fiyatlarını en az yüzde 20-25 civarında yukarı iteceğini öngörüyorum.” dedi.

İnşaat sektöründeki işçi maliyetlerine dair açıklamalarda bulunan Durbakayım, “İşçi yevmiyelerindeki artış oranı, TÜFE rakamlarının 4 kat, ENAG rakamlarının ise 2 kat üzerinde gerçekleşti. Diğer bir ifadeyle son 12 aylık enflasyon, TÜFE’ye göre yüzde 54.32 ENAG’a göre ise yüzde 22.88 olarak gerçekleşti. Aynı dönemde, sektördeki işçilik kalemleri ise yüzde 200’ün üzerinde artış gösterdi” şeklinde konuştu.

Benzer bir artış eğiliminin akaryakıt ve inşaat malzemelerinin bir kısmında da görüldüğünü ifade eden Durbakayım, “Malzeme fiyatlarını global piyasalardaki dengelere göre az çok tahmin edebiliyoruz ve buna göre malzeme tedarikini üç aşağı beş yukarı yapabiliyoruz. Ancak işçilikte böyle bir öngörü maalesef olamıyor. Arz talep dengesindeki keskin bozulma nedeniyle, günlük yevmiyeler her gün farklılık gösterebiliyor” dedi.

İnşaat malzemeleri ve işçilik maliyetlerindeki arz-talep dengesizliğinin geçici olduğuna işaret eden Durbakayım, konut fiyatlarıyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Yeni projelerde ve yılın son çeyreğinde, konut üreticilerinin baskıladığı fiyatların finansal sürdürülebilirlik açısından serbest kalması kaçınılmaz olacaktır. Mevcut maliyet artışları, maalesef yılın son çeyreğinde devreye girecek ve konut fiyatlarını en az yüzde 20-25 civarında yukarı iteceğini öngörüyorum.” şeklinde konuştu.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar