Bize Ulaşın

İnşaat Haberleri

TÜİK: Haziran Ayında Toplam Ciro Resmi Enflasyonun Üzerinde Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayında sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerinde toplam cironun yıllık bazda yüzde 53,4..

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayında sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerinde toplam cironun yıllık bazda yüzde 53,4 oranında arttığını ve aylık bazda yüzde 5,9 oranında artış gösterdiğini duyurdu. Aynı dönemde perakende satış hacminin yıllık bazda yüzde 28,8 oranında arttığı, ancak aylık bazda yüzde 0,1 oranında azaldığı ifade edildi.

TÜİK, Haziran 2023 dönemine ait ciro ve perakende satış endekslerini açıkladı. Bu kapsamda, haziran ayında sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerinde toplam ciro yıllık olarak yüzde 53,4 oranında artış gösterdi. Toplam cironun alt detaylarında ise sanayi sektörü ciro endeksinin yıllık olarak yüzde 42,5, inşaat ciro endeksinin yüzde 74, ticaret ciro endeksinin yüzde 58,3 ve hizmet ciro endeksinin yüzde 55,8 oranında arttığı belirtildi. Haziran ayında sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerinde toplam ciro aylık bazda yüzde 5,9 oranında yükseldi. Aylık bazda sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 10,7, inşaat ciro endeksi yüzde 3, ticaret ciro endeksi yüzde 4,2 ve hizmet ciro endeksi yüzde 3,3 oranında artış gösterdi.

Perakende satış hacmi yıllık bazda yüzde 28,5 oranında artış gösterdi. Bu dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 26,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 32 ve otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 19,4 oranında arttı. Aylık bazda yapılan değerlendirmede ise sabit fiyatlarla perakende satış hacmi yüzde 0,1 oranında azaldı. Buna göre, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,3 oranında artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,3 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,1 oranında azaldı.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar