Bize Ulaşın

Emlak Gündem

Dünya genelinde konut fiyatları gerilerken, Türkiye’de ise bu fiyatlar yükseliş gösterdi.

Küresel olarak merkez bankalarının enflasyonu kontrol altına almaya çalıştığı bir dönemde, uluslararası piyasalarda konut fiyatlarında düşüşler gözlenirken, Türkiye’de ise durum tam tersi; konut fiyatları artış eğilimini sürdürüyor. Küresel Konut Fiyat Endeksi raporuna göre, 56 ülkenin dahil olduğu listede Türkiye, konut fiyat artışında lider konumda bulunuyor.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

İngiltere merkezli emlak danışmanlık firması Knight Frank, 2023 yılının ilk çeyreğine ait Küresel Konut Fiyat Endeksi raporunu paylaştı.

Türkiye konut fiyat artışlarıyla zirvede yer aldı.

Küresel Konut Fiyat Endeksi raporunda, 56 pazarda yıllık ortalama fiyat artışı bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 5,7’den, 2023’ün ilk çeyreğine kadar olan on iki aylık dönemde yüzde 3,6’ya geriledi.

2023’ün ilk çeyreğinde ise 56 piyasanın 23’ünde fiyatların düştüğü belirtiliyor ve bunlardan 8’inin yüzde 5’ten fazla düşüş yaşadığı ifade edildi.

Raporda yer alan 56 pazar arasında en yüksek fiyat artışı Türkiye’de gerçekleşti.

Türkiye’de konut fiyatlarındaki 12 aylık yükseliş yüzde 132 seviyesinde kaydedilirken, 2023’ün ilk çeyreğinde ise yüzde 22’lik bir artış görüldü.

Bu artışın temel nedeni yüksek enflasyon olarak gösteriliyor. Ayrıca, Merkez Bankası’nın para politikalarının ortodoks yaklaşımdan sapmayacağı beklentisiyle konut fiyatlarındaki artışın devam edeceği öngörülüyor.

Türkiye’yi yıllık fiyat artışında yüzde 18 ile Kuzey Makedonya, yüzde 17 ile Hırvatistan ve yüzde 16 ile Macaristan izledi.

Konut fiyatlarının en fazla düşüş gösterdiği ülkeler ise yüzde 15.7 ile Güney Kore, yüzde 13 ile Yeni Zelanda ve yüzde 10.3 ile Hong Kong olarak belirlendi.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar