Bize Ulaşın

İnşaat Haberleri

Depremin etkisiyle yıkılan apartmanın, proje üzerinde 6 kat olarak tasarlandığı ancak gerçekte 12 kat olarak inşa edildiği ortaya çıktı.

Diyarbakır’da meydana gelen 6 Şubat tarihli depremlerde yıkılan ve 48 kişinin hayatını kaybettiği Sözel Apartmanı ile ilgili olarak hazırlanan bilirkişi raporunda

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Diyarbakır’da meydana gelen 6 Şubat tarihli depremlerde yıkılan ve 48 kişinin hayatını kaybettiği Sözel Apartmanı ile ilgili olarak hazırlanan bilirkişi raporunda, binanın proje üzerinde 6 kat olarak belirtildiği ancak gerçekte bodrum ve terasla birlikte toplamda 12 kat olarak inşa edildiği ifade edildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında, “Deprem Soruşturma Bürosu”nda görevli bir cumhuriyet başsavcı vekili ve üç savcı tarafından çalışmalar yürütülüyor.

Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü tarafından oluşturulan bilirkişi heyetinin hazırladığı raporda, yapıdan alınan numunelerin laboratuvar sonuçları, yapı ruhsatları ve projelerin incelenmesi sonucunda elde edilen verilere yer verildi.

Raporda, Sözel Apartmanı’nın projelerine göre 6 kat olarak tasarlandığı ancak gerçekte inşaatın bodrum+zemin+9 kat+teras katı şeklinde toplamda 12 kat olarak gerçekleştirildiği açıklandı.

Bina enkazında yapılan incelemelerde, projeye aykırı olarak bazı bölümler inşa edildiği ve beton karot numunelerinin projedeki beton sınıfını sağlamadığı tespit edildi. Ayrıca, binanın ruhsat eki projelere uygun olarak yapılmadığı ve imar durumunun kontrol edilmediği ifade edildi.

Rapor sonuç olarak, binanın yapı ruhsatına uygun inşa edilmemesi, malzeme özelliklerindeki yetersizlikler, uygulama hataları ve denetimdeki eksiklikler nedeniyle yıkıldığı sonucuna vardı. Binanın yapımında yer alan sorumluların belirlendiği rapor, soruşturma dosyasına eklenerek soruşturmanın devam etmesine katkı sağladı.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar