Bize Ulaşın

İnşaat Haberleri

Urartular, M.Ö. 7. yüzyılda binalarını depreme karşı dayanıklı hale getirmiş!

Urartu Kralı 2. Sarduri tarafından M.Ö. 750 yılında inşa ettirilen Çavuştepe Kalesi ve kuzeyindeki nekropol alanında yapılan kazılar, geçmişe ait önemli bulgulara ulaşmayı başarmıştır.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Van’ın Gürpınar ilçesinde bulunan Çavuştepe Kalesi’nde gerçekleştirilen kazı çalışmaları, Urartuların depreme karşı kalenin korunması için özel bir destek duvarı inşa ettiğini ortaya koymuştur.

Urartu Kralı 2. Sarduri tarafından M.Ö. 750 yılında inşa ettirilen Çavuştepe Kalesi ve kuzeyindeki nekropol alanında yapılan kazılar, geçmişe ait önemli bulgulara ulaşmayı başarmıştır.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Dekanı olan Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu liderliğindeki 24 kişilik ekip, antropolog, metal uzmanı, arkeolog, şehir plancısı, sanat tarihçisi, mimar ve restoratörlerden oluşmaktadır. Kalede yoğunlaştırılan kazılarda, Urartuların binlerce yıl önce deprem riskine karşı özel önlemler aldığı tespit edilmiştir.

Kazılarda, iç ve dış sur duvarlarının depremlerde yıkılmaması için teraslama yöntemiyle inşa edilen 2 metre genişliğinde ve 20 metre uzunluğundaki yapılarla birbirine bağlandığı ortaya çıkarılmıştır.

Prof. Dr. Çavuşoğlu, kalede 35 yıldır devam eden kazıların her yıl yeni bilgiler ve bulgular sağladığını ifade etmiştir. Kalenin M.Ö. 7. yüzyılda bir deprem yaşamış olabileceği düşünülmekte ve bu depremden sonra yeniden inşaat faaliyetlerinin gerçekleştiği görülmüştür. İç sur ve sur arasındaki bölümün teraslama yöntemiyle bağlandığı ve destek duvarlarının inşa edildiği belirlenmiştir. Kalenin sırları hakkında hala birçok soru bulunsa da depremle ilgili kısmı neredeyse çözülmüş durumdadır.

Ayrıca, kazılarda bir ocağa da rastlanmış ve bu ocakla birlikte buranın geçmişte bir yangın geçirdiği tespit edilmiştir. Yangın sonrasında yeniden inşaat faaliyetlerinin gerçekleştirildiği anlaşılmıştır.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar