Bize Ulaşın

Ropörtajlar

Üniversite tercihi yapacak adaylara genç mezunlar tarafından öneriler

Üniversite tercih sürecinde olan öğrenciler, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasının ardından hangi bölümü, hangi üniversiteyi tercih etmeleri gerektiği konusunda rehberlik arayışına girdi.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Üniversite tercih sürecinde olan öğrenciler, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasının ardından hangi bölümü, hangi üniversiteyi tercih etmeleri gerektiği konusunda rehberlik arayışına girdi. Öğrenciler, tercih kılavuz kitabıyla yetinmeyip kampüsleri de ziyaret ederek üniversitelerin olanaklarını araştırdılar. Bu aşamada, mezun olan öğrencilerin iş yaşamlarındaki başarıları da önemli bir kriter haline geldi.

Örneklerden biri olan Sanem Yıldız, özel bir üniversitede İngilizce İşletme Bölümü’ne yüzde 100 burslu olarak kabul edildi ve çift ana dal hakkını elde ederek İngilizce Ekonomi eğitimini de tamamladı. İki bölümü de birincilikle bitiren Yıldız, yüzde 100 burslu İngilizce Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetimi yüksek lisans programını da birincilikle tamamladı. Dezavantajlı üniversite öğrencileri için sürdürülebilir fırsat eşitliği yaratmaya odaklanan ‘Askıda Ne Var?’ ve ‘Kampüste Ne Var?’ dijital girişimlerinin genel müdürlüğünü yürüten Yıldız, okulunun kariyerine etkisini ve gençlere rehberlik edecek önerilerini paylaştı.

Öğrencilerin eğitim sürecinde ve sonrasında okulunun maddi ve manevi desteğinin önemine değinen Yıldız, bireysel projelerinde ve kurumsal kariyerinde okulunun desteğinin büyük katkı sağladığını ifade etti. Ayrıca, İşletme ve ekonomi eğitimi alanların iş bulma olanaklarının çok olduğunu belirtti ve aday öğrencilere kendilerini destekleyecek, yönlendirecek ve yalnız bırakmayacak üniversiteleri tercih etmelerini önerdi.

Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü bitiren ve Hollanda’da enerji, çevre ve iklim değişikliği danışmanlık şirketinde kıdemli danışman olarak çalışan Kardelen Afrodit Adsal da mezun olduğu bölüm ve üniversite tercihleriyle ilgili önerilerde bulundu. Gençlerin gelecekte kendilerini nelerin beklediğini araştırmalarını ve bölümün akademik kadrosunu, çalışma alanlarını ve dünya trendlerini göz önünde bulundurmalarını tavsiye etti. Ayrıca, öğrenci değişim programlarına katılmanın sosyal ve mesleki geleceğe katkı sağladığını vurguladı ve üniversitelerin öğrencilere projelerini yaşama geçirmeleri için desteğinin önemine değindi.

Sonuç olarak, genç öğrencilere, üniversite tercihi yaparken sadece eğitim kalitesine değil, okulunun desteğine ve mezun olan öğrencilerin başarılarına da dikkat etmeleri öneriliyor. Bu sayede, gelecekte daha başarılı bir kariyere sahip olmaları ve iş yaşamında kendilerini destekleyecek bir üniversite seçmeleri hedefleniyor.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar