Bize Ulaşın

İnşaat Haberleri

New York City’nin Büyük Fikirlere ve Bunları Denemeye İsteyen Liderlere İhtiyacı Var

İnsanlar genellikle New York City’yi yok sayma eğilimindedir ve defalarca kez bu şehir onları yanıltmıştır.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

İnsanlar genellikle New York City’yi yok sayma eğilimindedir ve defalarca kez bu şehir onları yanıltmıştır.

Ancak bu büyük şehri yeniden hayata döndürmek hiçbir zaman sihirli bir süreç olmamıştır. Dünyanın en büyük şehrinin dirilişi her zaman güçlü bir irade gerektirmiştir ve bu irade, o anki en büyük sorunları çözmeye odaklanan siyasi, iş dünyası ve sivil liderlik tarafından desteklenmelidir.

Yüzeyde, şehrin toparlanması sağlam görünüyor. İş gücü piyasası güçlü ve bu ilkbahara gelindiğinde, New York’un ekonomisi pandemi sırasında kaybedilen işlerin %99’dan fazlasını geri kazanmıştır. Turizm canlanıyor ve şehir bu yıl 63 milyondan fazla ziyaretçi bekliyor. Nisan ayında günlük metro kullanımı, Mart 2020’den bu yana ilk kez dört milyona ulaştı.

Ancak bugün, umut ışığı, var olan varoluşsal sorunlar tarafından karartılıyor.

The Times’ın Amerika Birleşik Devletleri nüfus sayımı verilerini kullanarak yaptığı analize göre, beş ilçe, Nisan 2020’den bu yana neredeyse yarım milyon kişiyi kaybetmiştir. Bu göçün büyük bir kısmının şehrin en zengin sakinleri arasında olduğu görülüyor, bu da şehrin ekonomisini daha da zayıflatmaktadır.

Ofis çalışanları ve hatta bütün şirketler, orta Manhattan’a dönmüyor, bu da sadece merkezi iş bölgesindeki restoranlar ve perakende satışları için değil, aynı zamanda özellikle Broadway gibi kültürel kurumlar için de tehlikeli bir durum yaratmaktadır.

Suç, ateşli silahlar dahil, düşmekte, ancak pandemiden önceki seviyenin hala üzerindedir. Bu da şehirde yaşam kalitesinin genel olarak düşmesine yol açmış, sokaklarda ve metrolarda güvenlik konusunda derin endişelere neden olmuştur.

Ekonomik eşitsizlikler sadece derinleşmiştir. En son verilere göre, Siyah New Yorkluların %10’dan fazlası işsizdir ve bu oran ulusal ortalamanın neredeyse iki katıdır. Şehirdeki kiralık ev fiyatları şimdi orta ve orta-üst sınıf için bile komik derecede pahalıdır. Kentte her gece şehir barınaklarında uyuyan 100 binden fazla kişi bulunmaktadır ve bunların yarısından biraz daha fazlası sığınma talebinde bulunan göçmenlerdir.

Pandeminin başlangıcından bu yana nakit yardımı alan kişi sayısı, Şubat 2020’den bu yana %47 artarak neredeyse 500.000’e yükseldi.

Geçen yıl, Vali Kathy Hochul ve Belediye Başkanı Eric Adams, şehri daha sağlam bir zemine oturtmak için eski iki yardımcı belediye başkanı Richard Buery Jr. ve Daniel Doctoroff liderliğinde bir çalışma grubu kurdu. Grup, New York’un ekonominin yavaşladığını ve yaşam kalitesinin kötüleştiğini belirterek bulgularını bir raporda yayınladı.

“Kabul edilemez olduğu halde alıştığımız şeylere alıştık,” raporda deniyordu. “Yavaş olan otobüsler, çok kirli sokaklar, çok pahalı konutlar, berbat trafik gibi günlük yaşamımızın sorunlarını hep bir bedel olarak kabul ettik. New York gibi bir şehirde yaşamanın.”

Bu sorunların listesi kesinlikle eksiksiz değil, ancak New York’un daha yaşanabilir ve çalışılabilir hale getirilmesi için yapılabilecek fikirlerin listesi de eksiksiz değil. Uyumlar yapılmalı, deneyler ve araştırmalar yapılmalı, ancak bu kurul, aşağıda sıralanan fikirlerden bazılarının işe yarayacağını düşünüyor. Bir yıl kadar kısa bir süre sonra seçmenler, eyalet ve yerel önseçimlerde yeniden sandığa gittiğinde, oylarını Belediye Başkanı Adams ve Vali Hochul’ün etkili çözümler bulmak için bir koalisyon oluşturma yeteneklerine dayalı olarak kullanmalılar.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar