Bize Ulaşın

Emlak Gündem

İngiltere’de konut fiyatlarında son 14 yılın en sert düşüşü kaydedildi.

Konut finansman kuruluşu Nationwide tarafından yapılan açıklamada, İngiltere’de konut fiyatlarının temmuz ayında aylık bazda %0,2 oranında azaldığı bildirildi.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Konut finansman kuruluşu Nationwide tarafından yapılan açıklamada, İngiltere’de konut fiyatlarının temmuz ayında aylık bazda %0,2 oranında azaldığı bildirildi. Bu düşüşle birlikte ülkedeki ortalama bir konutun fiyatının yaklaşık 260,828 sterlin seviyesine gerilediği kaydedildi.

Nationwide Başekonomisti Robert Gardner, son aylarda politika faizlerindeki artışın ev sahibi olmayı planlayan tüketicilerin karar vermesini giderek daha zor hale getirdiğini ifade etti. Bank of England (BoE), mayıs ayında enflasyonun %8,7 seviyesinde kalmasının ardından 50 baz puanlık bir artışla politika faizini %4,50’den %5’e yükseltmişti.

Piyasalar, İngiltere Merkez Bankası’nın politika faizini %5 seviyesinden %5,25’e yükselterek son 15 yılın en yüksek seviyesine çıkaracağını öngörüyor. Bu tür faiz artışları, genellikle konut piyasasına etki ederek alıcıların ve yatırımcıların kararlarını etkileyebiliyor. Gelecekteki ekonomik gelişmeler ve merkez bankasının politikaları, konut fiyatları üzerindeki etkilerin sürekliliği açısından yakından takip edilmeye devam edilecek. Tüketiciler ve yatırımcılar, değişen piyasa koşullarına uygun olarak uzman görüşlerine başvurarak bilinçli kararlar almalıdır.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar