Bize Ulaşın

Emlak Gündem

Kiralık evlerin sayısı azalmaya başladığı için seçenekler de daralmakta!

Kiralık konut piyasasında, şirketler, emlak ofisleri ve bireysel olarak çalışanlarla birlikte kayıt dışı faaliyet gösterenlerin sayısı oldukça artmış durumda.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Kiralık konut piyasasında, şirketler, emlak ofisleri ve bireysel olarak çalışanlarla birlikte kayıt dışı faaliyet gösterenlerin sayısı oldukça artmış durumda. Yüzde 25 kira artış sınırlamasının getirilmesi de bu durumu destekledi. Ev sahipleri artık uzun dönem kiracılarına istedikleri kadar zam yapamayacaklarından dolayı, kısa dönem kiracıları tercih etmeye başlamıştır. Bu durum, zaten konut arzının yetersiz olduğu bir dönemde, kiralık ev arayan kişilerin seçeneklerinin azalmasına yol açmıştır.

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri (TÜGEM) Başkan Yardımcısı Mustafa Hakan Özelmacıklı, son zamanlarda yüksek kira geliri elde etmeyi amaçlayan ev sahiplerinin günlük kiralamaya yönelmeye başladığını ve bu durumun sürekli konut arayanlar için ciddi bir problem olduğunu ifade etmiştir. Bir emlak ilan portalında iki yıl önce 16 bin olan kısa dönem ilan sayısının bu yıl 24 bine çıktığını söyleyen Özelmacıklı, diğer siteler ve uygulamalarla birlikte ülke genelindeki kısa dönem ilan sayısının 50 bine ulaşmasını öngörmektedir.

Özelmacıklı, uygulamalarda yaşanan sorunlara dikkat çekerek, kısa dönem kiralamada kimlik bildirimi yapılması ve Gelir İdaresi’ne ödeme bilgilerinin bildirilmesi gereken iki ayrı yönetmelik olduğunu ancak bunların sahada uygulanmadığını belirtmiştir. Dünyada büyüyen bir pazarın olduğunu ve bu alanda yasaklama olmaması gerektiğini, ancak kesinlikle kayıt altına alınması gerektiğini ifade etmiştir.

Kısa dönem kiralama yapan kişiler arasında, yatırım için ev alanlar, pandemi ve deprem sonrası farklı şehirlere taşınanlar, Türkiye’de konut alan yabancılar ve gurbetçiler, yüksek kira artışları nedeniyle zorlanan öğrenciler, şehir merkezinde ek gelir elde etmeyi hedefleyen ev sahipleri ya da kiracılar bulunmaktadır. Kimi zaman ev sahiplerinin bile haberi olmadan, kiracılar evlerini ya da odalarını günlük kiraya vererek ciddi gelirler elde etmektedirler.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar