Bize Ulaşın

Emlak Gündem

Günübirlik kiralık evler hem kayıt dışı faaliyetlere zemin hazırlıyor hem de vergi kaybına yol açıyor.

Sürekli gündemde olan günübirlik ev kiralama platformları, farklı ülkelerde vergisel düzenlemelere tabi tutuluyor.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Sürekli gündemde olan günübirlik ev kiralama platformları, farklı ülkelerde vergisel düzenlemelere tabi tutuluyor. Türkiye’de ise son yıllarda kayıt dışı ekonomi oluşmasının ve turizm sektörüne zarar vermesinin önüne geçilmesi için adımlar atılmaya başlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, günübirlik kiralanan evler için mevzuat değişikliği ve düzenleme planları yaptığını açıkladı. Bu düzenlemelerle birlikte güvenlik açığı ve vergi kaçakçılığı gibi sorunlara çözüm aranmaktadır.

Farklı ülkeler, kendi vergi politikalarına göre günübirlik ev kiralama platformlarına çeşitli düzenlemeler getiriyorlar. Bazı ülkeler, bu tür platformların ev sahiplerinden aldığı hizmet bedeli üzerinden yüzde 18’e varan KDV talep ediyor veya hizmet bedeli haricinde ev sahiplerinden vergi kesintisi yapıyor. Airbnb gibi firmaların internet sitelerinde bu vergi ve kesintiler açıkça belirtiliyor. Turizmciyi korumak isteyen bazı ülkeler ise senelik 3 ay kiralama gibi kısıtlamalar getirmiş durumda. Bu tedbirlerin, ülkelerin turizm sektörü, vergi politikası ve güvenlik endişelerine göre değişkenlik gösterdiği görülüyor.

Uygulamadaki güvenlik açığı ve vergi kaçakçılığı konusunda uzmanlar, düzenlemelerin hayata geçirilmesini talep ediyorlar. Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığının aldığı kararın yerinde olduğunu belirterek, ekonomik boyutun önemine dikkat çekiyor ve gerekli düzenlemelerin bir an önce yürürlüğe girmesini istiyor.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, günübirlik ev kiralama uygulamalarının kayıt dışı ekonomi oluşturduğunu vurgulayarak, Avrupa’da benzer uygulamaların yaygın olduğunu ancak vergi kanunlarının orada daha net olduğunu ifade ediyor. Türkiye’deki kayıt dışı ekonominin turizm sektörüne ve emlak piyasasına zarar verdiğini belirten Aşa, alınan düzenleme kararını değerli buluyor ve Maliye ile Çevre Bakanlığı’nın da bu konuya el atmasını öneriyor.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar