Bize Ulaşın

İnşaat Haberleri

ABD’de ev fiyatlarının hızla yükselmesi ve konut piyasasındaki arz-talep dengesizliği nedeniyle, ev almak artık hayal olmuş durumda.

Yükselen fiyatlar ve artan mortgage faizleri ABD’de ilk kez ev alma hayali kuranların hedeflerine ulaşmasını imkansız hale getiriyor.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

ABD gayrimenkul piyasasında ilk kez ev almak isteyenler, mortgage faiz oranlarının %7’yi aşmasıyla birlikte hayal kırıklığı yaşıyor. Ortalama bir konutun maliyeti, 243 bin dolarlık başlangıç seviyesinde olup, bu maliyeti karşılamak artık ilk kez ev alacaklar için oldukça zor hale geldi. Üstelik, Bloomberg’ün haberine göre, uygun fiyatlı bir gayrimenkul bulmak da pek mümkün değil.

Redfin’in araştırmasına göre, ilk kez ev alacak kişilerin yılda ortalama 64.500 dolar kazanması gerekiyor ki bu rakam, bir yıl öncesine göre 7.278 dolarlık bir artışa işaret ediyor. Redfin Kıdemli Ekonomisti Sheharyar Bokhari, günümüz piyasasında başlangıç seviyesinde ev arayan alıcıların zorluklarla karşılaştığını ve uygun fiyatlı ev bulmanın neredeyse imkansız hale geldiğini vurguladı.

Özellikle Florida’da durum daha da zorlaşmış durumda. İlk kez ev almak isteyenler ve düşük vergili, güneşli bir eyalette ev sahibi olmayı düşleyenler için maliyetler geçen yıla göre %20’nin üzerinde artış göstermiş durumda. Alıcılar, seçeneklerinin kısıtlı olduğu ve kurumuş bir pazarla karşı karşıya oldukları bir durumla karşılaşmış durumda.

Bokhari, yeni satılığa çıkan konutların sayısının %23 oranında düştüğünü ifade ediyor. Bu, ev sahiplerinin düşük mortgage faizlerini korumak adına mülklerini satmayı tercih etmemelerinden kaynaklanıyor. Uygun fiyatlı evlerin sayısı da 2012 yılı Haziran ayına göre yarı yarıya azalmış durumda.

Ancak, finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, piyasayı bekleyenler için yeni fırsatların doğması mümkün. Morgan Stanley emlak analizi ekibi, konut fiyatlarının 2023 boyunca yıllık bazda sabit kalmasını ve gelecek yıl itibariyle de düşüşe geçmesini öngörüyor. Banka analistleri, konut fiyatlarının 2022 seviyesinde kalacağını ve 2024’te %2 oranında düşeceğini tahmin ediyorlar. Satın alınabilirlik için uzun vadeli ortalamaların yavaş yavaş geri döndüğünü belirtiyorlar. Ayrıca, konut stoklarının da onlarca yılın en düşük seviyesinden yavaş da olsa artmaya başladığına dikkat çekiyorlar.

Zillow’un analistleri ise emlak piyasasındaki tabloyu değerlendirirken, konut fiyatlarının ocak ayından bu yana %2,8 arttığını belirtiyorlar ancak negatif baskıların etkisiyle yıllık bazdaki bu artışın kısa bir süre sonra düşüşe geçeceğini öngörüyorlar.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar