Bize Ulaşın

Emlak Gündem

İnşaat sektörü, yüksek artış gösteren girdi maliyetleriyle mücadele ediyor.

TMB Başkanı Erdal Eren, son yıllarda inşaat sektöründe yaşanan girdi maliyetlerindeki yüksek artışların kamuya iş yapan müteahhitlerin üzerinde taşınamaz bir yük oluşturduğunu vurguladı.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

TMB Başkanı Erdal Eren, son yıllarda inşaat sektöründe yaşanan girdi maliyetlerindeki yüksek artışların kamuya iş yapan müteahhitlerin üzerinde taşınamaz bir yük oluşturduğunu vurguladı. Yapılan basın açıklamasında, küresel ve ulusal düzeydeki gelişmelerle birlikte beklenmedik biçimde artan girdi maliyetleri yükünün ağırlaştığına dikkat çekildi.

Eren, geçmişte yaşanan maliyet artışı sorununun aşılması için çözüm yolları sunarak, kamuya iş yapan müteahhitlik firmalarına tek seferlik mali sicil affı getirilmesiyle yasakların kaldırılması, irat kaydedilen teminat mektuplarının iadesi, rücu davalarından vazgeçilmesi, şartsız tasfiye hakkı ve ek fiyat farkı ödenmesi gibi önlemlerin hayati öneme sahip olduğunu belirtti.

Ayrıca, inşaat sektöründe temel girdi maliyetlerinde yaşanan yüzde 170’yi aşan artışın, sektörü zor durumda bıraktığı ve ekonomik konut üretimi ile kamu yatırımı projelerini olumsuz etkilediğine dikkat çekildi.

Erdal Eren, inşaat sektöründe yaşanan elim deprem felaketi sonrasında yeniden inşa çalışmalarının yarattığı ivmeyle sektörün yılın ilk çeyrek döneminde büyüme kaydettiğini, ancak maliyet yükü ve finansmana erişimde yaşanan zorluklar nedeniyle ilerleyen döneme ilişkin beklentilerin sınırlı kaldığını ifade etti.

Bu nedenle, gelecek dönemlerde benzer sorunlarla karşılaşmamak adına beklenmedik ve yüksek maliyet artışlarına karşı adil bir fiyat farkı düzenlemesinin hayata geçirilmesi gerektiği vurgulandı.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar