Bize Ulaşın

Kentsel Dönüşüm

İnşaat sektörü ciddi bir uyarıda bulunuyor; müteahhitler ek fiyat farkı ödemesi talep ediyor.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, inşaat sektöründeki küresel ve ulusal gelişmelerin girdi maliyetlerini ağırlaştırdığını dile getirerek, özellikle Anadolu’daki müteahhitlerin zor bir mücadele içinde olduğunu belirtti.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, inşaat sektöründeki küresel ve ulusal gelişmelerin girdi maliyetlerini ağırlaştırdığını dile getirerek, özellikle Anadolu’daki müteahhitlerin zor bir mücadele içinde olduğunu belirtti. Yazılı bir açıklama yaparak sektördeki zorluklara dikkat çeken Eren, “Ek fiyat farkı ödenmesi hususları Anadolu’nun dört bir yanındaki müteahhitler için hayati hale gelmiştir” ifadesini kullandı.

Eren, inşaat sektöründe yaşanan öngörülemeyen girdi maliyeti artışlarının, özellikle Anadolu’da faaliyet gösteren müteahhitlerin ayakta kalma mücadelesi vermesine sebep olduğunu vurguladı. Küresel ve ulusal çapta meydana gelen bu gelişmelerin, inşaat sektöründeki maliyet yükünü ciddi şekilde artırdığına işaret etti.

Önceki dönemde maliyet artışları sorununun çözülememesi nedeniyle kamu projelerini üstlenen müteahhitlik firmalarının teminat mektuplarını nakde çevirmek zorunda kaldığına dikkat çeken Eren, bu sorunu çözmek için tek seferlik mali sicil affı getirilmesi ve yasakların kaldırılması gerektiğini belirtti. Ayrıca, irat kaydedilen teminat mektuplarının iadesi ve rücu davalarından vazgeçilmesi, şartsız tasfiye hakkı ve ek fiyat farkı ödenmesi gibi önlemlerin Anadolu’daki müteahhitler için hayati önem taşıdığını vurguladı.

Eren, bu sürekli artan maliyetlerin inşaat sektöründe 200’ü aşkın alt sektöre talep oluşturduğunu ve sektörü zor durumda bıraktığını ifade ederek, bu durumun ekonomik konut üretimini ve kamu yatırımlarını da olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Son olarak, Maraş merkezli yaşanan depremler sonrasında yeniden inşa çalışmalarının sektörde bir ivme yarattığına değinen Eren, ancak genel anlamda inşaat sektörü için bu durumun geçerli olmadığını belirtti. 2023 yılının ilk çeyreğinde inşaat sektörünün büyüme kaydettiğini vurgulayan Eren, gelecek dönemde alınacak önlemlerin sektörün geleceği açısından kritik önem taşıdığını belirtti.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar