Bize Ulaşın

Emlak Gündem

Kaliforniya’da yaşanan konut krizine yönelik ilginç bir çözüm yolu bulundu: Karavanlar

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yaşayan Tamara Hernandez ve Beau Beard, yükselen emlak piyasası ve artan işsizlik sonucunda ortaya çıkan konut krizine karşı çözümü karavanda yaşayarak buldu.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Karavanlar, Kaliforniya’nın Konut Krizinin Belirtileri

(AFP) – Tamara, kirasını ödeyemez hale gelince bir karavana taşındı. Beau ise her şeyini kaybettikten sonra bunu yaptı. Steven ise hâlâ yaşayabileceği tek mahallelerde suçla başa çıkmaktan yorulduğu için karavana geçiş yaptı.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yüksek kişi başına gelire sahip eyaletlerden biri olan Kaliforniya, aynı zamanda en çok evsiz kişinin bulunduğu eyalettir. Ülkenin üçte biri, Amerikan nüfusunun %11’ine sahip olan bu eyalette yaşamaktadır

Ve konut krizi ile birlikte birçok kişi artık karavan, motorlu ev, minibüs, mobil ev gibi tek çatıları olarak görülen araçlarda yaşamaktadır. Bu araçlar zaman zaman Los Angeles’ta ve çevre kasabalarda düzenlenmiş kamp alanlarında yerleştirilirler ve yetkililer burada yaklaşık 75.000 evsiz kişi saymaktadır.

Kiralar neredeyse 3.000 dolar –

“Tek kaldırabileceğim şey bu,” diyor Beau Beard, turistik Venice Plajı’na bir taş atımı uzaklıkta dar bir sokakta park etmiş olan karavanasını işaret ederek.

Onun için Kaliforniya, 42 ay hapis cezasından sonra yeni bir başlangıcı ifade ediyordu. Ancak kısa sürede hayal kırıklığına uğradı.

“Amerika Birleşik Devletleri’ndeki gayrimenkul piyasasında m2 başına en pahalı fiyat burası,” diye yakınıyor bu 57 yaşındaki adam. Haziran ayında, Los Angeles’ta ortalama kira 2.950 dolar (2.650 euro) seviyesine ulaşmıştır.

Evetsizlikle ilgili olarak, Evsizliği Sonlandırma Ulusal İttifakı adlı bir sivil toplum kuruluşunun yaptığı bir araştırmaya göre, 2021 yılında yedi milyon Amerikalı gelirlerinin yarısından fazlasını konut için harcamıştır, bu da 2007’den bu yana %25 artış anlamına gelmektedir.

Nişanlısının 2020 yılında çocuklarının olacağını söylemesi üzerine Beau, küçük ailesini barındırmak için bir karavan satın aldı.

Ancak çocuk koruma hizmetleri bunu beğenmedi ve kızlarının doğumundan kısa bir süre sonra onların velayetini elinden aldı. Konaklama şartlarının uygun olmadığına inanmışlardı. Kızları 29 Temmuz’da üç yaşına girecek.

“Çıkmaza girdik. Ne yapacağımızı bilmiyoruz,” diyor, mavi karavanının verandasına oturmuş durumda. Bu karavandan hem kızını hem de sübvansiyonlu konut bulma konusundaki yardımları da mahrum bıraktığını belirtiyor.

“Bir gri bölgedeyiz (…) ve bu bizi konut talepleri listesinin en altına koyuyor,” diye şikayet ediyor.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar