Bize Ulaşın

Bilgi Bankası

İklim Değişikliğini Engellemeye Yardımcı Olmak İçin Evde Yapabilecekleriniz

Relatively simple measures like thermostat control, composting and switching to electric appliances can make a big difference.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Son birkaç haftanın başlıkları, ev sahibi olmayı düşünen birini bile terletmeye yeterli: Phoenix’te sıcaklık 110 derecenin üzerine çıktı ve üç haftadır her gün bu şekilde devam ediyor. Florida’da Farmers Insurance yeni poliçeler vermeyi durdurdu ve geçen yıl eyaletten çıkan sigorta şirketleri arasında sonuncusu oldu. Arizona’da ise Colorado Nehri dramatik bir şekilde küçülüyor ve Amerika’nın en hızlı büyüyen bölgelerinden birindeki yeni inşaatların gürültüsü, valinin su eksikliği nedeniyle yeni ev inşaatına fren yaptığını açıklamasının ardından sessizliğe büründü.

Temmuz 2023, dünyada kaydedilen en sıcak ay olmuştur ve yaşadığımız ve çalıştığımız yapılar ısının artmasında önemli bir rol oynamıştır. Isınan iklim, atmosferimizde biriken ve sıcaklıkları yükselten küresel karbon emisyonları tarafından oluşturulur. Ve küresel karbon emisyonlarının neredeyse yüzde kırkı gayrimenkul sektöründen gelir.

Eğer iklim değişikliği konusunda endişeleniyorsanız, yapabileceğiniz en büyük değişikliklerin çoğu evde başlar. Bazıları sadece bir düğmeye basmak kadar basit.

“Sürekli olarak insanlar evlerini düşünüp güneş panelleri alması veya pencerelerini değiştirmesi gerektiğini düşünür, ki bunlar büyük ve oldukça pahalı çözümlerdir. Ancak bazı değişiklikler çok daha az maliyetli ve çok daha etkilidir,” diyen Ashlee Piper, “Give a Sh*t: Do Good. Live Better. Save the Planet” adlı kitabında, sıradan insanların daha sürdürülebilir bir yaşam sürmek için benimseyebileceği pratik çözümleri sunmaktadır.

Ashlee Piper’ın iklim değişikliğini engellemeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz basit değişikliklere yönelik önerileri şunlardır:

Termostatı İzleyin

Global olarak ısınma ve soğutma sistemlerine olan güven, yoğun enerji kullanımını gerektirir ve büyük karbon emisyonlarına yol açar. Soğuk havalarda termostatı sadece bir veya iki derece düşürün ve yazın klima sıcaklığını yükseltin. Evde olmadığınız saatler, enerji tasarrufu için büyük bir fırsat sunar: Akşam serin bir eve dönmek için tüm gün klimayı çalıştırmak yerine, çevreciler en az 8 saat boyunca sıcaklık seviyesini 10 derece artırmayı önerirler. Aynı kural kış için de geçerlidir: Dışarı çıktığınızda, ısıtıcıyı çok düşük bir sıcaklığa getirin. Aynı zamanda finansal tasarruf da sağlar: Enerji Bakanlığı’na göre, her gün 10 ila 15 derece düşük ısıtma, yıllık ısıtma faturasını yüzde 15’e kadar azaltabilir.

Arka Bahçede Kompost Yapın

Çevre Koruma Ajansı, evlerimizin katı atıklarının neredeyse dörtte birinin yiyecek atıklarından kaynaklandığını tahmin ediyor ve bu gıda atığı çöplüklere gittiğinde metan adlı son derece güçlü bir sera gazı olarak tekrar atmosfere girer. Kompost yapmak, yiyecek atıklarının besin açısından zengin bir malzemeye dönüşmesine izin vererek bu döngüyü kırar. Birçok şehir artık halka açık kompost kutuları bulunduruyor. Kompost programları olmayan şehirlerde yerel çiftliklerle iletişime geçebilir, özel kompostlama hizmetlerinden yararlanabilir veya küçük bir kompost kutusu satın alabilirsiniz.

Elektriğe Geçin

New York eyaleti yeni binalarda gaz sobalarını yasakladı. Ancak eski binalardaki ev sahipleri geride kalmak zorunda değiller – gaz sobalarını, doğal gaz salınımı yapmayan elektromanyetik ocaklarla değiştirebilirler, çünkü doğal gaz bir fosil yakıttır.

Isı Pompası Kurun

Fırınlar doğal gaz tüketir. Elektrikle çalışan ve rüzgar ve güneş enerjisi ile çalıştırılabilen bir ısı pompası, Kaliforniya Üniversitesi, Davis’ten yapılan bir çalışmaya göre evinizin karbon dioksit emisyonlarını yaklaşık yüzde 40 azaltabilir. 

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar