Bize Ulaşın

Emlak Gündem

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İnciraltı planlarına karşı olumsuz bir tutum sergiliyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İnciraltı planları ile ilgili yapılan açıklamada, planların İzmir’in doğal yapısını ve halkın haklarını gözetmediğini belirtti.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İnciraltı planlarıyla ilgili konuda yazılı bir açıklama yaptı. Başkan Soyer, İnciraltı’nın doğal yapısının ve halkın haklarının korunarak planlanması gerektiğine inandıklarını belirterek, İzmir halkının dinlenme, eğlenme ve rekreatif ihtiyaçlarının karşılanması için kıyı boyunca büyük kentsel yeşil alanlar önerdiklerini ve kıyı ile yerleşim bölgesi arasında yeşil koridorlar oluşturulduğunu ifade etti. Ancak Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından değerlendirmeye alınmayan taslak imar planının yerine, bakanlık tarafından onaylanan planın farklı olduğunu açıkladı.

Bakanlık tarafından onaylanan planda, kıyı alanının büyük ölçüde yapılaşmaya açıldığını ve yeşil koridorların ortadan kaldırıldığını dile getiren Soyer, yeşil alan miktarının da azaltıldığını belirtti. Buna ek olarak, bölgenin doğal yapısının göz önünde bulundurulmadan yapı yoğunluğunun artırıldığını ve inşaat alanlarının genişletildiğini ifade etti.

Ayrıca, “İzmir Körfez Geçişi” projesinin İzmir Büyükşehir Bütünü Çevre Düzeni Planı ve Belediyenin Ulaşım Ana Planı’nda yer almadığı halde, bakanlık tarafından onaylanan plana parçacı bir biçimde işlendiğini belirten Soyer, ulaşım ana kararlarının değerlendirilmeden ve araştırma yapılmadan bu projenin bir kısmının plana eklendiğini açıkladı.

Sonuç olarak, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İnciraltı’nın doğal güzelliklerinin korunması ve halkın haklarının gözetilmesi için kararlı bir tutum sergilediğini vurgulayan Başkan Soyer, İzmir’in akciğeri olarak nitelendirdiği İnciraltı’nın betona kurban edilmesine asla izin vermeyeceklerini ve bu doğrultuda mücadele vereceklerini belirtti. Ayrıca, diğer projelerde olduğu gibi İnciraltı planlarına karşı da İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kararlılığının devam edeceğini vurguladı.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar