Bize Ulaşın

Emlak Gündem

İngiltere’den inşaat sektöründe çalışmak isteyen işçiler ve balıkçılar için yeni vize kolaylığı sağlanıyor!

İngiltere’de inşaat sektöründeki eleman açığı hükümeti vize kolaylığı sağlamaya yöneltti. Başta inşaat işçileri olmak üzere balıkçılara da vize kolaylığı sağlayacak uygulama Ağustos ayında yürürlüğe giriyor.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Birleşik Krallık’ta inşaat sektörü ve balıkçılık alanlarındaki eleman eksikliğini gidermek amacıyla uzun süredir tartışılan vize kolaylığı sonunda onaylandı.

Göçmen Hukuku Avukatı ve vize danışmanı Melis Yıldız, alınan kararın ağustos ayında yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Karar, bazı milletvekilleri ve bakanların yurt dışından iş gücü alımına karşı çıkmalarına rağmen, hükümetin sektörlerin ihtiyaçlarına karşılık vermek zorunda kaldığını ifade eden Yıldız, “Göçmen karşıtı siyasetçiler bu açığın yerli iş gücü ile kapatılması gerektiğini savunuyorlardı, ancak hükümet sektörlerin taleplerine cevap vermek için bu adımı atmaya karar verdi. 7 Ağustos 2023 itibarıyla belirli sektörlerdeki göçmen işçilere vize kolaylığı getirilecek” şeklinde konuştu.

Duvar ustaları, çatı ustaları, kiremitçiler, marangozlar, sıvacılar ve balıkçılar gibi meslekler, özellikle işverenlerin iş gücü açığı yaşadığı ve Brexit sonrasında büyük bir eksiklik yaşanan meslekler arasında yer alıyor. Bu meslekler için yapılan başvurular, daha düşük vize başvuru ücreti avantajından yararlanabilecek.

Göçmen Hukuku Avukatı ve vize danışmanı Melis Yıldız, yeni alınan kararla birlikte İngiltere’ye açılan kapılar sayesinde inşaat işçileri ve balıkçılar için en önemli kriterin yine İngilizce bilmek olduğunu vurguladı. “Bu sektörlerde uzmanlaşmış ve İngiltere’de çalışma vizesi başvurusu yapacak olanlar için, vasıflı işçi vizesi kapsamında yapılan tüm başvurular gibi, yeni eklenen bu meslekler için de en az B1 seviyesinde İngilizce bilmek ve geçerli bir iş teklifi almış olmak gerekliliği bulunuyor” dedi.

İnşaat sektöründeki personel açığı, 2022 Kasım ve 2023 Ocak ayları arasında pandemi öncesi 2020 Ocak ve Mart aylarına göre %65 artmış durumda. Bu nedenle Birleşik Krallık, artan talepleri karşılamak için 2026 yılına kadar çeyrek milyondan fazla ek inşaat işçisine ihtiyaç duyacak. Şantiye şefleri de öncelikli ihtiyaç duyulan iş gücü kategorisinde yer alıyor.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar