Bize Ulaşın

Emlak Gündem

Elektrikli araç şarj istasyonları için hayati önem taşıyan önemli bir düzenleme yapıldı.

Müstakil elektrikli araç şarj istasyonları için iş yeri açma ve çalışma ruhsatı, diğer iş yerleri ve toplu yapılarda kurulacak istasyonlar için faaliyet izin belgesi düzenlenmesine ilişkin yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

‘İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik’ kapsamında yapılan düzenlemeye göre, “elektrikli araç şarj istasyonu alanı” olarak ayrılmış parsellerde kurulacak olan müstakil elektrikli araç şarj istasyonları için iş yeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlenecek.

Diğer iş yerlerinde ve toplu yapılarda faaliyet gösterecek olan elektrikli araç şarj istasyonları için ise yetkili idareler tarafından yer seçimi yapılacak ve faaliyet izin belgesi verilecektir. Yer seçimi ve faaliyet izin belgesi alınmış istasyonlar için ayrıca iş yeri açma ve çalışma ruhsatı alma zorunluluğu bulunmayacaktır.

Elektrikli araç şarj istasyonlarının iş yeri açma ve çalışma ruhsatı ile yer seçimi ve faaliyet izin belgesi büyükşehirlerde büyükşehir belediyeleri tarafından verilecektir.

Müstakil elektrikli araç şarj istasyonları, iş yeri açma ve çalışma ruhsatı çerçevesinde, içerisinde idari bina, tuvalet, market, çay ocağı, mescit, büfe, kafe, kafeterya, oto elektrik, lastikçi, yıkama yağlama gibi faaliyet konuları ve yapı elemanlarını barındırabilecektir.

Yer seçimi ve faaliyet izin belgesi için alınacak ücret, istasyon alanı ve istasyon nedeniyle faydalanılan alanların toplamı baz alınarak hesaplanacak ve büyükşehirlerde metrekare başına 50 lira, diğer bölgelerde ise 25 lira üzerinden belirlenecektir.

Belirlenen bu ücretler, her takvim yılı başında, Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre belirlenen yeniden değerleme oranında artırılacaktır. Ayrıca, istasyonlar için bu ücretin dışında herhangi bir ekstra ücret veya bedel talep edilmeyecektir.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar