Bize Ulaşın

Emlak Gündem

Bir kişi, Sadrazam torunu olduğunu keşfettikten sonra Çeşme’deki büyük arazilere sahip olmak için dava açtı.

Kocaeli’de yaşayan Nilüfer Akcoşkun Bozbağ, annesi vefat ettikten sonra yaptığı araştırmalarında Sadrazam Melek Mehmed Paşa’nın 6. kuşak torunu olduğunu öğrendi. Melek Mehmed Paşa’ya ait vakıflardan hak talep edebilmek için dava açan Bozbağ, yaklaşık 2 yıldır hukuk mücadelesi veriyor.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Elektrik ve İnşaat Teknikeri olan Nilüfer Akcoşkun Bozbağ, 2021 yılında annesinin vefatının ardından yaptığı araştırmalarda ilginç bir soy bağı keşfetti. Araştırmaları sonucunda, Cumhuriyet döneminde Çeşme’de belediye başkanlığı görevini yürüten İsmail Hakkı Alca’nın anne tarafından dedesi olduğunu öğrendi.

Bu ilginç keşfin ardından daha da derinleşen Bozbağ, ailesinin tarihi geçmişi üzerine daha fazla bilgi edinmeye başladı ve ortaya şaşırtıcı bir gerçek çıktı. Araştırmaları sonucunda, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşamış olan Sadrazam Melek Mehmed Paşa’nın da 6. kuşak torunu olduğunu keşfetti.

Elde ettiği bu bilgiler doğrultusunda, Melek Mehmed Paşa’ya ait vakıflardan hak talep edebilmek için avukatları aracılığıyla dava açan Bozbağ, 2 yıldır hukuk mücadelesi veriyor. Çeşme’nin ilk kurucularından biri olan ve üst seviyede bir aileden geldiğini öğrenen Bozbağ, bu tarihi mirasa sahip çıkmak için hukuki yollara başvurdu.

Melek Mehmed Paşa’nın iki evlilik yaptığını ve ilk eşinin Ayşe, ikincisinin ise III. Ahmed’in kızı ve padişahın kız kardeşi Zeyneb Sultan olduğunu belirten Bozbağ, kendisinin Ayşe Hanım’dan 6. kuşak torunu olduğunu ifade etti. Bu nedenle, Melek Mehmed Paşa’nın vakıflarından miras talep etme hakkına sahip olduğunu düşünüyor.

Ancak davalarda ilerleme kaydetmek pek de kolay olmamış. Melek Mehmed Paşa’nın kızının adını taşıyan vakıftan hak talep etmek için açılan dava da henüz sonuçlanmamış ve vakıflar müdürlüğü belgeleri vermek istememiş. Bozbağ, bu davalardan vazgeçmeyerek haklarını savunmaya kararlı bir şekilde devam ediyor.

Bozbağ, bu keşfi sonrasında annesinin ve babasının da bu tarihi soy bağından habersiz olduğunu belirtiyor. Melek Mehmed Paşa’nın, tarihi boyunca Kaptan-ı Derya görevini sürdüren değerli bir devlet adamı olduğunu vurgulayan Bozbağ, ailelerinin bu mirastan haberdar olmasının kendisi için oldukça önemli olduğunu ifade ediyor.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar