Bize Ulaşın

Emlak Gündem

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: Evini kiraya verene teşvik!

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, boş tutulan ve kiraya verilmeyen evlerle ilgili olarak, “Bu konuda cezai yaptırım en son düşünülecek şey olabilir. Boş evlerin kiraya verilmesiyle ilgili gerek vergisel anlamda gerek diğer anlamlarda bir teşvik sistemi getirilebilir” dedi.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Bakan Tunç, kiralara yüzde 25 artış sınırı getiren düzenlemenin 1 Temmuz 2024’e kadar uzatıldığını ve 1 Eylül itibarıyla kiracı ve ev sahibi arasındaki davalarda ‘zorunlu arabuluculuk’ döneminin başladığını belirtti. Buna göre, kiracı veya kiralayan taraflar arasında bir uyuşmazlık durumunda hemen mahkemeye başvurmak yerine, önce arabulucuya başvuracaklar. Eğer arabuluculukta uzlaşma sağlanamazsa, dava mahkemeye intikal edecek.

Ayrıca, Bakan Tunç, boş tutulan ve kiraya verilmeyen evlerle ilgili olarak da önemli açıklamalarda bulundu. Boş evlerin ekonomiye fayda sağlamadığını belirterek, vatandaşları evlerini kiraya vermeye teşvik etmek için bir sistem düşünebileceklerini ifade etti. Bu evlerin kayıt altına alınmasını ve kiraya verilmesini sağlamak adına çalışmaların Ticaret Bakanlığı ile işbirliği içinde yapılacağını belirtti.

Arabuluculuk uygulamasını alternatif bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak değerlendiren Bakan Tunç, bu sistemin dava yükünü azaltacağı, taraflar arasındaki uyuşmazlıkları barışçıl bir şekilde çözeceği ve masrafları azaltacağını söyledi. Fahiş kira miktarları sonrasında dava sayılarında artış yaşandığını ancak arabuluculuk sistemiyle bu artışın duracağına ve azalacağına inandığını ifade etti.

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fahiş kiralar konusunda duyarlı olduğunu belirten Tunç, Ticaret Bakanlığı’nın da bu konuda çalışmalar yaptığını ve gerektiğinde teknik destekle yasal düzenlemelerin Meclis’e sunulabileceğini dile getirdi. Önümüzdeki süreçte alınabilecek tedbirlerin ve yasal düzenlemelerin Bilim Komisyonu’nun çalışmaları sonucunda belirleneceğini aktardı.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar