Bize Ulaşın

Ticari Projeler

Abdi İpekçi Basketbol Gelişim Merkezi’nin açılış tarihi için Başkan Erdoğan tarafından bir tarih verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1,5 yıl önce inşasına başlanan Abdi İpekçi Basketbol Gelişim Merkezi’ni Mart 2024’te Türk basketbolunun hizmetine sunmayı planladıklarını söyledi.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abdi İpekçi Spor Salonu’nun yerine inşa edilen ve “Avrupa’nın basketbol üssü” olarak nitelendirilen Basketbol Gelişim Merkezi’nin şantiyesinde incelemelerde bulundu.

Ziyareti sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada, bu salonda Basketbol Milli Takımı’nın milletçe herkesi gururlandıran birçok başarılarını izleme ve unutulmaz mücadelelerini takip etme fırsatı bulduklarını ancak salonun artık ihtiyaçları karşılamada yetersiz kaldığını ve talebe cevap veremediğini belirtti.

“Yapının depreme dayanıklılık açısından ciddi sorunları vardı” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1979 yılında temeli atılıp, 1989 yılında hizmete alınan binanın depreme dayanıklılık açısından sorunlu olduğunu ifade etti. Bu nedenle, Türkiye’nin spor altyapısını güçlendirme hedefi doğrultusunda eski binayı yıkarak yerine modern bir spor kompleksi inşa etme kararı aldıklarını dile getirdi. Yeni projenin spor salonu niteliğinin ötesinde, göz kamaştıran bir spor kompleksi olarak planlandığını ve bu görevi TOKİ Başkanlığı’na verdiklerini belirtti. TOKİ Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliğiyle hızlı ilerlemeler kaydedildiğini vurguladı ve inşaatın 2021 Kasım’ında başlatıldığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yaptığı incelemelerde spor kompleksinin geldiği aşamayı gözlemlediklerini ve projedeki çalışmalar hakkında bilgi aldıklarını belirtti.

Basketbol Gelişim Merkezi’nin sağlam, güvenli, çevreye uyumlu ve FIBA standartlarına sahip bir spor kompleksi olduğunu aktardı. Merkezin, 10 bin kişilik spor salonu, bin kişilik antrenman ve maç salonu, 3 adet altyapı salonu, sporcu ihtiyaçlarına göre tasarlanmış bir otel ve kamp merkezi, basketbol müzesi, basketbol kütüphanesi, mescit, alışveriş, konser ve yeme içme alanları ile otopark gibi çok çeşitli imkanlara sahip olduğunu açıkladı. Ayrıca, yapıya uygun bir mimariyle 22 bin metrekarelik yeşil alanın da bulunduğunu dile getirdi. Basketbol Gelişim Merkezi’nin, sadece maçların oynandığı bir yer olmayacağını, aynı zamanda yerli ve uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapacak 24 saat yaşayan bir spor kompleksi olarak hizmet vereceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abdi İpekçi Basketbol Gelişim Merkezi’nin 1,5 yıl içinde tamamlanarak 2024 Mart ayında hizmete sunulmasının planlandığını açıkladı. Türkiye’nin spor altyapısına verilen önemin bir göstergesi olarak bu tesisin inşasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Ayrıca Türk sporunun ve özellikle basketbolunun gelişmesine yönelik yatırımların devam edeceğini ve Paris 2024 Yaz Olimpiyatları’nda da başarıların perçinleneceğine inandığını sözlerine ekledi. Incelemeleri sırasında Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu’ndan basketbol antrenmanları ve altyapı maçları için kullanılabilecek olan salonda kendi maçlarının oynanıp oynanamayacağını sordu ve Türkoğlu’nun olumlu yanıtı üzerine memnuniyetini ifade etti. Erdoğan, gazetecilere basketbol topu hediye ederek açıklamalarını tamamladı.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar