Bize Ulaşın

İnşaat Haberleri

Çin’de “Geleceğin Şehri” tek bir büyük beyne sahip olacak

Çin’in geleceğin şehri, Hebei Eyaletindeki Xiong’an Yeni Bölgesi, beyin görevi görecek

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Çin’in geleceğin şehri, Hebei Eyaletindeki Xiong’an Yeni Bölgesi, beyin görevi görecek, projenin dijital ikizini depolayacak ve ona hizmetleri düzenlemek ve dijital altyapı sağlamak için bir BT merkezi sağlayacak 156 milyon dolarlık bir Kentsel Bilgi İşlem Merkezi ile donatıldı.

Yetkililer, entegre dijital hizmetlerin, çoğu kirlilik, trafik sıkışıklığı, su kıtlığı, yolsuzluk ve düşük doğum oranları gibi sorunlarla karşı karşıya olan Çin genelindeki şehirler için bir model oluşturacağını umuyor.

Global Times’ın bildirdiğine göre, Nisan ayında faaliyete geçen merkez, tüm metropol alanına ağlar ve bulut depolama ve büyük veri sağlayan süper bilgisayarlar ve blok zincir, Nesnelerin İnterneti (IoT), yapay zeka ve sanal veya artırılmış gerçeklik kullanan sistemler içeriyor.

Merkezin dört platformu vardır: biri entegre veriler için, diğeri video ağları için, üçüncüsü şehir bilgi modellemesi için ve son olarak IoT ağı için bir diğeri. Topladıkları veriler şehri yönetmek için kullanılacak ve verimliliği ve çevresel performansında iyileştirmeler yapmak için analiz edilecek.

Uygulamalar

Al Jazeera, şehrin ücretsiz bir otonom elektrikli otobüs sistemini denediğini bildirdi .

Çocuklar için okullar ve olanaklar, Çin’in öngörülen nüfus düşüşüyle ​​mücadele etmek için çiftleri çocuk sahibi olmaya teşvik edecek şekilde tasarlanmıştır.  

Xiong’an, Baiyangdian gölü ve sulak alanların çevresinde kuruludur. 
Buradaki su kalitesi, Çin değerlendirme sistemindeki en düşük seviye olan V. dereceden III. dereceye yükseldi

Xiong’an Yunwang Technology’nin baş teknik sorumlusu Yuan Xiaodong, önerildiği 2020 yılından bu yana Kentsel Bilgi İşlem Merkezi üzerinde çalışıyor. Global Times’a tek şehir beyninin “bilgi adaları” oluşumunu önleyeceğini ve tüm verilerin uyumlu formatlarda toplanmasını sağlayacağını söyledi.

Şantiyelerde dijital sistemler kullanılmaktadır. Global Times, Çin Devlet İnşaat Mühendisliği Şirketi tarafından yürütülen bir hastane projesinde, 500 metre yüksekliğindeki bir iskelede çalışanların emniyet kemeri tokalarını kontrol edebilen yüksek çözünürlüklü kameralara sahip olduğunu söyledi.

Bilgisayar merkezi aynı zamanda inşaat işçilerinin maaşlarını ödemek için kullanılan dijital yuan için blockchain teknolojisini yönetiyor.

Xiong’An Blockchain Lab müdür yardımcısı Meng Hongwei, Global Times’a bunun “fonların ele geçirilmesi veya kötüye kullanılması” riskini önlediğini söyledi.

Şimdiye kadar 4.000’den fazla işletmeyi kapsayan yaklaşık 400 projenin ödeme yapmak için blockchain teknolojisini kullanmak üzere kayıt yaptırdığını söyledi. Bankalar, süpermarketler, oteller ve e-ticaret platformları da aynı şeyi yapmaya teşvik edildi.

Geleceğin şehri

Xiong’an, Pekin’in yaklaşık 100 km güneyinde, kuzey Çin ovasında inşa ediliyor. Pekin, Tianjin limanı ve Hebei eyaletini tek bir ekonomik bölgeye entegre etme planlarına verilen isim olan “Jingjinji üçgeni” için 200 kilometrekarelik bir merkez görevi görecek.

Merkez üzerindeki çalışmalar 2017’de başladı ve geçen yıl Eylül ayına kadar 3.600 bina, 200 km dijital yol, yüksek hızlı demiryolu bağlantısı ve 3.536 5G baz istasyonu inşaatı için yaklaşık 57 milyar dolar harcandı.

Amaç, kısmen devlet idari işleri ve bir dizi üniversitenin inşası sayesinde önümüzdeki 10 yıl içinde 3 milyon insanı çekmek.

Bu insanların çoğunun, konut arzı ve kamu hizmetleri üzerindeki baskıyı azaltmanın etkisiyle, Pekin’den göç edeceği umulmaktadır.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar