Bize Ulaşın

Emlak Gündem

Aşırı hava koşulları artık yeni normal! Peki İnşaata Etkileri?

Küresel olarak, inşaat faaliyetleri benzeri görülmemiş bir oranda büyüyor. 

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Küresel olarak, inşaat faaliyetleri benzeri görülmemiş bir oranda büyüyor. Önümüzdeki 40 yılda 230 milyar metrekare yeni altyapının inşa edileceği tahmin ediliyor. Aynı zamanda, iklim değişikliği aşırı hava olaylarını daha yaygın hale getiriyor.

İster Güney Afrika’da bir stadyum, ister Dubai’de bir gökdelen inşa ediyor olun, havanın eskisinden çok daha zorlu olacağına bahse girebilirsiniz.

Çoğu durumda, bu gecikmeler için bir mazeret olmamalıdır. Bir yerdeki potansiyel aşırılıklar da dahil olmak üzere hava durumunu anlayarak birçok gecikmeyi önleyebilir veya en azından azaltabiliriz.

Dikkatli bir planlamayla, daha iyi hava beklendiğinde hava durumuna bağlı etkinlikler planlanabilir. Ayrıca hasarı azaltmak ve projeyi olabildiğince hızlı bir şekilde tam üretime döndürmek için hafifletici önlemler uygulayabiliriz.

Ancak, yüklenicilerin aşırı hava olaylarının veya makul olarak beklenemeyecek olanların sorumluluğunu üstlenmeleri beklenmemelidir. Bu nedenle, bu gecikmelerden sorumlu olabilecekleri sözleşmeleri kabul ederken dikkatli olmalıdırlar.

Gecikme ve Kesintiye İlişkin İklim Değişikliği Riskini Yönetme

Güney Yarımküre’deki birçok ülke iki yağışlı mevsim yaşar. Afrika’daki en büyük yağış mevsimi kabaca Nisan’dan Haziran’a kadar sürer. Daha kısa bir yağmur mevsimi Ekim’den Aralık’a kadar sürer. İlk yağışlı dönem ıslak ve nemli olup kıyı bölgelerini tatsız hale getirir. Bazen şiddetli rüzgarlarla saatlerce yağar. Diğer zamanlarda uzun süre çiseler.

Yağmurun önümüzdeki yıllarda daha da şiddetlenmesi bekleniyor, bu nedenle şantiye alanları sürekli olarak benzeri görülmemiş düzeyde yağmur ve rüzgardan etkilenecek.

Sahipler ve inşaatçılar bunu dikkate almazsa, tahribata yol açacaktır: terk edilmiş alanlar, hasarlı mülk, ekipman ve malzemeler ve tamamlanma gecikmeleri.

Müteahhitler bunu planlamalı. Öngörülemez olanı tahmin edemezsiniz, ancak örneğin sahadaki malzeme ve ekipmanı güvenceye alarak projenizi bundan koruyabilirsiniz.

Müteahhitler genellikle müşterileri mantıksız programlar için suçlarlar. Yağmurdan kaynaklanan gecikmeler için ek süre vermenin imkansız olduğunu söylüyorlar. Ancak ortalama yağış neredeyse kesinlikle gerçekleşecek ve aşırılıklar yeni normal haline geldi. Bu nedenle, aşırılıklara izin vermeyen bir programı bilerek kabul etmek, neredeyse kesinlikle sorunlara yol açacaktır.

Hava Durumuyla Mücadele

Bu önlemler, kötü hava koşullarının neden olduğu bazı gecikmelerin hafifletilmesine yardımcı olacaktır. Onlar içerir:

  • Konumdaki normal hava durumunu anlayın ve anormal havanın nasıl görünebileceğini hesaba katın.
  • Sözleşme belgelerini anlayın. Sert hava ve özellikle mevsim dışı ve şiddetli hava koşullarının riskleri hakkında ne söylediklerini öğrenin. Bazı durumlarda, normalden daha kötü olan hava koşullarını teklif fiyatınızdan çıkarmaya karar verebilirsiniz.
  • Normal hava modellerinin maliyetlerini ve gecikmelerini hesaba katın.
  • Müşterinizle hava durumu sorunlarını tartışın.
  • Toprak işleri gibi yağmurun kesintiye uğrattığı işleri daha kurak mevsimler için programlayın.
  • Yağmur mevsimi veya soğuk hava öncesinde binaları kapatın.
  • Rüzgarlı mevsim dışında çatı kaplama ve büyük asansörler gibi aktiviteler planlayın.
  • Alternatif inşaat metodolojilerini düşünün. Bu, yapıların yeniden tasarlanması anlamına bile gelebilir.
  • İnşaat çalışma sürelerini değiştirin.

Sözleşmeler ve Yetki Kanıtı

Sözleşmeye bağlı olarak, birçok hava olayı bir tazminat olayını veya ekstra süre hakkını tetikleyebilir. Bunlar şunları içerir: yağmur, aşırı sıcak veya soğuk, şimşek ve aşırı rüzgar.

Farklı sözleşmelerin, hava olaylarının daha fazla para veya zaman için bir yetkiye yol açtığını göstermek için farklı gereksinimleri vardır. Bazıları belirli bir maddeye veya referans noktasına dayanırken, diğerleri daha belirsiz olabilir.

Bazı yaygın bölgesel ve uluslararası sözleşmeleri ele alan FIDIC, olumsuz havanın “İşveren tarafından yapılan iklim verileri ve/veya Sitenin coğrafi konumu için Ülkede yayınlanan iklim verileri dikkate alındığında Sahadaki Öngörülemeyen olumsuz iklim koşulları anlamına geleceğini” belirtir.

Bu nedenle, hak kazandığınızı kanıtlamak istiyorsanız, havanın bölgesel normlara uygun olmadığını göstermek için ilgili verilere erişmeniz gerekecektir.

Buna karşılık, NEC kapsamında, hava durumu yalnızca bir takvim ayı boyunca ortalama olarak on yılda bir defadan daha az meydana gelirse “olumsuz” olarak sınıflandırılabilir.

Yine, hak kazandığınızı kanıtlamak için, böyle bir dalgalanma yaşadığınızı gösteren doğru kayıtlara ihtiyacınız olacaktır.

İlginç bir şekilde, Afrika JBCC sözleşme formu, olumsuz hava koşullarının “pratik tamamlanmaya yönelik ilerlemeyi engelleyen bir iklim koşuluyla ilgili olduğunu söylüyor. Bu nedenle, kaygan ve üzerinde çalışılması tehlikeli hale gelebilecek temellerdeki veya yüksek yapı çelik bileşenlerindeki hafriyat çalışmalarını etkileyen hafif gece yağmurunu içerebilir”.

Görünüşte, bu çok geniş bir tanım gibi görünüyor ve pek çok anlaşmazlık alanı yaratabilecek bir tanım!

Bunun nihai sonucu, her zaman olduğu gibi, sözleşmenizin şartları konusunda çok net olmanız gerektiğidir. Ve hava durumunun projeniz üzerindeki etkisinin doğru kayıtlarını tutmak çok önemlidir.

Damian James, bir inşaat uzmanı tanık ve miktar araştırmacısıdır; Marcia Davids, Güney Afrika Yüksek Mahkemesi’nde avukat ve Pretoria Üniversitesi’nde doktora öğrencisidir. Bakınız: www.damian-james.com

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar