Bize Ulaşın

Bilgi Bankası

Tasarım ve İnşaat Görselleştirmenin (VR) Geleceği

Artırılmış Gerçeklik ve İnşaatta Sanal Gerçeklik: Tasarım ve İnşaat Görselleştirmenin Geleceği – Mimarlık, mühendislik ve inşaat endüstrileri, sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojilerini benimseme konusunda çok önemli bir ana ulaşıyor ve bunu dikkate almak çok önemli.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

İnşaat ve tasarım profesyonellerinin VR/AR teknolojilerinden yararlanmaları için önemli bir fırsat var. Bu teknolojilerin ortaya çıkışı, yeni nesil mimarlar ve tasarımcılar üretiyor ve net bir değişimin sinyalini veriyor.

Popüler bir oyun motoru olan Unity Technologies’in AR, VR ve inovasyondan sorumlu küresel başkanı Tony Parisi’nin The New York Times’a verdiği bir röportajda belirttiği gibi, “gerçek zamanlı 3D muhtemelen inşaat endüstrisinde yaygın olarak kullanılacak. Yalnızca yenileme maliyetlerindeki potansiyel tasarrufları hayal edin”.

AR ve VR Ayrıntılı Olarak Açıklandı

Kullanıcılara tamamen sürükleyici bir dijital deneyim sağlamak için akıllı gözlükler gibi giyilebilir teknoloji, hem artırılmış gerçeklikte (AR) hem de sanal gerçeklikte (VR) yaygın olarak kullanılır. Ancak gerçek dünyayı dijital ortamla bütünleştirme yaklaşımları farklıdır.

AR ile kullanıcılar, dijital öğelerin fiziksel çevrelerinin üzerine yerleştirildiği hibrit bir gerçekliğe kapılır. Bazen bu deneyim “karma gerçeklik” olarak tanımlanır.

Tersine, VR’de kullanıcı tamamen dijital bir ortama daldırılır ve gerçek dünyayla bağlantısı kesilir. Birlikte ele alındığında bu teknolojiler, genişletilmiş gerçeklik (XR) olarak bilinir.

Ekipler, BIM ve XR kullanarak etkileşimli, gerçeğe yakın dijital temsilleri nasıl oluşturur?

Proje ekibi tarafından üretilen ve ortaklaşa BIM yazılımlarında düzenlenen orijinal tasarım, bu simülasyonları mümkün kılan sanal ve artırılmış gerçeklik ayarlarında çoğaltılır. Proje ekipleri, BIM verilerini genişletilmiş gerçeklik platformlarıyla entegre etmek için genellikle dört adımlı yinelemeli bir sürece bağlı kalır:

1. İnşaat : Mühendislik ekibi, BIM yazılımını kullanarak işbirliği içinde bina modelini oluşturur. Gerçek hayattaki veriler, gerçeklik yakalama gibi teknikler kullanılarak dijital bir modele dönüştürülür ve proje ekiplerine tasarımlarını inşa edecekleri kesin bir temel sağlar.

2. Klonlama : Orijinal tasarımı bir VR veya AR platformuna kopyalarlar. BIM yazılımında yerleşik olan model ve yalnızca sanal ortamda görüntülenebilen dijital ikiz artık iki ayrı model haline geldi.

3. Keşfedin : Bir VR oturumu sırasında ekip üyeleri, sanal ortamda gezinmek için bir kulaklık seti ve el kumandaları kullanır. AR teknolojisinin kullanılmasıyla, bina modelindeki dijital özellikler gerçek çevrelerinin üzerine bindirilmiş olarak görünür. Ekip üyeleri, bu ayarları keşfedip analiz ederek gizli tasarım kusurlarını ortaya çıkarabilir.

4. İyileştir : Bu sorunları ele almak için ekip BIM modeline geri döner ve prosedürün ilk adımını tekrar eder.

Artırılmış ve sanal gerçeklik mimaride nasıl kullanılır?

1. Prototip oluşturma

Mimarlar, VR ve AR kullanarak CAD modellerini fotogerçekçi temsillere ve artırılmış gerçeklik ortamlarına dönüştürme sürecini hızlandırabilir.

Bu, 3D bina modellerinin ekrandan gerçeğe daha hızlı çevrilmesine izin verdiği için özellikle avantajlıdır. Tüm proje üyeleri için sanal modellere anında erişim sağlanarak geri dönüş süreleri hızlandırılır ve tasarım süreci kolaylaştırılır.

2. Gerçek Zamanlı Proje Görselleştirme

Arttırılmış gerçeklik kullanarak, potansiyel alıcılara gerçek dünya ortamında projelerinin kesin bir temsilini gösterebilir ve gelecekte inşa edilecek olanların doğru bir ön izlemesini sağlayabiliriz.

Hatta sitemizde modeller çeşitli açılardan incelenebilmektedir. Temelsiz tam ölçekli bir modeli görüntülemek için ihtiyacınız olan tek şey bir akıllı telefon, iPad veya bir çift karma gerçeklik gözlüğüdür.

3. Sürdürülebilir Tasarım

Sanal ve artırılmış gerçeklik, tasarımda ortak bir uygulama buldu – sürdürülebilirliği teşvik etmek. Mimarlar arasında çevre bilincinin artmasıyla, artık planlarında iklim değişikliğinin etkilerini dikkate almaları gerekiyor.

Sanal gerçeklik (VR) aracılığıyla, her karbon emisyonu seviyesinde çevre analizi ve basitleştirilmiş prosedürlerle sürdürülebilir tasarımlar hayata geçirilir.

Bu, bir evin renk kodlu cephesini bir ısı haritası gibi görselleştirmek ve bir evin enerji verimliliğini ve gelecek nesiller için ısı yalıtımını değerlendirmek için eşsiz bir fırsat sağlar.

4. Çevrimiçi Turlar

Şantiyeyi fiziksel olarak ziyaret edemiyorsanız, artırılmış ve sanal gerçeklik alternatif bir seçenek olarak sanal turlar sağlar. Mimarlar, müşterilerin kolay ve hassas bir şekilde gezinmesini sağlayan rehberli bir tur oluşturabilir.

Bu, bir tasarımı sergilemek ve müşteri geri bildirimlerine göre değişiklikler yapmak isteyen emlak şirketleri için harikadır. Mülkün satılmasına yardımcı olmak için 3B modeller veya sürükleyici deneyimler kullanılabilir. Ayrıca müzeler, turistik yerler, performanslar ve daha fazlası için mükemmeldir.

Bunlar sadece birkaç örnek, ancak bu sürükleyici teknolojinin sayısız fayda sağlayan sayısız başka kullanımı var.

Sonuç olarak

Sektörün önümüzdeki yıllarda nasıl gelişeceğini düşünmek büyüleyici çünkü VR, AR ve MR teknolojileri sektörü on yıl önce hayal bile edilemeyecek şekillerde dönüştürüyor.

Mimari ve inşaat endüstrileri, fiziksel dünyada nasıl tasarlayacakları ve inşa edecekleri konusunda önlerinde büyük bir fırsata sahiptir. Bu teknolojilere yatırım yapmak, bir işletmeyi farklılaştırmanın ve sektörde rekabet avantajı elde etmenin en iyi yoludur.
___________________________________________________________ Bu Makaleye ProjectPro Inc. Direktörü
Bay Ed Williams
katkıda bulunmuştur . Bay Ed Williams muazzam bir endüstri deneyimine sahiptir ve başarılı uygulamalara odaklanmış bir Microsoft Dynamics uzmanıdır. Vizyoner bir liderdir ve inşaat ve proje odaklı sektörlere her zaman en iyiyi sunmayı amaçlar.

Yapı Haber, İnşaat Haberleri - Güncel Ticari ve Konut Proje Kampanyaları - Özgün Yapı ve İnşaat Haber Sitesi.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi Bankası

Modern inşaat yöntemleri inşaat sürecini nasıl iyileştirebilir?

Modern inşaat yöntemleri, inşaat sürecini iyileştirebilir – ancak herkes gemiye binecek mi?

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Gönderen

En basit ifadeyle, Modern İnşaat Yöntemleri (MMC), yapıları inşa etmek için yenilikçi malzeme, ekipman ve tekniklerin kullanımını açıklar.

Amacı, proje yürütme süresini ve malzeme maliyetlerini azaltmanın yanı sıra, geleneksel olarak inşaat işinin önemli bir miktarının potansiyel olarak saha dışında, kontrollü bir fabrika ortamında gerçekleştirilmesiyle inşaat sürecini daha güvenli hale getirmektir.

Azalan zaman ve atık – ve potansiyel olarak çok daha az iş gücü – yoluyla maliyetleri düşürmenin yanı sıra, MMC, genellikle azaltılmış CO2 malzemeleri kullanan ve ileri teknoloji kullanımıyla verimliliği artıran geleneksel inşaat yöntemlerinden önemli ölçüde daha sürdürülebilir olma eğilimindedir.

O halde, uygulamanın Avrupalı ​​müteahhitlerin ana akım operasyonlarının bir parçası haline gelmesinin bu kadar uzun sürmesi garip. Ne de olsa, ilk modüler evin üretildiği MMC ilkelerinin kullanımının ilk dikkate değer örneğini bulmak için 1830’lara geri dönmeliyiz.

Süreç Yavaş ilerliyor

Bir kez daha, işleri her zaman yapıldığı gibi yapmaya devam etme durumu mu yoksa MMC’nin ilerlemesini engelleyen başka faktörler var mı? Örneğin eğitim.

MMC hizmetlerinde uzmanlaşmış bir danışmanlık şirketi olan Akerlof’tan Jamie Hillier, geçen yıl konuyla ilgili bir çalıştayda bunun yalnızca saha dışı çözümlerle ilgili olmadığını, inşaatta çok daha geniş bir öneme sahip olduğunu açıkladı.

“MMC, dijital araçlar ve teknikler gibi yeni teknolojiler de dahil olmak üzere inşaat alanındaki çağdaş yenilikleri tanımlamak için kullanılan geniş bir terimdir” dedi.

Burada, MMC’nin dijital alımda kötü bir şekilde yavaş olan bir sektör olan inşaatın ana akımına henüz girmemesinin nedenlerinden birini görüyor olabiliriz.

Endüstriyel süreçleri inşaata dahil etme fikri, inşaat projelerinin nadiren doğrusal bir şekilde ilerlediğini haklı olarak belirten şüphecilere de sahiptir. Aslında ‘kontrollü kaos’, proje yöneticileri tarafından bazı şantiyelerin tanımlanma şeklidir.

Bu bağlamda, modüler yapı, inşaat süresini kısaltma ve sahaları daha güvenli ve daha yönetilebilir hale getirme açısından bariz faydalar sunuyor gibi görünmektedir. Peki bu nasıl yapılır?

MMC kullanarak önemli ölçüde zaman tasarrufu

Modüler yapı endüstrisinde Avrupa’nın önde gelen derneği olan Modular Building Institute’a (MBI) göre, zaman tasarrufu ağırlıklı olarak bir projenin sonraki aşamalarında sağlanır ve yerinde inşaat faaliyetinin %80’e kadarı kaldırılır.

Açıkçası, bu, örneğin inşaat işleri hızlanırken operasyonları basitçe durdurmanın imkansız olduğu eğitim ve sağlık sektörlerindeki binaların inşası için oldukça avantajlıdır.

Şu anda, MMC’nin benimsendiği ülkelerde bile, projeler genellikle nispeten küçük ölçeklidir.

Örneğin Birleşik Krallık’ta, şu anda Newport, Galler’de 32 milyon Euro’luk bir sağlık merkezi için hazırlık çalışmaları yapılıyor.

Projenin yüklenicisi Kier İnşaat’tır ve Kier, yeni merkez teslim edilirken kesintiyi en aza indirmek için toplam 513m2 geçici alana sahip 14 modüler birim üretmesi için Premier Modular’ın hizmetlerini aradı. Modüler tesisin Ocak 2025’e kadar faaliyete geçmesi bekleniyor.

Premier Modular’a göre, tesisler sadece dört hafta içinde 858.000 € maliyetle teslim edildi ve kuruldu.

Geçici birimlerin her biri 12x3m boyutlarında olup, yapısal iç tavan yüksekliği 2,7m’dir.

Premier Modular, esnek sistemin inşaat programı boyunca tesisin değişen ihtiyaçlarına izin verdiğini söylüyor; ek birimlere duyulan ihtiyaç da dahil olmak üzere.

Hız ve güvenlik

Birleşik Krallık hükümeti, MMC ilkelerini benimsedi ve benimsenmesini hızlandırmak için milyonlarca sterlin taahhüt etti.

Modüler çözümler firması Algeco, kısa süre önce Adalet Bakanlığı’na güvenli hapishane birimleri tedarik etmek için yaklaşık 38 milyon Euro’ya varan bir sözleşme kazanarak bu güdüden yararlandı.

Mahkumlar için güvenli barınak sıkıntısının giderek artması karşısında hükümet, 20.000 ekstra yer sağlamak için 4,5 milyar avroluk bir plan başlattı.

Toplamda Algeco, yaklaşık 1.000 mahkûm için güvenli uyku ortamı da dahil olmak üzere bu yıl 500’den fazla birim teslim edecek.

Şirket, hapishane sisteminin kısa vadeli taleplerini karşılamaya yardımcı olmak için çeşitli sitelere hızlı bir şekilde yerleştirilebilen yeni bir tasarım yaratan Hızlı Dağıtım Hücreleri Projesi geliştirdi.

Algeco tesis dışı MD James Withey şunları söyledi: “DfMA [imalat ve montaj için tasarım] ve Yalın Üretimi kullanmak, platform tabanlı yaklaşımımızla birlikte, bu birden fazla lokasyonda yüksek kaliteli birimler sunacaktır.”

DfMA’ya yönelik bu “platform yaklaşımı”, P-DfMA kısaltmasını taşır ve temel olarak sürece dijital sistemlerin eklenmesi anlamına gelir. Dijital olarak tasarlanmış bileşenler, potansiyel olarak farklı inşa edilmiş varlık türlerinde kullanılabilir, bu da sürecin daha fazla sanayileşmesine ve ardından maliyetlerin düşmesine olanak tanır.

Gökyüzü sınırdır

Bu tür birimlerin esnekliği ve hızlı yerleşimi etkileyici olmakla birlikte, modüler yapının yalnızca tek katlı binalar için geçerli olduğundan şüphe duyulmasına yol açabilir.

Aslında Birleşik Krallık aynı zamanda dünyanın en yüksek modüler binasına, Güney Londra, Croydon’daki 135 m yüksekliğindeki Ten Degrees ikiz kulelerine de ev sahipliği yapıyor.

38 ve 44 katlı kuleler sadece modüler bina ölçeğinde uzun değil, aynı zamanda sadece uzunlar – aslında İngiltere’nin başkentinin bu bölgesindeki en yüksek binalar.

Binaların dairelerinin her biri, Tide Construction ve Vision Modular Systems tarafından saha dışında fabrikada üretildi. Bireysel ‘bölmeler’ daha sonra kuleyi oluşturmak için basitçe istiflendi.

Tasarımcı HTA, inşaat sürecinin geleneksel bir yapıya göre %67’ye kadar daha az enerji gerektirdiğini söylüyor.

HTA Design’ın yönetici ortağı Simon Bayliss, proje hakkında şunları söyledi: “Bu ölçekte ve kalitede bir binayı hızlı bir şekilde gerçekleştirmek, planlamada hızlı prototipleme için sanal gerçeklik ve 3D baskının yaygın kullanımından tasarım ve inşaatın her alanında yenilik gerektiriyordu. farklı mimariyi yaratmak için yön ve görünüşe yanıt veren açılı modüler cepheye ve geniş formatlı sırlı pişmiş toprak elmaslara kadar.”

HTA ve yükleniciler arasındaki ekip çalışmasının sürekliliğini tanımlayarak, “birlikte çalışmak, bir yenilik ve sürekli iyileştirme kültürünü teşvik ederek, tüm projenin ilk konsept taslağından teslimine kadar sadece 39 ayda teslim edilmesini sağladı.

“Modüler yapı aynı zamanda, geleneksel inşaat yöntemlerine kıyasla, atıkta önemli bir azalma ve operasyon yoluyla daha yüksek performans sağlamak için iyileştirilmiş kalite kontrolü ile birlikte, gömülü karbonda %40 azalma sağladı.”

MBI, her modül bağımsız olarak taşınmaya ve temeller üzerine vinçle takılmaya dayanacak şekilde tasarlandığından, modüler binaların genellikle yerinde inşa edilenlerden daha güçlü olduğunu savunur.

Ayrıca MBI, modüller üreten üretim tesislerinin, binanın her bir öğesinin en yüksek inşaat standartlarına göre imal edilmesini sağlayan sıkı kalite kontrol protokollerine sahip olduğunu söylüyor.

Sonuç olarak, modüler bir projenin sürdürülebilirlik ve verimlilik vaatlerini yerine getirmesi için en başından itibaren projeye dahil edilmesi gerekir.

İlk tasarımı üstlenen ekipten fabrikatörlere ve sahada çalışan ekiplere kadar herkes MMC ilkelerini anlamalı ve uygulamalıdır.

Standardizasyon anahtardır

Yapı bilgi modellemesi (BIM), modüler süreçleri inceleyen inşaat işletmeleri için önemli bir yazılım parçasıdır.

BIM, en başından itibaren yapılar için elemanların tasarımına yardımcı olan kullanışlı bir araçtır. Ayrıca tasarımdan imalata iş akışlarını etkinleştirebilir ve inşaat aşamasında doğru uygulamayı sağlamak için projeyi 3 boyutlu olarak görselleştirebilir.

Malzeme seçimi, MMC projelerinin bir başka önemli yönüdür; BIM, hem yapısal bütünlük hem de uygulama maliyetlerinin düşürülmesini sağlamak için doğru malzemelerin seçilmesine yardımcı olabilir.

Bu alanda faaliyet gösteren şirketlerden biri, işbirliğine dayalı çalışmayı mümkün kılan yazılımlar sunan Bluebeam’dir.

Bluebeam, mimarlık ve tasarım firması BKV Group’un yönetici ortağı Jonathan Delcambre ile bir tartışma yayınladı ve Delcambre, prefabrik parçaların düzenlenmesindeki artışın MMC’nin projelerde daha fazla kullanılmasını teşvik edeceğini söyledi.

“Birçok şirket ve fabrikatör işleri kendi yöntemleriyle yapıyor, bu nedenle özel bir süreç yok” dedi ve inşaat aşamasında gerekli olan değişikliklerin yalnızca MMC’nin faydalarını en aza indirmeye hizmet ettiğini de sözlerine ekledi.

Dodge Data & Analytics’in kıdemli direktörü Steve Jones da aynı fikirde. “Tasarımcılar, ‘Prefabrikasyonu ve/veya modüler inşaatı mümkün kılacak bir tasarım var mı?’ diye düşünmeye başladıklarında, bu teslim yöntemleri patlama yapacaktır.”

Devamını Oku

Bilgi Bankası

HP, İngiltere’de inşaat yazdırma robotunu piyasaya sürdü

Geçen yıl ABD’de piyasaya sürülen HP’nin SitePrint robotu, şimdi İngiltere ve İrlanda’daki müşterilerin kullanımına sunuluyor.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Gönderen

İnşaatPrint robotu, Eylül 2022’de ABD ve Kanada’daki müşteriler için başlatılan Erken Erişim Programının kapsamını genişleterek, 3 Mayıs’tan itibaren Birleşik Krallık ve İrlanda’daki müşterilerin kullanımına sunulacak. İnşaatPrint robotunun bu yazın sonlarında Kuzey Amerika’da ticari olarak kullanıma sunulması bekleniyor.

İnşaatPrint, karmaşık şantiye düzenlerini doğru ve tutarlı tekrarlanabilirlikle yazdırmak için otonom çalışmayı kullanan ve şantiye yerleşimi sürecinin üretkenliğini artıran robotik bir çözümdür. Ayrıca, dijital modelden şantiyeye ek veriler sağlayan metin yazdırır ve engellerden kaçınma yeteneğine sahiptir.

HP, robotu hafif ve kompakt olarak tanımlar. Robot ayrıca, uzaktan kumanda ve konfigürasyon için dokunmatik tabletin yanı sıra farklı yüzeylere, çevre koşullarına ve dayanıklılık gereksinimlerine uygun mürekkep seçenekleriyle birlikte geliyor.

HP, İngiltere İnşaat Haftası ve Dijital İnşaat Haftası’nda İnşaatPrint’i sergiliyor.

Devamını Oku

Çok Okunanlar