Bize Ulaşın

Toki-Emlak Konut

İstanbul Avrupa Yakası (Arnavutköy-Başakşehir-Esenler) 250 Bin Sosyal Kurası

Toki kurası canlı yayını izlemek için tıklayınız.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Toki Çekilişi Şuan Canlı olarak yayınlanmaktadır.

Yapı Haber, İnşaat Haberleri - Güncel Ticari ve Konut Proje Kampanyaları - Özgün Yapı ve İnşaat Haber Sitesi.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emlak Gündem

Kentsel dönüşüm kredisi başvuruları Başladı! Yarısı Bizden kampanya kredisi Başvuru Linki haberimizde!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan “Yarısı Bizden” kampanyasına ilişkin detaylar belli oldu.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Gönderen

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan “Yarısı Bizden” kampanyasına ilişkin detaylar belli oldu.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından 11 ilde binlerce bina yıkılırken, milyonlarca vatandaşımız zor durumda kaldı. Tüm Türkiye yaralarını sarmak için mücadele etmeye devam ederken, deprem gerçeğinin bir daha bu kadar acı şekilde yaşamamak için ülke çapında kentsel dönüşüm seferberliği başlatıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan Bayramı’nın ikinci gününde kentsel dönüşümün en önemli olduğu şehirlerden biri olan İstanbul’da önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziosmanpaşa’da “Yarısı Bizden” kampanyasını açıkladı. Kentsel dönüşümde “Yarısı Bizden” kampanyası başlıyor. Bu kampanyayla birlikte kentsel dönüşüme giren evlerin maliyetinin yarısını devlet tarafından karşılanacak.

YARISI BİZDEN KREDİSİ VEREN BANKALAR HANGİLERİ?

26 Nisan Salı günü başlayacak ve 29 Mayıs Pazartesi gününe kadar devam edecek olan Yarısı Bizden kampanyasına ilişkin detaylar ortaya çıkmaya başladı. Başvuru yapacak olan vatandaşlar, hangi bankalardan kentsel dönüşüm kredisi alabileceklerine dair araştırma yapmaya başladı.

Yarısı Bizden kampanyası kapsamında vatandaşlara kredi imkanı tanıyacak bankalar henüz resmi olarak açıklanmadı fakat her zaman olduğu gibi bu kampanyada da devlet bankalarından kredi alınabileceği düşünülüyor.

Bu kampanya kapsamında vatandaşlara kredi vereceği düşünülen bankalar şu şekilde:

  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • Türkiye Halk Bankası (Halkbank)

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ NASIL ALINIR?

Kentsel dönüşüm kredisinden yararlanabilmek için öncelikli olarak bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun sonucu kullanılmaya başlayan kentsel dönüşüm kredisinin çekilebilmesi için başvuru sahibinin evinin riskli yapı olarak tanımlanması ya da riskli alan olarak belirlenen bir bölgede olması gerekmektedir.

Kentsel dönüşüm kredisinden:

  • Binalarını ya da iş yerlerinin yeniden inşa edilmesini isteyen mal sahipleri,
  • Riskli yapılarda en az 1 sene ikamet eden kiracılar,
  • Oturduğu konut ya da iş yeri riskli bulunan ve bu yapıdan taşınıp başka bir yapı satın almak isteyen kişiler kolayca faydalanabilmektedir. 

Bu şartları yerine getiren kişiler, kentsel dönüşüm kiracı yardımı haklarından yararlanmak istemedikleri takdirde,  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın sağladığı faiz indirimi desteğinden faydalanabilirler.

https://www.turkiye.gov.tr/csb-yarisi-bizden-kentsel-donusum-kampanya-basvurusu

Devamını Oku

Sektörel

Kanal İstanbul’un 977 Milyonluk Konut İhalesi Sonuçlandı!

Arnavutköy Baklalı’da Kanal İstanbul çevresinde 5 etap halinde inşa edilecek konutlar için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı TOKİ tarafından başlatılan ihale sürecinde yeni bir gelişme yaşandı.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Gönderen

Arnavutköy Baklalı’da Kanal İstanbul çevresinde 5 etap halinde inşa edilecek konutlar için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı TOKİ tarafından başlatılan ihale sürecinde yeni bir gelişme yaşandı. TOKİ’nin Arnavutköy Baklalı’da 826 konut ve bir adet ilköğretim okulundan oluşan 4. etabın inşaatı için 21 Ekim 2022’de açtığı ihale sonuçlandı.

İhaleye toplamda 5 teklif sunuldu ve en yüksek teklifi 977 milyon 700 bin TL bedelle Ankara merkezli Yılkanur İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ kazandı. Şirketle 21 Mart 2023’te sözleşme imzalandı ve inşaatların 2025 yılı başında tamamlanması planlanmaktadır.

Daha önce 844 konutluk 1. etabın ihalesini 1 milyar 159 milyon TL bedelle Gürtaş Yapı almıştı. 716 konut ve 10 dükkan içeren 2. etabın ihalesini de aynı şekilde 4. etabın ihalesini kazanan Yılkanur İnşaat, 763 milyon TL bedelle almıştı. Böylece toplamda 2 bin 386 konutluk üç etap için yaklaşık 2.9 milyar TL değerinde sözleşme imzalanmış oldu.

Henüz sonuçları açıklanmayan 5. etap ise 925 konut, 8 dükkan ve 1 camiden oluşmaktadır ve 25 Kasım 2022’de gerçekleştirilen ihale sonucu beklenmektedir.

TOKİ’nin 3. etap için düzenlediği 621 konut ve 10 adet dükkandan oluşan 3 ayrı ihale, tekliflerin yüksek gelmesi ve bir kez dahi teklif veren çıkmaması nedeniyle iptal edilmişti.

Devamını Oku

Çok Okunanlar