Bize Ulaşın

İnşaat Haberleri

Elektrikli yollar araç aküsü boyutunu azaltabilir ve ‘menzil kaygısını’ giderebilir

İsveç’teki Chalmers Teknoloji Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırma, sözde ‘elektrikli yollar’ inşa etmenin bir araba aküsünün boyutunu %70’e kadar küçültebileceğini gösteriyor.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

İsveç’teki Chalmers Teknoloji Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırma, ‘elektrikli yollar’ inşa etmenin bir araba aküsünün boyutunu %70’e kadar küçültebileceğini gösteriyor.

İsveç, Danimarka ve Almanya da dahil olmak üzere birçok ülke, elektrikli yol sisteminin (EYS) yol ağlarını elektriklendirmek için kullanılıp kullanılamayacağını test ediyor.

Bir EYS, hareket halindeki araçları yolun içinde veya yanında bulunan indüksiyon döngüleri veya yolun üzerinde asılı katener telleri ile şarj eder.

Tüm bu yöntemler, araçların şarj olması için park edilmeleri gerekmediği ve dolayısıyla büyük araç akülerine daha az ihtiyaç duyulduğu anlamına gelir.

EYSfikrinin savunucuları, elektrikli araç sürücülerinin, pilin şarj edilmesi gerekmeden önce araçlarının kat edebileceği mesafe konusunda duydukları endişe olan “menzil kaygısının” üstesinden geleceğini iddia ediyor.

Şimdi Chalmers’tan araştırmacılar, İsveç ulusal ve Avrupa yollarının farklı bölümlerindeki gerçek sürüş modellerini incelemek için 400’den fazla binek otomobilden alınan verileri kullandılar.

Verileri, diğer şeylerin yanı sıra, olası şarj seçenekleri (sabit ve EYS) göz önüne alındığında tüm yolculukları tamamlamak için gereken pil boyutunu ve altyapı ve piller dahil toplam maliyetleri hesaplamak için kullandılar.

Sonuçlar, en yoğun ulusal ve Avrupa yollarının %25’inde evde şarj ve EYS kombinasyonunun en uygun çözüm olacağını gösteriyor.

EYS’nin bu oranı, bir elektrikli otomobilin maliyetinin büyük bir bölümünü oluşturan pillerin önemli ölçüde küçülmesine, belki de mevcut boyutlarının yalnızca üçte birine sahip olmasına izin verecektir.

Baş araştırmacı Sten Karlsson, “Şarjı bu şekilde birleştirirseniz, gerekli pil aralığını üçte ikiden fazla azaltmanın mümkün olduğunu görüyoruz” dedi. Ayrıca tüketici için daha ucuz hale gelir.”

Diğer bir olası fayda ise, araba sürücülerinin tamamen evde şarja bel bağlamayıp, aynı zamanda bunu elektrikli yolda şarjla tamamlamaları durumunda elektrik tüketimindeki zirvelerin azaltılabilmesidir. “Pek çok insan, elektrik şebekesini çok fazla zorlayan, işten sonra ve gece arabalarını şarj ediyor. Bunun yerine gün boyunca daha dengeli bir şekilde şarj edildiğinde, pik yük önemli ölçüde azaltılabilir,” diye açıklıyor Karlsson. 

Lund ve Gotland da dahil olmak üzere İsveç’te farklı elektrikli yol teknolojileriyle donatılmış birkaç kısa test bölümü zaten var, ancak kalıcı elektrikli yola sahip ilk pilot şu anda yolda. İsveç Ulaştırma İdaresi, E20 otoyolunun yanında Örebro ile Hallsberg arasında 21 kilometrelik bir yol inşa ediyor. Yeni elektrikli yolun 2026 yılında tamamlanması bekleniyor.

The Benefits of an Electric Road System for Battery Electric Vehicles başlıklı çalışma, World Electric Vehicle Journal dergisinde yayınlandı ve Chalmers araştırmacıları Wasim Shoman, Sten Karlsson ve Sonia Yeh tarafından yazıldı. 

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar