Bize Ulaşın

İnşaat Haberleri

İnşaat CEO’ları, şantiye güvenliğinin pandemiden bu yana düştüğünü söylüyor

Aşağıda, Teksas merkezli kültürel danışmanlık firması JMJ’nin kurucu ortağı ve Injury and Incident Free CEO Forum’un kurucusu Jay Greenspan’ın bir görüşü yer almaktadır.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Aşağıda, Teksas merkezli kültürel danışmanlık firması JMJ’nin kurucu ortağı ve Injury and Incident Free CEO Forum’un kurucusu Jay Greenspan’ın bir görüşü yer almaktadır. Görüşler yazara aittir.

Son zamanlarda, ABD mühendislik ve inşaat sektörünün 2023’te karşı karşıya olduğu güvenlik zorlukları hakkındaki düşüncelerim soruldu. Daha geniş bir görüş elde etmek için soruyu 11 farklı inşaat şirketinin CEO’larına sordum. 

Her CEO’nun şirkete özgü zorlukları olsa da neredeyse hepsinin paylaştığı iki endişe alanı vardı. Kuruluşunuzda benzer sorunlarla karşılaşıyorsanız, yalnız değilsiniz.

Pandemi sonrası performans sorunları

Pandeminin strateji ve kaynak tahsisine hakim olduğu üç yılın ardından 2023, nihayet her zamanki gibi işe geri dönmek için bir şans. Bununla birlikte, inşaat sektörünün çoğu, iş gücünü güvende tutmak için yaptığı değişikliklerin etkilerini hâlâ hissediyor. 

Bu, birçok şirketin pandemi öncesi çalışma şekline dönmesini engelledi. Fikirlerini aradığım çok sayıda CEO, kendilerini yıllar önce çözüldüğüne inandıkları performans sorunlarını ele alırken buldu. 

Endişe verici bir şekilde, yöneticilerin yaklaşık %80’i 10 yıldan uzun bir süredir ilk kez güvenlik performanslarının yanlış yönde ilerlediğini bildirdi.

Tüm bu şirketlerin şimdiye kadarki en iyi güvenlik performansını pandeminin en tehlikeli dönemlerinde kaydettiklerini not ettiğinizde bu daha da dikkat çekici. CEO’lar bunu, sağlığa yoğun odaklanmaya ve hastalığın yayılmasını önlemek için sıkı bir şekilde uygulanan protokollere bağlıyor. Bunlar, güvenlik süreçlerini ve prosedürlerini sıkı bir şekilde takip etmek de dahil olmak üzere insanları her konuda ekstra uyanık hale getirdi ve önemli ölçüde azaltılmış olay ve yaralanmalarla sonuçlandı.

Peki değişiklik neden? 

Katı COVID-19 protokolleri kaldırıldığında, sanki birçok işçi eskiyi yenisiyle birlikte atmış, dikkati ve standart güvenlik protokollerine uyumu kaybetmiş gibi görünüyor. 

Pensilvanya merkezli ulaşım müteahhidi Allan Myers Worcester’ın CEO’su A. Ross Myers, pandemi sırasında denetçilere verilen mesajın, yayılmayı yavaşlatmaya yardımcı olmak için işçilerden uzak durmaları olduğunu söyledi. “Sonuç olarak, denetim ve eğitim çok azaldı ve olaylar çok arttı” dedi. “Geçmişte işe yarayanlar şimdi yapılmıyor ve bu büyük bir boşluk bırakıyor.” 

Geçmişte güvenliği kişisel, alakalı ve önemli hale getiren şey, denetim ve iş gücü arasındaki sürekli etkileşimdi. 

Myers, ”İlişki, insanları olaysız ve yaralanmadan çalışmaya teşvik etmek için gereken özen ve planlamanın temelidir” dedi. ″İnsanlarımızı bilgisayar ekranlarından uzaklaştırıp ön cephedeki kadın ve erkeklerle takılmaya yönlendirmemiz gerekiyor. Sahaya geri dönmek ve sahadaki insanlarla etkileşime geçmek ve onları yeniden eğitmek için yönetime ve denetime ihtiyacımız var.” 

Yöneticilerin çoğu benzer görüşleri paylaştı. Ayrıca, eğitimdeki kesinti nedeniyle, işgücündeki pek çok kişinin güvenli bir şekilde çalışmalarını sağlayan temel ve kritik programları almadığını da belirttiler. 

Eğitimdeki bu boşluk 2023’te ele alınmazsa ve çözülmezse, sonuçları vahim olabilir. Buna karşılık, inşaat şirketleri, denetimden iş gücüne kadar asgari düzeyde yeterlilik ve bağlılık oluşturmak için eğitim programlarını hızla artırıyor.

Küçülen yetenek havuzu

İkinci zorluk ve belki de daha önemli olanı, azalan işgücü – özellikle zanaatkarlık – ve iki yıldan az deneyime sahip kişilerin karıştığı olayların sayısı ile ilgilidir. 

Yöneticiler, projelerinin gerektirdiği saatlerde ve yerlerde çalışmaya istekli kalifiye tekne bulmakta güçlük çektiklerini ve bunun da sektör dışından adayların işe alınmasını gerektirdiğini bildirdi. Bu, daha önce hiç bir inşaat projesinde yer almamış yeni çalışanlarla sonuçlandı. 

Bu ”amatörler”, çoğu şirketin güvenlik eğitiminin temeli olan durumsal farkındalıktan yoksundur. Proje denetimi, projeleri etkin bir şekilde yürütmek ve işgücünü hızlandırmak için genişletilir.  dedi.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar