Bize Ulaşın

Emlak Gündem

Banka iflasları artan siber tehditlere yol açabilir

Düzenleyiciler SVB ve Signature Bank’ı işletmek için devreye girerken, güvenlik yöneticileri şirketleri kötü niyetli faaliyetlere dikkat etmeleri konusunda uyardı.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın çöküşü , feci bir serpinti endişesinin yayılmasıyla birleştiğinde, haber odaklı bir sosyal mühendislik saldırısı çılgınlığı için yeni kancalar yaratabilir.

Proofpoint’teki araştırmacılar, birkaç kripto para birimini taklit eden mesajlarla bankacılık krizinden yararlanmak için tasarlanmış bir kimlik avı kampanyası gözlemlediler. Birden fazla şirketteki tehdit avcıları ve siber güvenlik uzmanları, kuruluşları kötü niyetli faaliyetlere karşı tetikte olmaları konusunda uyardı.

Tehdit aktörleri sadece haberleri takip etmekle kalmaz, aynı zamanda bunlara tepki verir ve duyarlılığın arttığı anlarda potansiyel kurbanları hedef almanın yeni yollarını belirler. Kimlik avı ve iş e-postası gizliliğini tehlikeye atan saldırılar, genellikle büyük olayları çevreleyen korku ve belirsizlikten yararlanmak için özel olarak tasarlanır.

Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı sözcüsü “CISA durumu yakından izliyor” dedi. ″Şu anda Silicon Valley Bank ile ilgili herhangi bir siber saldırı veya olayı takip etmiyoruz.”

Siber güvenlik uzmanları, adetleri olduğu üzere, tehdit aktörlerinin bu bankacılık krizini siber saldırılar için kullanacağı varsayımıyla hareket ediyor.

Arctic Wolf CISO Adam Marrè e-posta yoluyla , “Nihayetinde, bu krizler bir aciliyet duygusu yaratmaya yardımcı olabileceğinden, zamanın bu anı tehdit aktörleri için etkili bir araç olabilir,” dedi.

Arctic Wolf kayda değer bir tehdit hacmi gözlemlemedi, ancak federal düzenleyicilerin Cuma günü bankanın mevduatlarını devralmasından bu yana SVB ile ilgili yeni kaydedilen alanlarda bir artış gördü. Siber güvenlik firması, bu alanlardan bazılarının kimlik avı saldırıları için bir merkez görevi görmesini bekliyor.

Marrè , profesyonellerin sahte e-posta adreslerini ve acil bir yanıtı kolaylaştırmak için tasarlanmış sahte e-postaları incelemeleri ve tüm alışverişlerde ekstra dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Kuruluşlar, finansal işlemler konusunda özellikle dikkatli olmalı ve kimlik avı veya iş e-postası ele geçirme yoluyla dolandırıcılığı önlemek için ek önlemler almalıdır.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar