Bize Ulaşın

Emlak Gündem

İşte 06.02.2023 – 07.02.2023 Maraş Depreminde Yıkılan Binaları Yapan Müteahhit ve Firmalar Listesi

6 şubat 2023 Kahramanmaraş depreminde yıkılan yeni yapılardan sosyal medyaya yansıyanlar ve sizlerin bizlere ilettiği müteahhit firmalar şöyle

yapihaber

Gönderi

Tarih:

6 şubat 2023 Kahramanmaraş depreminde yıkılan yeni yapılardan sosyal medyaya yansıyanlar ve sizlerin bizlere ilettiği müteahhit firmalar şöyle; (Listemiz Sürekli Güncellenecektir) Bilgi ve ihbar için Lütfen info@yapihaber.com üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

İshak yapı – Asur sitesi – İhsan Çelik

Asur Konutları Sitesi


Firma Açıklaması:

” Firmamız tarafından 13 yıl boyunca yapılan küçük veya büyük ölçekli 75 adet yapının hepsi yapı denetim firmalarınca denetlenmiş ve ilgili kamu kuruluşlarının projelerine ve eklerine göre inşa edilmiştir.

Bu 75 yapıdan sadece 1 tanesi Bostanbaşı Asur sitesi zemin katı ticari olan A Blok’ta 06.02.2023 tarihinde 04:17 saatinde gerçekleşen 7.7 büyüklüğündeki depremde ve ardındaki artçı sarsıntılarda tahliye edilmiştir.

Yine 06.02.2023 tarihinde 13:24’te gerçekleşen ikinci 7.6 büyüklüğündeki depremin ardından zemin ticari katta çökme yaşanmıştır.

Tek tesellimiz, ardı ardına yaşanan iki büyük deprem ve şiddetli artçı sarsıntılardan sonra herhangi bir can kaybımımızın olmamasıdır.

İshak İnşaat olarak; bu hususta bu açıklamayı yapma gereği duyuyoruz. Bütün deprem bölgelerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bu zor günlerden de hep birlikte ve dayanışma içerisinde çıkacağımıza inanıyoruz.”

WEB SİTESİ: http://www.ishakinsaat.com/

******************************************************************************************

Ser-al inşaat – Güçlü bahçe city – Servet Altaş

Güçlü Bahçe City Sitesi

‘En büyük makas’ rekoruyla reklam edildi, depremde yerle bir oldu

Açılışla ilgili o dönem ajanslara yansıyan habere göre, Hatay’da faaliyet yürüten Ser-Al İnşaat firmasının sahibi Servet Altaş, şu ifadeleri kullanmış:

Güçlü Bahçe City projesini memleketimize istihdam kazandırmak için yapıyı bu aşamaya getirdik. Katılım ve açılışını bugün yaptık. Guinness Rekorlar Kitabına kazandırmak için kendi ölçümlerimizle yaptığımız 320 santimetre olan altın makasımızı yaptık. Başvurumuzu da yaptık. Bu rekoru da şehrimize kazandırdığımız için mutluyuz. Projemizi de şehrimize kazandırdığımız için mutluyuz. Bu makas daha öncesinde Hindistan’daydı. Adana’da Tekbaş İnşaat önceki süreçte bu rekoru almıştı. Biz bu rekoru Hatay’a getirdik.”

Açılışta Hatay’daki tüm mülki amirler vardı

Haberde, sitenin açılışı için yapılan törene Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, AKP Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik, Yayladağı Belediyesi Başkanı Mustafa Sayın, HASİAD Başkanı Gökhan Alkan, Hatay Beşiktaşlılar Derneği Başkanı Mehmet Yıldız, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, STK temsilcileri ve iş insanlarının katıldığı belirtiliyor. 

‘Lüks daire’ ilanı kaldırıldı

Deprem sonrası yıkılan Güçlü Bahçe Sitesi‘ndeki bir daire için bir internet sitesinde verilen satış ilanı da sosyal medyada gündem oldu.

2 milyon 900 bin liraya satışa çıkarılan “lüks daire”nin ilanı daha sonra kaldırıldı. 

FİRMA AÇIKLAMA: Hatay’da 3 yıllık Güçlü Bahçe City’nin müteahhidi Servet Altaş, “Burada atom bombaları etkisinde deprem oldu, her yer yıkıldı, benim binam mı mesele. Bana binayı soramazsınız” dedi.

WEB SİTESİ: http://ser-alinsaat.com/

******************************************************************************************

Antis yapı – Antakya Rönesans rezidans – Mehmet Yaşar Coşkun – Hüseyin Yalçın Coşkun

Rönesans Rezidans Antis.net Antis Yapı

‘Cennetten bir kare’ diye reklamı yapılan 250 daireli rezidans yerle bir oldu… Hatay’ın Antakya ilçesinde, yapımının 2013’te tamamlandığı belirtilen, 12 katlı ve 250 daireli Rönesans Rezidans, depremde yıkıldı. Enkaz altında çok sayıda kişi olduğu öğrenilirken, ekiplerin arama- kurtarma çalışmaları sürüyor. Rezidansı yapan şirketin, 2013’te sosyal medyadan fotoğraflarını paylaştığı rezidans için ‘Cennetten bir kare’ yazdığı ortaya çıktı.

Malesef Antis Yapı Web Sitesini Kapattı ve sahipleri herhangi bir açıklama yapmadı ancak sizler için web sitesinin kapanmadan önceki haline ulaştık.

WEB SİTESİ: https://web.archive.org/web/20210805051624/http://antis.net/?sayfalar=taahhutler

******************************************************************************************

Özburak İnşaat – Hikmet Günsay

Özburak İnşaat Hikmet Günsay

Hatay’da en fazla binası yıkılan şirketlerin başında Özburak İnşaat geliyor. Şimdilik teyit edilmiş binalarının %25’i yerle bir oldu. Neredeyse ayakta kalmış bir parça dahi yok. Hepsi 2010 sonrası yapılmış.

İlk inceleyeceğimiz inşaatçı bu. Bakın binalarının hali nasıl?

Hikmet Günsay 2001’de inşaatçılığa başlamış. 2005’te Özburak İnşaatı kurmuş. Bir röportajında “İlkokul mezunuyum. 1500’den fazla konut yaptım diyor.” 2017’de ilk rezidans işine girişince bir reklam filmi çekmiş. Mercedes aracından indiği bölüm şu:

Reklam filminde Antakya’nın havadan görüntüsüne, yapılan inşaatlar etiketlenmiş. Ürkütücü aslında. 1. derece deprem bölgesinde hepsi göğe yükseliyor. Sloganı da şöyle: “En iyi teknolojiyi en iyi malzeme ile buluşturup yaşlanılacak konut yapıyoruz.” Özburak’ın haritası bu

Firma sahibi web sitesini kapatsada biz sizler için sitenin inceleyebileceğiniz bir kopyasını bulduk

WEB SİTESİ: https://web.archive.org/web/20220326022612/http://ozburakinsaat.com.tr/

******************************************************************************************

Alpargün İnşaat – Hasan Alpargün

Maraş’ta meydana gelen depremlerin ardından Adana’da “lüks” ve “güvenilir site” olarak pazarlanan ve depremde saniyeler içinde yerlebir olan binalar araısnda Güzelyalı Mahallesi’nde 14 katlı Hasan Alpargün Apartmanı da vardı.

Cumhuriyet’ten Kardelen İnce’nin haberine göre, Alpargün apartmanının sahipleri baba Hasan Alpargün ve oğlu Hasan Can Alpargün’ün yakınları, ikilinin deprem günü apar topar Kıbrıs’a kaçtığını ifade etti.

Yaklaşık 50 yurttaşın yaşamını yitirdiği binanın müteahhit firması Alpargün İnşaat’ın sahibi Hasan Can Alpargün’ün 7 yıl önce verdiği röportajda aile şirketi olduklarını aktarırken yapılan binaları da şu sözlerle pazarlamıştı:

“Projelerde her şeyden önce dikkat ettiğimiz şey güvenilirlik ve depreme dayanıklılık.”

Şirketin genç patronu bir reklam çalışması olarak verdiği röportajda “Sıra dışı bir mimar, Hasan Can Alpargün” diye anlatılmıştı. Kendisi Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, İç Mimarlık bölümünden mezun.

Öte yandan inşaat şirketinin internetteki sayfasına girilemiyor.

WEB SİTESİ: https://web.archive.org/web/20211211034822/https://www.alparguninsaat.com/

******************************************************************************************

Özkan Kardeşler İnşaatÖzkan Golden City – Mehmet Özkan

Hatay’ın Antakya ilçesinde yüzlerce insana mezar olan Özkan Golden City bloklarını yapan Özkan Kardeşler İnşaat, 2017 yılında yaptığı binalar için “depreme dayanıklı C-35 betonu ve TSE analizli demir kullanıldığı”nı söyleyerek daire satmıştı. Özkan Kardeşler İnşaat’ın sahibi Mehmet Özkan, sitede spor salonu ve gerçek silahlarla atış poligonu olduğu bilgisine de ilanlarda yer vermişti.

“REİSİN EMRİNDEYİZ”

AKP’de siyaset yapan Mehmet Özkan, 2019 yılında Antakya Belediye Başkanlığı’na aday adayı olmuş, ancak aday gösterilmemişti. Partinin kongrelerine de katılan Özkan “Dava adamıyız her daim reisin emrindeyiz” paylaşımını yapan Özkan, inşaattan kazandıklarıyla lüks bir yaşam sürdüğü görülüyor.

Web Sitesi: https://www.ozkankardesler.com/insaat/projelerimiz-3-tamamlanan-projeler

******************************************************************************************

Melşa İnşaat Mühendislik: Şirket 2007 yılında kuruldu. Sahipleri Şahin Avşaroğlu ile Melay Avşaroğlu… 1 milyon TL sermayeli şirketin sermayesi geçen eylül ayında 10 milyona çıkarıldı. Şirketin inşa ettiği Bad-ı Saba Konutları da depremde yıkıldı. 2 yıl önce inşa edilen projede 23 işyeri 140 daire bulunuyordu. Aynı zamanda inşaat mühendisi olan Şahin Avşaroğlu, AKP Dulkadir İlçe Başkanı olarak görev yapıyor. Avşaroğlu’nun, depremden sonra sosyal medya hesabını kapattığı anlaşıldı.

O OTEL ONLARCA KİŞİYE MEZAR OLDU

İsias Otelcilik İnşaat Tic.: 2001 yılında kurulan şirket Ahmet Bozkurt ile eşi ve çocuklarına ait. Adıyaman’da yıkılan İsias Otel’in enkazı altında can verenler arasında, 43 kişiden oluşan tur rehberi grubu ile Kuzey Kıbrıs’tan gelen 39 kişilik voleybol takımı sporcuları yer aldı. 2018’de CHP’den milletvekili aday adayı olan Ahmet Bozkurt, 2020’de yaptığı bir açıklamada ise “AK Parti davası, ülke davasıdır, biz bu davaya destek veriyoruz” demişti.

Aksay İnşaat: Şirket 1998’de kuruldu. 252 milyon TL sermayeli şirket, Maraş’ta en çok konut üreten şirket konumunda. Ökkeş Kır, Sultan Kır ile Ökkeş Say’ın sahibi oldukları şirketin inşa ettiği Güneşli Kocabaş Sitesi, Manolya Sitesi ile Bilken Sitesi yıkıldı. Şirket ortaklarından Ökkeş Kır aynı zamanda, Kahramanmaraş Sanayi ve Tic. Odası Meclis üyesi olarak görev yapıyor.

MTS Konut İnşaat Limited Şirketi: Celal ve Ramazan Temüroğlu’na ait şirket inşa ettiği Emre Apartmanı, Bahar Apartmanı ile Furkan Apartmanı yerle bir oldu. 2014 yılında kurulan şirketin sermayesi ise 7 milyon 500 bin TL olarak kayıtlara geçti.

Ekrem Can İnşaat Mühendislik Limited Şirketi: 2010 yılında kurulan şirket Ekrem Can ve Ümran Can’a ait. Şirketin inşa ettiği 7 katlı Bahar Apartmanı çöktü. Anılan bina 2011’de inşa edilmişti. Olay Medya’nın haberine göre, Bahar Apartmanı, fıstık tüccarı Kamuran Samlı ve eşi, Ortopedi Doktoru Ali Faruk Müftüoğlu, Eczacı Sümeyre Müftüoğlu ve Ak Parti İl Başkan yardımcısı Murat Çetin’in eşine mezar oldu.

Fevzi Yılmaz Harfiyat Emlak İnşaat:Şirketin sahibi Fevzi Yılmaz, Hatay’da konut inşaatına yönelmeden önce Kuzey Kıbrıs’ta restoran işletti. 2007’de anılan şirketi kuran Yılmaz’ın inşa ettiği ‘Farklı Yaşam Rende Sitesi 3. Etap’ yıkıldı. Depremde yıkılan 7 yıllık binanın satış ilanlarında, dairelerin depreme dayanıklı olduğu ifadesine yer verilmişti.

Tevfik Tepebaşı: Ebrar Sitesi’nin 1999 depreminden sonra yapıldığı öğrenilirken, 10 katlı binaların her katında 4 dairenin yer aldığı ve en az 320 dairenin bulunduğu belirtildi. Tevfik Tepebaşı adlı bir müteahhit tarafından yapılan ve depremde yıkılan binalarda çok sayıda kişi enkaz altında kaldı. Yaşanan yıkım sonrası Tevfik Tepeaşı’nın nerede olduğu bilinmiyor.

Akyurt Yapı İnşaat Ltd. Şti.: Hatay merkezli şirket Yusuf Kavak, Ali Kavak, Onur Kavak ile Murat Kavak’a ait şirket 2004 yılında kuruldu. Şirketin inşa ettiği Akkent Royal sitesi de depremde çöken yapılar arasında yer aldı.

Erdoğan Keçecioğlu İnşaat Ticaret Limited Şti.: Keçicioğlu Ailesi’ne ait şirketin kuruluşu 1997. Şirket sahipleri daha önce ikinci el otomobil satışı yapıyordu. Şirketin inşa ettiği Hatay’ın Defne ilçesindeki Erdoğan Premium Lux de depremde çöken yapılar arasında yer aldı.

Tekzip: Haberimizde, Maraş Elbistan merkezli Köker Yapı İnşaat ve Bnc Mühendislik şirketlerinin de bir projesinin çöktüğü bilgisi yer almıştı. Ancak, bahsi geçen firmaların depremde zarar gören herhangi bir projesinin olmadığı öğrenildi. Düzeltir özür dileriz.


Listemiz Bu Haber Altında Güncellenmeye Devam Edecektir. 25.02.2023 güncel. Bilgi@yapihaber.com adresimize ihbarlarınızı ve şikayetlerinizi bildirebilirsiniz. Bu özel haberimiz hızlı bir şekilde güncellenecektir.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar