Bize Ulaşın

Emlak Gündem

Kahramanmaraş 7.7 Şiddetindeki Deprem ile Yapı Denetim Firmalarını Sorguluyoruz!

Maraş depremi ile 6000 üzerinde yapı yıkıldı ne yazıkki bunların içerisinde yeni tamamlanmış yapılarda mevcut.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Öncelikle “yapı denetim firmaları ne iş yapar?” dediğinizi duyar gibiyiz.

Maraş depremi ile 6000 üzerinde yapı yıkıldı ne yazıkki bunların içerisinde yeni tamamlanmış yapılarda mevcut. Yapı denetim firmaları yeni yapılar için 2000 yılında görev almaya başladılar fakat eski yapılar için daha kapsamlı bir yetki bu firmalara sunulmadı.

Hernekadar kentsel dönüşüm son yıllarda atakta ve medyada görünsede yeteri düzeyde dönüşüm tamamlanamamaktadır.

Türkiye’nin deprem bölgesi olduğu gerçeğin çok iyi bilmekteyiz binaların güvenilirliği her geçen gün daha fazla sorun oluyor. Bu sebeple belediyeler, bakanlıkları mahkeme nezaretiyle yıkım kararı alabiliyor. Bu karardan en çok etkilenen ise eski binalar oluyor. Eski binaların yıkımı için gerekli birtakım hukuki prosedürler mevcut. Bu prosedürler uygulanmadan yıkım kararı verilmiyor ve bina yıkılmıyor.

Belediye her ne kadar devamlı teftişler düzenlese de bazı eski binaların yıkılması ayrıntısı gözden kaçabiliyor. Eski bina yıkım kararı nasıl alınır sorusunun cevabı aslında gayet basit. Vatandaşlar oturdukları binadan şüpheleniyorsa oturdukları meskene bağlı olan belediyeye dilekçe yazmak zorunda. Dilekçe talebinin hemen akabinde belediyelerden sadece binaya ilişkin rapor alabiliyorlar. Rapor sonucu yıkım kararını destekleyecek nitelikte ise o zaman tekrardan belediyeye veya bakanlığa resmi başvuruda bulunmak gerekiyor. Bu şekilde bina yıkım sürecine giriyor.

Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu

Türkiye deprem bölgesi olan bir ülke olduğundan yapılan binaların kalitesi çok önemli. Bir binayı güvenilir yapan önemli hususlar mevcut. Bunlar,

 • Binanın 1999 yılından önce yapılmış olması
 • Proje ve ruhsat gibi resmi evrakların tamamlanmış olması
 • İnşatta kullanıma elverişli betonun kullanılıyor olması
 • Karot beton denen beton cinsinin dayanımının C10 seviyesnin üstünde olması
 • Kolon ve kirişlerde çatlakların olmaması
 • Özellikle binanın ağırlık merkezşi niteliğinde olan bodrum katının rutubetli olmaması ve burada var olan demirlerde paslanmanın gözlemlenmemesi
 • Binanın taşlık arazi denen dere yatağından uzak bir yere yapılmasıdır.

Bu özelliklere sahip binalar yıkım kararıyla karşılaşmamakla beraber kentsel dönüşüme de tabii olmuyor. Ancak vatandaşlar oturdukları binada bu hususlardan birini dahi göremiyorlarsa o zaman konunun belediyeye taşınması gerekiyor. Geçmişte yapılan binalar tek tek yapılmak yerine koloni şeklinde yapıldığından aynı tarihte yapılan binaların tamamının kontrol edilmesi gerekiyor. Yapılan incelemeler sonucu birçok riskli bina bulunuyorsa belediye bakanlık talimatıyla kentsel dönüşüme gidebilir. Kentsel dönüşüm ve hukuk platformu vatandaşların daha güvenilir yapılarda oturmasına olanak tanıyacak argümanlardır. Vatandaşlar riskli bina tespiti veya eski bina tespiti hususunda aksaklık hissediyorsa o zaman mahkemeye başvurabilir. Bu hususta dolaylı da olsa tüketici mahkemesi ve doğrudan asliye hukuk mahkemeleri görevlidir.

Riskli Bina Tespiti İçin Nereye Başvurulur?

Vatandaşlar binanın risk faktörü taşıdığını gözlemliyorsa yapılması gereken ilk iş oturulan muhitin bağlı olduğu belediyeye dilekçe vermektir. Acil işlemler için ise Alo 181 e bilgi ve talepte bulunulabilir. Verilen dilekçe talep anlamı taşır ve resmi bir yanı yoktur. Nitekim belediye ilgili talebe cevap vererek uzmanları davet eder ve binaya dair rapor oluşturur. Oluşturulan bu raporda yüksek risk görülüyorsa yıkım süreci başlatılacaktır. Tüm bunların yapılması için öngörülen ve hukuki olan süreç 10 gündür. Ancak binanın risk raporu sadece bina sakinleri ve binayı yapan kişiyle paylaşılıyor. Sürecin hızlı şekilde ilerlemesinin bir diğer sebebi de az kişiyle bu bilginin paylaşılmasıdır. Yıkım kararına rağmen yıkım işlemi gerçekleşmiyorsa o zaman konu mahkemeye intikal ediyor.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emlak Gündem

Kentsel dönüşüm kredisi başvuruları Başladı! Yarısı Bizden kampanya kredisi Başvuru Linki haberimizde!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan “Yarısı Bizden” kampanyasına ilişkin detaylar belli oldu.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Gönderen

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan “Yarısı Bizden” kampanyasına ilişkin detaylar belli oldu.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından 11 ilde binlerce bina yıkılırken, milyonlarca vatandaşımız zor durumda kaldı. Tüm Türkiye yaralarını sarmak için mücadele etmeye devam ederken, deprem gerçeğinin bir daha bu kadar acı şekilde yaşamamak için ülke çapında kentsel dönüşüm seferberliği başlatıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan Bayramı’nın ikinci gününde kentsel dönüşümün en önemli olduğu şehirlerden biri olan İstanbul’da önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziosmanpaşa’da “Yarısı Bizden” kampanyasını açıkladı. Kentsel dönüşümde “Yarısı Bizden” kampanyası başlıyor. Bu kampanyayla birlikte kentsel dönüşüme giren evlerin maliyetinin yarısını devlet tarafından karşılanacak.

YARISI BİZDEN KREDİSİ VEREN BANKALAR HANGİLERİ?

26 Nisan Salı günü başlayacak ve 29 Mayıs Pazartesi gününe kadar devam edecek olan Yarısı Bizden kampanyasına ilişkin detaylar ortaya çıkmaya başladı. Başvuru yapacak olan vatandaşlar, hangi bankalardan kentsel dönüşüm kredisi alabileceklerine dair araştırma yapmaya başladı.

Yarısı Bizden kampanyası kapsamında vatandaşlara kredi imkanı tanıyacak bankalar henüz resmi olarak açıklanmadı fakat her zaman olduğu gibi bu kampanyada da devlet bankalarından kredi alınabileceği düşünülüyor.

Bu kampanya kapsamında vatandaşlara kredi vereceği düşünülen bankalar şu şekilde:

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Türkiye Halk Bankası (Halkbank)

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ NASIL ALINIR?

Kentsel dönüşüm kredisinden yararlanabilmek için öncelikli olarak bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun sonucu kullanılmaya başlayan kentsel dönüşüm kredisinin çekilebilmesi için başvuru sahibinin evinin riskli yapı olarak tanımlanması ya da riskli alan olarak belirlenen bir bölgede olması gerekmektedir.

Kentsel dönüşüm kredisinden:

 • Binalarını ya da iş yerlerinin yeniden inşa edilmesini isteyen mal sahipleri,
 • Riskli yapılarda en az 1 sene ikamet eden kiracılar,
 • Oturduğu konut ya da iş yeri riskli bulunan ve bu yapıdan taşınıp başka bir yapı satın almak isteyen kişiler kolayca faydalanabilmektedir. 

Bu şartları yerine getiren kişiler, kentsel dönüşüm kiracı yardımı haklarından yararlanmak istemedikleri takdirde,  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın sağladığı faiz indirimi desteğinden faydalanabilirler.

https://www.turkiye.gov.tr/csb-yarisi-bizden-kentsel-donusum-kampanya-basvurusu

Devamını Oku

Emlak Gündem

Metaverse gayrimenkulüne yatırım yapmak: VR entegrasyonunun faydaları ve potansiyeli

Junaid, başarılı bir blockchain girişimcisi ve fütüristtir. Junaid, 2018’de kendi emlak şirketi JG Design and Build’ı kurduktan sonra emlak sektörünün manzarasını dönüştürmeye çalıştı.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Gönderen

Metaverse emlak, kullanıcılara çok sayıda amaç için diğer insanlarla çevrimiçi olarak bağlantı kurabilecekleri bir yer sağlar. Bireyler dijitalleştirilmiş alanlarını oyun oynamak ve sosyalleşmek için kullanabilirken, içerik oluşturucular özel dijital etkinliklere erişim karşılığında ücret alarak mülklerinin içeriğinden para kazanabilir.

Metaverse gayrimenkulünün kapsamı geniştir, markalar sanal mülklerini hizmetlerinin reklamını yapmak, ürün lansmanları oluşturmak ve VR ve AR teknolojisi aracılığıyla benzersiz müşteri deneyimleri sağlamak için kullanabilir. Gayrimenkul yatırımcıları için bu sayısallaştırılmış arazi parselleri, tıpkı günlük hayatımızda olduğu gibi varlıkların geliştirilebileceği, değiştirilebileceği veya kiralanabileceği kazançlı bir fırsat sunuyor. Metaverse gayrimenkul için kullanım örnekleri sonsuzdur ve sanal gerçeklik (VR) olarak bilinen belirli bir sürükleyici teknolojinin kullanılmasıyla daha da geliştirilebilir.

Yıllar boyunca, sektörler arası çerçevenin oluşturulmasına katkıda bulunan birçok teknolojik gelişme oldu, ancak hiçbiri emlak sektöründe VR kadar yıkıcı olmadı. Yıllardır emlak geliştiricileri ve ajansları, mülklerin sürükleyici önizlemelerini veya yukarıdan aşağıya incelemelerini sağlamak için VR’yi uyguluyor, ancak tüketiciler ve yatırımcılar her zaman daha fazlasını talep ediyor.

Metaverse ile bu deneyimler VR ile birlikte geliştirilebilir ve markalara, yatırımcılara ve diğer paydaşlara bilinçli yatırım kararları vermeleri için ihtiyaç duydukları netliği sağlar.

Junaid Gulzar, CTO ve Windfall’ın kurucu ortağı.

Metaverse Emlak Yükselişi

Euronews’ten alınan bir rapora göre , metaverse emlak piyasasının 2022’den 2027’ye kadar %55,1’lik bileşik yıllık büyüme oranında (CAGR) büyümesi bekleniyor. Paydaşlar arasında dijital varlık.

Rapor ayrıca, metaverse gayrimenkulünün, metaverse’deki sanal alan talebinin gerçek dünyadaki fiziksel alan talebiyle doğrudan ilişkili olduğu fiziksel gayrimenkul ile güçlü bir korelasyona sahip olduğunu gösteriyor.

Sanal gerçekliğin benimsenmesi, metaverse deneyimlerinin ve dolayısıyla metaverse’teki dijital özelliklerin artması için önemli bir atıf faktörüdür. Pek çok kuruluş yalnızca dijital mülkler oluşturmaya odaklanırken, gerçek potansiyel hem fiziksel hem de sanal varlıkların kesişme noktasında yatmaktadır – özellikle hem dijital hem de fiziksel varlıkların VR ve metaverse aracılığıyla özelleştirilmesine ve ince ayarına izin verebilen varlıklar.

Dijital Gayrimenkulün Faydaları

Metaverse gayrimenkulün en önemli faydalarından biri, küresel bir izleyici kitlesine hitap edebilecek bir dijital varlık yaratma yeteneğidir. Polygon tarafından yayınlanan bir makaleye göre , metaverse Land’e sahip olmak, bireylere fiziksel konum sınırlamaları olmadan fiziksel işlerinin veya mağazalarının dijital bir versiyonunu oluşturma fırsatı sunuyor. Bu, işletmelerin fiziksel bir konum oluşturmayla ilgili maliyetlere katlanmadan daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlar.

Metaverse gayrimenkulünün bir başka yararı da, önemli sermaye kazancı potansiyelidir. Metaverse içindeki sanal arazi ve mülke olan talep hızla artmakta ve dijital varlıkların değerini artırmaktadır. Sonuç olarak, metaverse Real Estate’teki erken yatırımcılar potansiyel olarak önemli sermaye kazançlarından yararlanabilir.

VR aracılığıyla Potansiyeli Ortaya Çıkarma

Sanal Gerçeklik (VR), kat planı incelemeleri ve sanal turlar sağlamak için gayrimenkul yatırımında giderek daha fazla kullanılıyor. Alıcılar, mülkler için sanal turlar oluşturarak, bir mülkün içinde sanal olarak dolaşarak bir mülkü uzaktan görüntüleyebilir. Bu, seyahat kısıtlamaları veya başka nedenlerle bir mülkü fiziksel olarak ziyaret edemeyen uluslararası alıcılar için özellikle yararlıdır. Alıcılar, VR kullanarak bir mülkü fiziksel olarak oradaymış gibi deneyimleyebilir ve mülkü satın alıp almama konusunda daha bilinçli kararlar vermelerine olanak tanır.

Sanal sahneleme ve 360 ​​derecelik sürükleyici turlar gibi eksiksiz bir hizmet paketi sunmak, yatırımcılar için deneyimi üst düzeye çıkarabilir ve yatırımcı güvenini büyük ölçüde artırabilir. Rahatlık, rahatlık ve güven, VR entegrasyonumuzun üç temel direğidir ve bu da onu kullanıcı deneyimi ve yatırım kararı için vazgeçilmez kılar.

Bir varlığı uzaktan görüntülemenin rahatlığı, hazırlama gibi birden fazla hizmete sahip olma lüksüyle birleştiğinde, paydaşlara iyi bilgilendirilmiş yatırım kararları alma konusunda güven verir. 

VR entegrasyonunun yetenekleri henüz çoğu kişi tarafından kullanılmadığı için, metaverse gayrimenkul potansiyeli sınırsızdır. Hiç şüphe yok ki, yatırımcılar artık ister ticari ister eğlence amaçlı olsun, dijital varlıklara yatırım yapmak için artan esneklik, şeffaflık ve erişilebilirliğe sahipler. Sermaye kazançları potansiyelinin yanı sıra küresel bir kitleye hitap edebilecek bir dijital varlık yaratma becerisine sahip olarak, VR’nin yatırımcıların kararları için deneyimler geliştirmeye ve iyileştirmeye devam edeceğine şüphe yok.

Bu teknolojiler ve yetenekler büyüdükçe, hem VR hem de metaverse için, metaverse gayrimenkul gelişmeye devam edecek ve bu yeni dijital sınırdan yararlanabilecek çok sayıda paydaşı çekecektir.

Devamını Oku

Çok Okunanlar