Bize Ulaşın

Emlak Gündem

Sahte Diploma ile Mimar Hemde 42 yıllık!

Sahte Doktor skandalının yankıları devam ederken bu kez de sahte mimar ortaya çıktı.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Sahte Doktor skandalının yankıları devam ederken bu kez de sahte mimar ortaya çıktı. 42 yıl boyunca insanları kandırarak mimarlık yapan Avni Tekinaslan ile ilgili detaylar ortaya çıktı. Kendi hazırladığı mezuniyet belgesiyle tam 42 yıl sahte mimarlık yapan Avni Tekinaslan’la ilgili Gazi Üniversitesi detaylı bir arşiv çalışması başlattı. Arşiv çalışması sonucunu okuyanlar ise gözlerine inanamadı.

Antalya’da sahte mezuniyet geçici belgesi hazırlayıp kendisini Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 1980 yılı mezunu olarak tanıtan Avni Tekinaslan, neredeyse yarım asır boyunca hayatını bu meslekten kazanmış.

Hürriyet’ten Salim Uzun haberine göre; aralarında önemli restorasyonların da olduğu birçok mimari projede görev alan çakma mimar, o günleri anlatmıştı:

AİLEM BİLE BİLMİYOR

Neden böyle bir şey yaptım bilmiyorum. Ama inanın hiçbir projeye imza atmadım. Sadece yürütülen projeleri denetledim. Zaten o projelerde de gerçek mimarlar vardı. Aslında benim hiçbir mezuniyetim yok.

Ama inşaat işinden anlarım. Ailemin inşaat işleriyle uğraşıyordum. O yüzden şantiyelerde kimse benden şüphe etmedi. İnsan hayatına zarar verecek hiçbir projede yer almadım. Ailem dahi diplomamın sahte olduğunu bilmiyordu.

REZİL RÜSVA OLDUM

Çok üzgünüm bütün gece uyuyamadım. Herkese rezil rüsva oldum. Şu an emekliyim ama bundan sonra ne olacak onu da bilmiyorum. Sadece pişmanım ve çok üzgünüm.Sanırım kullanıldım ve bir kenara atıldım. Bundan sonraki hayatımın nasıl şekilleneceğini de hiç bilmiyorum.”

HİÇ HATIRLAMIYORUM

“Sahte evrakı nasıl düzenlediniz?” sorusunu da yanıtlayan Tekinaslan, “Uzun süre geçti. Evrakı nereden buldum, nasıl yaptım hatırlamıyorum.Zaten bunun bir önemi de kalmadı. Rezil rüsva oldum. İnsanlara ne diyeceğimi bilmiyorum. Çok pişmanım” dedi.

ÇOK SAYIDA PROJEDE GÖREV ALMIŞ

İlk yapılan tespitlerde Tekinaslan’ın sadece Antalya’da değil Türkiye’nin başka illerinde de mimar olarak görev aldığı belirlendi. Tekinaslan’ın 2016 yılında Antalya’da Selçuklu dönemine ait Av Köşkü’nün ve 2018 yılında yine Selçuklu dönemine ait Antalya Mevlevihanesi’nin restorasyonunda çalıştığı, yine kentin tarihi ve turistik simgeleri arasında yer alan Hıdırlık Kulesi ve çevresinde Antalya Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda 2021 yılında başlatılan arkeolojik kazılarda ise şantiye şefliği yaptığı tespit edilmişti.

HİÇBİR SONUÇ ÇIKMADI

Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanlığı, geçici mezuniyet belgesi hazırlayıp kendisini ‘Mimarlık Fakültesi 1980 yılı mezunu’ olarak tanıtan Avni Tekinaslan’la ilgili soruşturmasını tamamladı. Tekinaslan’ın kamu ve özel kurumlara ibraz ettiği mezuniyet belgesiyle ilgili arşiv taraması yapan Dekanlık, herhangi bir kayda ulaşamadı. Sonuç Antalya Valiliği ile de paylaşıldı.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar