Bize Ulaşın

Emlak Gündem

Kemerburgaz’daki Kamu Arazileri Yapılaşmaya Açılıyor mu?

Üçüncü havalimanı ve Kuzey Marmara Otoyolu projelerine yakınlığı nedeniyle Kemerburgaz’daki tarım ve orman alanları, lüks konut projeleri için yapılaşmaya açılıyor.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Üçüncü havalimanının açılmasıyla Kuzey Ormanlarının içerisinde yer alan Kemerburgaz da adeta talanın ve rantın merkezine dönüştü. Kanal İstanbul projesi ile Kuzey Marmara Otoyolu’na yakınlığı nedeniyle de Kemerburgaz yandaşların iştihanı kabartan bölgelerden biri haline geldi.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; AKP döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Kemerburgaz bölgesinde çok sayıda imar planı değişikliği yaptı. Plan değişiklikleri ile yeşil alanların ve tarım arazilerinin yapılaşmaya açılması sağlandı. Yine imar planı yapma yetkisi olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile AKP’li Eyüpsultan Belediyesi de bölgede rant odaklı konut projelerinin inşa edilmesi için yeni imar planları hazırladı. Üçüncü köprü ve havalimanı projeleriyle değerlenen Kemerburgaz’daki kamu arazileri de birer birer yandaşlara satıldı.

Demirören Holding’in aldığı krediyi ödemediği için Ziraat Bankası’na devredilen Kemerburgaz’daki yeşil alana yapılan lüks konut projesi için yandaş müteahhitlere milyarlarca lira ödeniyor. Demirören Holding’den Ziraat Bankası’na geçen 224 bin metrekarelik araziye Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. tarafından 91 villa ve 559 dairenin yer aldığı lüks konut projesi inşa ediliyor.

AKP’li Eyüpsultan Belediyesi, 2021 yılının Aralık ayında, Kemerburgaz’daki toplam 78 bin metrekare büyüklüğündeki iki arazisini tüm itirazlara rağmen 1 milyar 774 milyon liraya AKP Milletvekili Asuman Erdoğan’ın eşi olan Fatih Erdoğan’ın şirketine sattı.

Şirket, satın aldığı iki arazinin değerini belirlemek için “Gayrimenkul Değerleme Raporu” hazırlattı. Raporda iki arsanın piyasa değerinin 5 milyar 389 milyon TL olduğu ifade edildi. Yani rapora göre, Fatih Erdoğan’ın nisan ayında 1 miyar 774 milyon TL’ye aldığı arazilerin değeri 9 ayda 3 milyar 615 milyon TL (yüzde 211 oranında) arttı.

Planlar delik deşik
İstanbul’un anayasası kabul edilen 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı 2009’da yürürlüğe girdi. Bu planda Kemerburgaz, “gelişimi ve yoğunluğu denetim altında tutulacak alan”, “orman alanı”, “kentsel ve bölgesel yeşil ve spor alanı” olarak ilan edildi. Ancak bu plan, yapılan rant odaklı değişikliklerle sürekli delindi, deliniyor. Kemerburgaz’da binlerce metrekarelik arazi, 25 Ocak 2021’de “rezerv yapı alanı”, yani yeni yerleşim alanı ilan edilmişti. Ardından yapılan plan değişikliğiyle 405 dönüm yeşil alan imara açılmış, bu alanın yarısından fazlası konut ve ticaret birimleri için ayrılmıştı.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar