Bize Ulaşın

Emlak Gündem

Sur Yapı Antalya’da Kentsel Dönüşüm Vaadiyle Mağduriyet Yarattı.7 yıldır evler teslim edilmiyor!

Antalya’da 2016 yılında Kepezaltı ve Santral mahallerini kapsayan alanda, ‘Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi’ sloganıyla evler yıkıldı. Aradan 7 yıl geçti, çoğu hak sahibi evine kavuşamadı. Yıllarca kirada oturan ve kiralarını ödeyemez duruma gelen vatandaşlar, çözüm istiyor.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

AKP’li Menderes Türel’in Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde başlanan Kepez’deki kentsel dönüşüm projesinde hak sahipleri isyanda. Belirtilen sürede evlerini teslim alamayan hak sahipleri, yüklenici firma Sur Yapı satış ofisi önünde bir araya gelerek, 2 yılda teslim edilmesi gereken evlerinin 7 yıldır teslim edilmemesini protesto etti.

Antalya Kepezaltı ve Santral mahalleleri, ANTREPE ve Sur Yapı Kentsel Dönüşüm Mağdurları Platformu sözcüsü emekli öğretmen Osman Ertekin, sorunu çözmek için muhatap bulamadıklarını ve taleplerinin inşaatların bir an önce bitmesi olduğunu ifade etti. Ertekin süreci şöyle özetledi:

‘2 YIL DEDİLER, 7 YIL GEÇTİ’ 

“2016 yılında burada kentsel dönüşüm uygulaması başlatıldı. Antalya Büyükşehir Belediyesinin inşaat firması ANTREPE ile bir sözleşme imzaladık. Evlerimizden çıktık. Bize taşınma parası verdiler ve kira yardımı yaptılar, bu yardımların da süreceğini söylediler. Yapmış olduğumuz sözleşmede bu inşaatların 2 yılda biteceğini ifade ettiler. Yıl oldu 2023. 7 yılda inşaatların yüzde 40’ı teslim edildi. Geriye kalanın ne zaman teslim edileceği meçhul. Duyduğumuza göre çalışmalar yetersiz. 300 kişinin çalıştığı söyleniyor. Bu hızla bu tempoyla inşatların bitmesi mümkün değil. Bizler emekli insanlarız. Antalya’daki kiralar malum, talebimiz inşaatların bir an önce bitmesi. İnşaat yetkilileriyle, hükümet yetkililerimizin görüşmesini talep ediyoruz.”

‘KİRALAR 10 BİNE DAYANDI’

Hak sahiplerinden Gülser Öztürk de ev sahibiyle arasında geçen durumdan rahatsız olduğunu belirtti. Öztürk, “Antalya’da kiralar, 5 ila 10 bine dayandı. Ev sahibi, ‘çık’ diyor, kiraya zam istiyor. Büyükşehir Belediyesi bir tarih vermediği için ev sahibine cevap veremiyoruz. Kiraları da ödeyemiyoruz. Net bir tarih istiyoruz, belirsizlik istemiyoruz.” diye konuştu.

‘MECLİS ARAŞTIRMASI İSTİYORUZ’

Bir başka hak sahibi emekli öğretmen Veli Bulut da şunları ifade etti: “Meclis araştırması istiyoruz. Burada oyunlar dönüyor. Bir an önce sorunun çözülmesi gerekiyor. Sur Yapı yöneticileri, bizim yerlerimizi sattılar, bu binaları yaptılar. 5 senedir çivi çakılmayan bloklar var. Cumhurbaşkanımızın bu konuya çözüm bulmasını istiyoruz. Bizler mesele çözülene kadar buradayız.”

‘BİLGİ ALAMIYORUZ’

Kepez Mahalle Muhtarı Yusuf Küçükkaya, Sur Yapı yetkililerin kendilerine bilgi vermediğini belirterek, şöyle konuştu: “Bu inşaata 2 senedir çivi çakılmıyor. Bütün yetkililere müracaatımızı yaptık. Sur Yapı yetkilileri ile görüştük. Çalışmaları yeterli görmediğimiz için inanmadığımızı belirttik. Vatandaşlar gerçekten mağdur. Muhatap bulamıyoruz. Haziran ayında bitireceklerini söylüyorlar ama henüz çalışmaya bile başlanmadı. En kısa zamanda başta pazar yeri olmak üzere okul ve sağlık ocağının yapılmasını istiyoruz. Sorun, Büyükşehir Belediye başkanlığının, bakanlık ile görüşmesiyle çözülür. Bizim muhatabımız Büyükşehir Belediyesi. Yetkililer bize bilgi versin.”

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar