Bize Ulaşın

Emlak Gündem

Doruk Gyo Allure Tower Rezidansta Neler Oluyor?

Timtaş yönetim firmasının senelerdir yönettiği Rezidans’da yolsuzluk iddiaları ile Mülk sahiplerinden imzalar toplanmakta. Ortak alana mahsus bir çok bölümler Cafeterya, kreş, yönetime ofis gibi kirasız bir şekilde 3. şahıslara verildiği iddia edilmektedir.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Doruk GYO tarafından Avcılar’da hayata geçirilen Allure Tower projesi deniz otobüsüne 3 kilometre mesafede bulunuyor. Beykent, Gelişim, Fatih ve İstanbul üniversitelerine yakın bir konumda bulunan projede 400 konut yer alıyor. 30 katlı tek blok halinde inşa edilen projede 1+1 daireler 71-80 metrekare, 2+1 daireler 81-137 metrekare olarak tasarlanmıştı.

Timtaş yönetim firmasının senelerdir yönettiği Rezidans’da yolsuzluk iddiaları ile Mülk sahiplerinden imzalar toplanmakta. Ortak alana mahsus bir çok bölümler Cafeterya, kreş, yönetime ofis gibi kirasız bir şekilde 3. şahıslara verildiği iddia edilmektedir.

Görüştüğümüz bir kat maliki şunları bildirdi;

” Timtaş m2 başına 13tl almaktadır şuan İstanbul’da alınan en üst düzey aidatlar arasında bulunmakta. Ayrıca Ağustos ayında tadilat sebebi gösterilerek neredeyse 1 ay boyunca havuz kapalı bırakıldı. Aidatını ödediğim dairemde havuz hizmetinden yararlanamadım.

Rezidans’da bulunan bir çok daire kurul kararı bulunmasına rağmen airbnb ve günlük kiralamara verilmekte. Ay sonları gelir gider listeleri panolarda ve bizlerle paylaşılmamaktadır.” ‘dedi.

Timtaş Yönetimi ise durumla ilgili yaptığı açıklamada;

“Bilindiği üzere 05.03.2022 tarihinde sitemiz de Genel Kurul toplantısı ile Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu secimi yapılmıştır. Oy çokluğu neticesinde göreve getirilmiş bulunmaktayız.

Göreve başlayışımızdan itibaren bir kaç kez olmak üzere, Yönetim Kurulu toplantıları yapılmış ve Binamız ile ilgili eksik ve yapılması gereken islerin yapılması için, gereken Kararlar alınarak, işlemler başlatılmıştır.

Bazı, kat malikleri tarafından tarafımıza iletilen, bilgi ve evraklarda; almış olduğumuz kararlar ve yapılması için işlem başlattığımız bu işlemlere, karşı olan kat maliki kişiler tarafından, diğer Kat malikleri telefon ile aranarak hem Yonetim Kurulumuz, hem de sitemize danışman firma olarak hizmet veren TIMTAS firması hakkında iftira ve karalama yapmak suretiyle, sitemizde Yolsuzluk ve yanlış işlemler yaptığımız bilgisi verilmektedir.

Vekaletname örneği gönderilmek suretiyle, kendilerine vekaletname tanzim edilerek gönderilmesi halinde, Genel Kurul Kararı alacaklarını bildirdikleri tespit edilmiştir.

Göreve başladığımız tarihten bugüne kadar Yönetim Kurulu olarak almış olduğumuz Kararlar ve sitemizle ilgili yapılan tüm işlemlere ait bilgi belgeler şeffaftır, bizzat gelip yerinde inceleyip görerek bilgi almak isteyen tüm Kat maliklerine, Yönetim Kurulu ofisi olarak da kullanılmakta olan TIMTAS ofisinde kendilerine teslim edilecektir. ” diye bildirdi.

Yapı Haber, İnşaat Haberleri - Güncel Ticari ve Konut Proje Kampanyaları - Özgün Yapı ve İnşaat Haber Sitesi.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emlak Gündem

CNR Emlak Fuarı 2022’de daha iddialı!

En önemli gayrimenkul firmaları ve markalı konutların en önemli projeleri ile yer alacağı CNR Emlak bu yıl örnek daireler damga vuracak.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Gönderen

cnr emlak fuarı
CNR EMLAK FUARI

En önemli gayrimenkul firmaları ve markalı konutların en önemli projeleri ile yer alacağı CNR Emlak bu yıl örnek daireler damga vuracak.

Sadece platform süresince geçerli olacak özel indirimler ve lansman fiyatları ile avantajlı yatırımları CNR Emlak’da yapabileceksiniz. Birebir ebatlama ile yapılacak örnek daireler sayesinde sadece maket üzerinden ev almak zorunda kalmayacaksınız. Örnek daireler ile Türkiyenin tüm projelerini tek çatı altında deneyimleme fırsatı yakalayacaksınız! Bir çok yeniliğin yeralacağı platformda kurumsal alıcıların yanı sıra son kullanıcılar da bütçelerine uygun yatırımlara sahip olabilecek.

Türkiye’nin İlk ve Tek Gayrimenkul Platformu

CNR EMLAK – Gayrimenkul Yatırımları, Projeleri ve Finansmanı,
17-21 Aralık 2022 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek.
Platform, hedef pazarlara ulaşmak ve profesyonel alıcılarla iletişime geçmek
kapsamında sektöre büyük değer katacak.

17-25 Aralık’ta Cnr Fuar Merkezin’de Konut Finansmanı avantajlarını Cnr’da kaçırmayın!

Devamını Oku

Emlak Gündem

Küresel Konut Krizi Kapıda! Satışlar Durdu.

2022 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 4,9 oranında artan KFE, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak % 189,2, reel olarak ise % 58,0 oranında artmıştır.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Gönderen

Merkez Bankası’nın (TCMB) EYLÜL 2022 Konut Fiyat Endeksi verilerinde ortalama metrekare fiyatı Türkiye’de 15 bin 863,1 TL’yi (855 dolar), İstanbul’da 25 bin 714,8 TL’yi (1.377 dolar) seviyesinde oldu. Konut fiyatlarındaki artışın nedenleri ve daha da artması söz konusu mu sorularına uzmanlar ne yanıt veriyor?

Dünya çapında pandemide görülen konut fiyatlarındaki artışta sona mı gelindi?

2015 SONRASI KONUT ARTIŞ GRAFİĞİ

Konut Fiyat Endeksi (KFE)
2022 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 4,9 oranında artan KFE, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak % 189,2, reel olarak ise % 58,0 oranında artmıştır.

Satışların durma noktasına gelmesine rağmen özellikle İstanbul’da fiyatlar her geçen gün hala artmakta. Arz talep meselesini aşan küresel konut fiyat artışları durdurak bilmiyor. Sizlere sektör içerisinde yapılan yorumları derledik.

Yakın vadede düşüş öngörülmüyor.

KONUTDER Başkanı Altan Elmas, fiyatlarda artışın sürmesini beklediklerini belirtirken, enflasyonist ortamda düşüşün de yavaş olacağını iletti. Beklenti enflasyonuna vurgu yapan Elmas, bunun da fiyatları yukarı itmeye devam ettiğini söyledi. Arzdaki düşüşün de maliyetlere eklenmesiyle fiyatların çok hızlı yükseldiğini vurgulayan sektör temsilcisi, 2018’de fiyatlardaki çöküşün uzun süre etkili olmasıyla birikmeli maliyet etkisinin, tüm koşulların bir araya gelmesi sonrası yansıdığını açıkladı. 

Özellikle dolar bazında artışların yüksek olduğunu belirten Elmas, TL bazındaki hızlanmanın algıyı da etkilediği görüşünü savunurken, maliyetlerdeki artışın dolar bazında 2 kat olduğunun altını çizerek yine de tam olarak ev fiyatlarına yansımadığını söyledi. 1 yıl daha konut fiyatlarında yükselişi sürebileceğini de sözlerine eklerken, arzı artıracak nedenlerin de kısa vadede oluşmayacağını aktardı.

Bir ev sahibi ise;

” Oturduğum ev 3 milyon tl’ye yakın.

2021’de verilen o düşük faizli kredi ile (artık böyle bir uygun faiz zaten bulunmuyor) diyelim 2.5 milyon kredi çektim ve 500k tl de peşinat ödeyerek evi satın aldığımı düşünelim.

2.5 milyon tl’ye o düşük oranlarla bile aylık ne kadar taksit çıkıyor biliyor musunuz? 30.000 tl’ye yakın bir aylık ödeme istiyor banka benden, 10 sene boyunca.

2+1 yeni bina, aile oturmak istese sığamaz öyle diyeyim.

Peki aranızda kaçınız ayda 30.000 tl konut taksiti ödeyebilir? hadi ödediniz diyelim daha sonrasında başka eve çıkmak isteyeceksiniz çünkü sığamayacaksınız. Faizler düşse bir posta daha ev fiyatları artar diye tahmin ediyorum, onu daha bu denkleme eklemedim.

Özetle beyaz yakalının aylık geliriyle ev alabilme ihtimali neredeyse kalmamıştır. Bir yerden toplu para gelmediği müddetçe de bu fiyatlarla alamayacaktır ki bir Ülkede maaşlı çalışan insanlar ev alamıyorsa o ülkede ev fiyatları bir vadede düşmelidir diye düşünüyorum.

istanbul’da emlak piyasasında sürdürülebilirlik kalmadı, geçmiş olsun.” dedi.

Alternatif yatırımlara göre ev fiyatları düşüyor.

İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü İşletme Kooperatifi (İSTEBKOOP) Başkanı Ulvi Özcan ise fiyat artışları için ‘kaçırdım duygusunu’ vurguladı. Düşük faiz ortamında yükselen enflasyonla bu duygunun öne çıktığını söyleyen Özcan, döviz bazında da yabancılar için Türkiye’deki konut piyasasının ucuz kaldığını iletti.

Özcan, temeli geçen günlerde atılan ‘Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi’ olarak lanse edilen TOKİ projesinin ve alım gücündeki düşüşün TÜİK verilerine yansıdığı bunun da TL bazında yer yer düşüşe yol açsa da yeterli olmadığını belirtti. Yine de diğer alternatif yatırım araçları ve döviz bazında düşüşün olduğunu ve süreceğini de iletti.

Devamını Oku

Bilgi Bankası

Güven endeksi hizmet sektöründe düşerken, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde yükseldi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Kasım ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe %1,0 azalırken perakende ticaret sektöründe %2,1 ve inşaat sektöründe %1,2 arttı.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Gönderen

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım ayı inşaat güven endeksi verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre; Güven endeksi ekimde geçen aya kıyasla hizmet sektöründe yüzde 1 azaldı. Perakende ticaret sektöründe yüzde 2,1 ve inşaat sektöründe yüzde 1.2 arttı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksleri, Kasım 2022

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksleri ve değişim oranları, Kasım 2022

Güven endeksleri 0-200 aralığında değer alabilmekte, endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini göstermektedir.

Devamını Oku

Çok Okunanlar