Bize Ulaşın

Emlak Gündem

Taşeronlar Teker Teker Batıyor, İnşaat Maliyetleri Ne Oldu?

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Araç-gereç fiyatlarındaki süratli yükseliş inşaat sektöründe iş meydana getirecek taşeron problemi başlattı. Taşeronlar kendilerini uzun süre bağlayacak anlaşmalara yanaşmamakta. Birçok firmanın proje öteleme yoluna gittiği ya da günlük fiyatlamaya geçmiş olduğu aktarılıyor.

Artan maliyetler ve enflasyon sebebiyle oluşan belirsizlik ortamı gayrimenkul firmalarında taşeron bulma sorununu doğuruyor. Taşeron firmaların artan maliyetlerden dolayı kendilerini uzun vadeli sözleşmelerle bağlamaya yanaşmaması sebebiyle sektörde problem büyüyor. Bazı firmalar çözümü projelerini ötelemekte bulurken, bazı firmalar ise taşeron firmaların araç-gereç fiyatlarını üstlenip, günlük fiyatlama yaparak çözüm bulmaya çalışıyor.

“Şuan sigorta hariç teklifler metrekare başına 400-450tl civarını buldu.”

Enflasyonun birkaç ay içinde hızla artmasının yeniden fiyatların dengesini bozuyor. Up İnşaat yönetim kurulu başkanı; Sinan Polat, “Şu anda hepimiz bir fiyat oluşturma zorluğu çekiyoruz. Benzer şekilde, taşeronlar da bunu yaşıyor. Bir taşeron ‘Bu İşi ben yapabilirim’ dediği vakit 1 senelik, 6 aylık gibi bir taahhüde girmek zorunda kalıyor. Kafasında ‘Fiyatlar çok fazla artarsa ben bu işi teslim edebilirmiyim?’ korkusu var. Şuan sigorta hariç alınan teklifler metrekare başına 400-450tl civarını buldu. Müteahhitler kalifiye taşeron ve işçi bulamamaktan yakınmaktadır. Bir çok işçi yurtdışında daha iyi imkanlarda çalışmak istiyor.

“Yabancı müşteriler artık azaldı. Yerli yatırımcı zaten yok.”

Satışlar her geçen gün ivmeli bir şekilde düşüyor. Yabancı müşteriler artık azaldı yerli yatırımcı zaten yok diyen, Anakent Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Polat şu şekilde konuştu: “Elimizdeki mevcut projeleri bitirdik. Yeni projeler için fiyat almaya çalışıyoruz. Sadece son 6 ayda maliyetler inanılmaz dengesizleşti. Biten projelerimizde kendimize ilişkin alanlarda birkaç tane küçük işimiz kaldı. Kimse fiyat vermiyor verenler ise çok yüksek fiyatlar çıkarmakta. Çek, senet, kredi hiçbir ödeme aracını kabul etmiyorlar. Taşeronlar bu malzemeleri alamadıkları için de çalışamıyorlar” diye aktardı.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar