Bize Ulaşın

Konut Projeleri

Konut Sektörü: Satışlar ve fiyatlarda yavaşlama başladı

Hükümetin desteklediği ucuz ipotek kredisi kampanyaları ve mevduatta reel faizlerin negatife dönmesiyle karlı yatırım arayanlar sayesinde, yaz …

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Hükümetin desteklediği ucuz ipotek kredisi kampanyaları ve mevduatta reel faizlerin negatife dönmesiyle karlı yatırım arayanlar sayesinde, yaz aylarında konut satışları patlama yapmıştı.  Kamu bankalarının kredileri azaltması ve hızla yükselen fiyatlar sonbharda satışları yavaşlatmaya başladı. İnşaat sektöründe ise hareketlilik çok zayıf.  Yeni inşaat izinleri geçene yıla göre hızlı daraldı.  TCMB’nin kış boyunca faizleri yükseltmesi, satışlar ve fiyatlarda gerilemelere neden olabilir.

Emlak Kulisi:  Ruhsat sayısında sert gerileme

İnşaat şirketleri üçüncü çeyrekte 133 bin 348 daire için inşaat ruhsatı aldı. Bu sayı geçen yılın aynı döneminde 521 bin 616 olarak gerçekleşmişti. Buna göre üçüncü çeyrekte inşaat ruhsatı alınan daire sayısında yüzde 74,4 düşüş yaşandığı hesaplanıyor. Bu da inşaat sektöründe işlerin neredeyse durma noktasına geldiğini ifade ediyor.

Esasında yılın ilk iki çeyreğinde de inşaat ruhsatı alınan daire sayısı geçen yılın altındaydı, ilk çeyrekteki düşüş yüzde 41,4 ve ikinci çeyrekteki düşüş yüzde 48,5 olmuştu. Yani ilk iki çeyrekte de inşaatta işler iyi değildi ama üçüncü çeyrekte daha da kötü bir hal aldı.

Halk Yatırım değerlendirmesi:  Eylül Ayı Verileri  Negatif

 

 TÜİK verilerine göre, Türkiye genelinde toplam konut satışları Ağustos ayında gözlenen %54,2’lik artışın ardından, Eylül ayı verilerinde yıllık bazda %6,9 zalış göstererek 136.744 adet seviyesinde gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında toplam konut satışları 146.903 adet seviyesinde gerçekleşmişti.

İpotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %38,5 azaldığı, diğer konut satışlarının ise %13,6 yükseldiği görüldü. Öte yandan, ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %19,5 azalarak 41.376 adet olurken, ikinci el konut satışları ise %0,1 ile sınırlı azalış göstererek 95.368 adet oldu. Yabancılara konut satışları ise Eylül ayında 5.269 adetle, yıllık bazda %26,1, bir önceki aya göre ise %35,3 artışa işaret ediyor. Yabancıların toplam konut satışlarındaki payı Eylül ayında %3,9 olarak gerçekleşti (Eylül 2019’da %2,8 seviyesindeydi).

 Eylül ayı satış verilerini negatif olarak değerlendiriyoruz. Haziran ayında kamu bankalarının başlattığı faiz indirimleri ve akabinde Emlak Konut GYO’nun da başlattığı satış kampanyasının desteği ile görülen güçlü satış rakamlarının Temmuz ayında zirve yaptığını, Ağustos ayında artış hızının yavaşladığını, Eylül ayında ise azalışa geçtiğini görüyoruz.

Hatırlanacağı üzere, kamu bankaları sıfır konutlar için 15 yıl vade ve %0,64 olan faiz oranını, %0,87 ve vadeyi ise 12 yıla çekmişti. İkinci el konutlar için ise 15 yıl vade ve aylık %0,74 faizli kredi imkanı da önce %0,79’a ardından %0,87’ye yükseldi. İkinci elde vade de 10 yıla indirildi. Ayrıca yine kamu bankaları, konut kredilerinde 12 ay geri ödemesiz uygulamayı sıfır konutlar için de kaldırdı. Aylık konut kredisi faizlerinin yeniden %1,1 seviyesinin üzerine çıkmasıyla konut satışlarında bir hız kaybı yaşandığını izliyoruz. Artan kredi faizlerinin konut satışlarında yılın kalan dönemi kademeli bir yavaşlamaya yol açmasını bekliyoruz.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi:  Fiyatlarda artış yavaşladı

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Eylül 2020 sonuçları açıklandı. Endekse göre eylül ayında fiyatlar, bir önceki aya göre %0.35, geçen yılın aynı dönemine göre ise %8.19 oranında arttı. Konut alımında banka kredisi kullanımının yaklaşık 10 puan düşerek 26.35 oranına gerilediği eylül ayında, markalı konutlardaki stok erime hızı da %1,67 azalarak %7.77 seviyesinde gerçekleşti.

Turkey Data Monitor yorumu

Özellikle kamu bankalarının düşük faiz kampanyalarıyla Haziran-Ağustos’ta yüksek artışlar sergileyen toplam konut satışları Eylül’de yıllık %7’ye yakın düştü. Sektörün sağlığı açısından daha önemli olan ilk (birinci el) satışlarda düşüş yıllık %20 civarı ile çok daha çok sertti.

ParaAnaliz Online Seminerler eğitmen kadrosu ve içerik bilgileri linkte

Konut kredisi kullanımı Eylül’de gerilemeye devam etti

Burj al Babas battı!

Konut kredisi kullanımı Eylül’de gerilemeye devam etti

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar