Bize Ulaşın

Kentsel Dönüşüm

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan kentsel dönüşüm açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, depremde yaşanan acıların unutulmadığını, bir daha bu acıların yaşanmasını istemediklerini, bu kapsamda kentsel dönüşümün çok önemli olduğunu belirtti.

AK Parti Yalova İl Başkanlığını ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentin hak ettiği değeri görmesi için projeleri ve planları değerlendirdiklerini söyledi.

Yalova’da depremde yaşanan acıları unutmadıklarını ifade eden Kurum, şöyle konuştu:

“Bir daha da bu acılar yaşansın istemiyoruz. Bu çerçevede deprem dönüşümü, kentsel dönüşüm bizim için çok önemli. Bu anlamda da şehrin merkezinde 1999 depremi sonrasında yapılarla alakalı bir planlama sürecine gidildi ancak o planlama sürecindeki meri planlar şu an binaların dönüşümüne engel oluyor. Aynı şekilde o günden bugüne geldiğimiz süreçte çıkan yönetmelikler yine mevcut binaların yapımına müsaade etmiyor. Burada açıkçası vatandaşlarımızın talep etmesi halinde, onların rızası olması halinde ki biz kentsel dönüşümde rızaya dayalı bir dönüşüm istiyoruz. Yerinde istiyoruz, gönüllü istiyoruz, hızlı yapılsın istiyoruz ve bu çerçevede Belediyemiz Bakanlığımız eliyle bir orada kentsel dönüşüm süreci yürütecek. Vatandaşlarımızdan talep gelmesi halinde ada bazında kentsel dönüşüm projesini ki biz de Bakanlık olarak, Belediye olarak vatandaşımızın dönüşebilmesi adına yönetmeliklerden olan kaybını gerek parasal, gerek teknik açıdan her türlü desteği vermek suretiyle yenilenmelerin önünü açacağız. Bu Yalova için çok önemli.”

“Milletimizin canına, malına bir zarar gelsin istemiyoruz”

Bakan Kurum, Yalova’ya yapılacak yatırımları da partililerle paylaşarak mevcut Belediye ve Valilik binalarının başka yere taşınacağı ve yıkım yapılacak yerin meydan ve yer altı otoparkı olarak değerlendirileceği bilgisini paylaştı.

Milletin canının kendilerine emanet olduğunu belirten Kurum, şöyle devam etti:

“Milletimizin canına, malına bir zarar gelsin istemiyoruz. Bu konuda çok samimiyiz ve bu konunun siyasetini de yapmıyoruz. Bu çerçevede vatandaşlarımıza bunları anlatıp inşallah onları rızaları olması kaydıyla da bu dönüşüm sürecine girmek istiyoruz. Yine merkez Bağlarbaşı Mahallesi’nde yaklaşık 10 hektarlık alanda 587 hak sahibi vatandaşımız var. Burası da Yalova’ya yakışmıyor. Burada da hızlı bir şekilde dönüşüm sürecine girmek istiyoruz. Yerinde yapacağız. Zemin artı 3-4 katı geçmeyecek. Örnek bir dönüşümü, mahalle anlayışının yaşatılacağı yatay mimari esaslı dönüşümü orada da Toplu Konut İdaresi Başkanlığı eliyle, yıl sonuna kadar hak sahibi görüşmelerini Bakanlığımız, Belediyemiz birlikte yürütecekler ve imalatlara da anlaşılması kaydıyla, rızası olması kaydıyla da yıl sonu girmek istiyoruz. Bu da dönüşüm adına önemli.”

400 yataklı hastanenin yapımının Sağlık Bakanlığınca sürdürüldüğünü, burayı 2021 sonuna yetiştirmeyi planladıklarını ifade eden Kurum, el birliğiyle buranın alt yapısını tamamlayacaklarını kaydetti.

Yalova’da alt gelir grubu vatandaşların ev sahibi olabilmeleri adına sosyal konut projesini etaplar halinde yapmaya devam edeceklerini anlatan Bakan Kurum, Kazımiye Mahallesi olarak bilinen alana 300 sosyal konut yapacaklarını söyledi.

Bakan Kurum, daha sonra Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’u ziyaret etti. Tutuk, Kurum’a çalışmalar hakkında bilgi aktardı.

İnşaatı devam 400 yataklı Yalova Devlet Hastanesinde incelemelerde bulunan Kurum, millet bahçesi yapılacak 113 dönümlük araziyi gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Altınova ilçesindeki Hersek Lagünü’nü de gezen Kurum, buraya yapılacak yatırımlarla ilgili yetkililerle görüştü.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kentsel Dönüşüm

Bakan Murat Kurum: Ankara’ya yemyeşil bir yaşam alanı kazandıracağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabından, başkent Ankara’da hayata geçirilecek Saraçoğlu Yenileme Projesi’ne ilişkin …

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabından, başkent Ankara’da hayata geçirilecek Saraçoğlu Yenileme Projesi’ne ilişkin paylaşımda bulundu.

“TEK BİR AĞAÇ BİLE KESİLMEYECEK”

Saraçoğlu Mahallesi’nde hayata geçirilecek projenin “koruma, yenileme ve yaşatma” eksenli olduğunu ve projeyle Ankara’ya yemyeşil bir yaşam alanı kazandırılacağını belirten Kurum, “Özel bir kentsel tasarım anlayışıyla hareket edilerek hazırlanan ve yeşil alanlarıyla Ankara’ya nefes aldıracak projede, tescilli yapıları ve mahallemizdeki yarım asırlık 210 anıt ağacın tamamını koruyacağız. Bu projede tek bir ağaç bile kesilmeyecek.” bilgisini verdi.

“YEMYEŞİL BİR YAŞAM MERKEZİ OLACAK”

Bakan Kurum, şunları kaydetti:

“Depremsellik durumunu analiz eden statik raporlar hazırladığımız ve Kültür Varlıkları Kurulunun onayıyla hareket ettiğimiz projemiz, mahalle kültürünün yaşatıldığı, yeşil yürüyüş yolları, çocuk parkı, ticari alanlarıyla 7 gün 24 saat canlı, yemyeşil bir yaşam merkezi olacak. Saraçoğlu Mahallesi’nin özgün mimari yapısını ve tarihi kimliğini koruyup, yeşil alanlarını artırarak gelecek nesillere aktarma hedefiyle hayata geçireceğimiz ve Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılında milletimize armağan edeceğimiz projemiz Ankara’mıza, ülkemize hayırlı olsun.”Devamını Oku

Kentsel Dönüşüm

Devletin Kira Yardımları: 2020 Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Zam Oranı Ne Zaman Açıklanacak?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan kira yardımları arasında yer alan kentsel dönüşüm kira yardımı için beklenen 2020 yılı zam oranı halen ilan edilmedi. Peki, 2020 yılında kentsel dönüşüme kira yardımı zammı yapılmayacak mı, devletin kira yardımı kaç lira?

Evini kentsel dönüşüme vermek isteyen kişilere devlet yeni evlerini alana kadar mağdur olmamaları adına aylık düzenli kira yardımı yapmaktadır. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI ZAM ORANI NEDEN AÇIKLANMADI?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ödenen kira yardımı tutarı illere göre belirlenmekte olup her sene Mayıs ayında yeniden değerleme oranı üzerinden zamlanmaktadır.  2020 yılı için şu anda en düşük bölgede yer alan iller için kentsel dönüşüm kira yardımı 715 lira olarak ödenirken en yüksek bölge için uygulanan tutar ise aylık 1.150 lira olarak ödenmektedir. 

Taşınma yardımı için ödenen en düşük devlet yardımı 1.430 lira olarak ödenirken en yüksek tutar ise 2 bin 300 lira olarak ödenir.  Kentsel dönüşüm kira yardımı süresi ise konutun yer aldığı bölgeye göre belirlenmektedir. Kentsel dönüşüm kira yardımı alınan taşınmazın riskli yapı ilan edilen bölgede yer alması durumunda söz konusu tutar 48 ay olarak ödenirken diğer alanlarda yer alan taşınmazlar için kentsel dönüşüm kira yardımı süresi 18 ay ile sınırlandırılmaktadır. 

Devamını Oku

Emlak Gündem

Bakan Kurum; İstanbul’da 120 bine yakın bina dönüşecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul’un her ilçesinde kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırıldığını belirtti. Buna göre, şu anda alan bazlı yürütülen çalışmalar kapsamında, 63 riskli alanda 35 bin 606 binada bulunan 116 bin 827 konut dönüştürülüyor. Milliyet’ten Duygu Erdoğan’ın haberine göre; Bakan Kurum, “İstanbul’un her yerinde kentsel dönüşüm hedefiyle çalışıyoruz. Bu çalışma sonuçlandığında İstanbullu vatandaşlarımızı depreme dayanıklı, sağlıklı konutlarına kavuşturacağız” diye konuştu.

1.3 milyon konut

Kentsel dönüşümde temel ilkelerinin ‘hızlı’, ‘yerinde’ ve ‘gönüllü’ dönüşüm olduğunu vurgulayan Kurum, 2012’de Türkiye’nin dört bir yanında başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarının aralıksız devam ettiğini kaydetti. Kurum, şöyle konuştu:

“Türkiye genelinde riskli alan ilan edilen 58 ilde 257 adet riskli alanda, 1 milyon 348 bin konutun dönüşümünü sağladık. İstanbul’da 347 bin 292 konutun riskli olduğunu tespit ettik. 292 bin 583 konutun dönüşümünü tamamladık. Şu anda İstanbul’da da toplam 10 milyon 88 bin metrekare büyüklüğünde 63 riskli alanda gerek  TOKİ  Başkanlığımız, gerek Alt Yapı Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğümüz ve Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüz sahada fiilen 116 bin 827 konutun dönüşümü için çalışıyor. Bu dönüşüm çalışmalarını tamamladığımızda, İstanbullu vatandaşlarımıza yeşilin ve sosyal alanların bol olduğu, deprem tehdidine karşı güvenli, sağlam yuvalar inşa etmiş olacağız.”

İstanbul’un dört bir yanında dönüşüm

Kartal – Orhantepe Mahallesi’nde 6 Şubat 2019 tarihinde çöken Yeşilyurt Apartmanı’ndan sonra çevresindeki 11 yapı yıkıldı. 1 yıl içinde 105 adet konut ve 25 adet iş yeri yapıldı ve hak sahiplerine teslim edildi. Vatandaşların talebiyle başlatılan riskli yapı tespitleri sonucunda Orhantepe Mahallesinde 113 binada risk olduğu belirlendi. 14 yapı adasına ilişkin proje ve uzlaşma çalışmaları bulunuyor. 1 yapı adasında ise yıkım işlemleri başladı.

Kağıthane Yahya Kemal Mahallesi’nde 22 Nisan 2019’da inşaat alanındaki istinat duvarı çökmesi sonucunda Bakan Murat Kurum’un talimatıyla çevre binalarda yapılan teknik incelemelerde çökme riski bulunan yapılar tespit edildi, malikler tahliye edildi. Riskli alan ilan edilen 34 bin metrekare alanda yıkımlar tamamlanarak inşa faaliyetleri başlatıldı. TOKİ tarafından 688 adet konut, 57 adet işyeri inşa edilecek.

Zeytinburnu Beştelsiz Mahallesindeki kentsel dönüşüm çalışması kapsamında 5 Mayıs’ta projenin ihalesi yapıldı. Projede, 5 farklı tipte 21 bloktan oluşan toplam 268 adet konut ve 14 adet ticari ünite yer alıyor. Projede 52 bin 200 metrekare alanda ise bir millet bahçesi yapılacak. Proje 2022’de tamamlanacak.

Beykoz Tokatköy Mahallesinde 83 bin metrekare büyüklüğündeki rezerv alanında inşa edilen saha ve proje çalışmalarında son aşamaya gelindi. Emlak Konut GYO tarafından hazırlanan kentsel tasarım projesi kapsamında alanda 818 konut yapılacak.

Üsküdar’da Kirazlıtepe’de Çamlıca cami çevresindeki yapıların dönüşümü kapsamında toplam 1876 konut ile 142 işyeri inşa edilecek. Şu anda 551 konutun inşaatı devam ediyor.

Esenler Yenişehir Rezerv Yapı Alanı’nda 941 bin metrekare büyüklüğündeki alanda, 4 etaptan oluşan bir proje inşa ediliyor. İlk etapta TOKİ tarafından 531 konut, ikinci etapta 353 konut yapılıyor. Diğer etaplar ise ihale sürecinde.

Bağcılar’da 822 konut ve 25 ticarethanenin ihalesi ise önümüzdeki ay yapılacak.

Gaziosmanpaşa’da devam eden 4 bin 400 konutluk kentsel dönüşüm projesinde bin 739 konutluk ilk iki etabın ihalesi gerçekleştirildi.

Devamını Oku

Popüler Haberler