Bize Ulaşın

Emlak Gündem

KORONA VAR ANCAK O TAPULU EVİNE GİREMİYOR!

Bundan aylar önce, Bahçelievler Metroport Avm ve Ümraniye Canpark Avm ortağı Yusuf Hamzaoğlu ölümünün ardından, kızı Yurdan AYDIN İki kardeşi İş adamı Yüksel Hamzaoğlu ve Yılmaz Hamzaoğlu’na mirastan mal kaçırdıkları gerekçesiyle dava açtı.

İstanbul’un büyük inşaat şirketlerinden birisinin sahibi olan Yusuf Hamzaoğlu ve kardeşleri M. H., O. H. ile H. H. 1974’de kurdukları inşaat firmalarını 2000 yılların hemen başında bedelsiz şekilde 2.nesil olan çocuklarına devrettiklerini iddia eden Yurdan Aydın, Daha önce firma hisselerini kardeşlerime bedelsiz devreden babam Yusuf Hamzaoğlu oğullarının bana bir mal bırakmayacağını düşündüğü ve şirket hisselerini verdikten sonra onu dinlemediklerini gördüğü için ölmeden önce üzerinde ki malları onlara vermedi. Yaşıyorken Selimpaşa’ya yaptığı bir müstakil binanın bir dairesine beni yerleştirdi ve ben bu daireye tüm eşyalarımı aldım yazları burada çocuklarımla yaşıyordum. Vefatı sonrası ise bu daireler Anneme, diğer kardeşlerime ve bana intikal etti.

“Burada bedelsiz olarak firmanın hisselerini de babamdan aldıklarını öğrenmiş oldum”

Burada bedelsiz olarak firmanın hisselerini de babamdan aldıklarını öğrenmiş oldum ve avukata gittim. Bu sırada selimpaşada ki dairelere kredi çekmeye çalışan Şekav Derneği Başkan yardımcısı abim Yüksel Hamzaoğlu amcasının oğlu olan M. H.’na oğlumu aratıp kefaliyet ve ipotek imzalamam için zorladı. İmzalamazsak benimle ve çocuklarımla uğraşacağını belirtti. Bende sinirlenerek Firma için ve babamdan kalan mallara ipotek koyulmaması için gerekli davayı açtırdım. Babamın üstünden bize intikal eden mallar içinde mahkemenin bizi haklı bulmasıyla ihtiyati tedbir kararı kondu.

Firmaya konan ihtiyati tedbir firmanın kendini idame ettirebilmesi için kalktı. Davalar devam etmekte. Ancak geldiğimiz noktada hem kardeşlerim hem de annem kardeşlerimin dolduruşuna gelerek bana düşmanca tavırlar sergilemektedir, Selimpaşa’da bulunan dairemin ve Müstakil bina giriş kapılarının tüm kilitlerinin değiştirildiğini öğrendim belkide içerideki eşyalarımda gasp edildi. Aynı binada hem annemin hemde kardeşlerimin oturdukları daireler olmasına rağmen, Tapulu evime benim girmeme 2 yıldır izin verilmiyor.

Ayrıca benim dava açmam ile bir kızı ve 4 oğlu bulunan amcalarımdan O. H. çocuklarından hisselerini geri aldı. Tüm bu yaşananlara rağmen dava sürekli uzamakta, babam vefat ettikten sonra önce 80 milyon + kdv olan Bahçelievler Metroport Avm’de ki hisselerini 47 milyon + kdv’ye rayiç bedelinin de neredeyse altında sattılar şimdide Ümraniye Canpark Avm’yi satmaya çalışıyorlar firmanın üstündeki malları da dava süresince rayiç bedeller üzerinden başka firmalara ve şahıslara satmaktalar.

Malı ve gücü ile çevresi yerinde olan abim Yüksel Hamzaoğlu ve kardeşim Yılmaz Hamzaoğlu beni akrabalarıma karşı yalan yanlış sözlerle kötülemektedir. Benim tek istediğim adaletin tecilli edip miras haklarıma kavuşmam. En çok üzüldüğüm nokta da daha önce babam olmasaydı ne yapardık, babamın sayesinde çocuklarımızı okutuyoruz, babamın sayesinde Florya ve Basınköy’de oturuyoruz diyen kardeşlerimin babam öldükten sonra o ne verdi ki bize hepsini biz başardık demeleri..

Şuan kirada oturuyorum ve yaşanan Corona vakalarından dolayı evime gitmek istiyorum ancak benim ve çocuklarımın şahsi faturalı eşyalarımın bulunduğu evime almıyorlar, akrabalarımıza benim için hakaretlerde bulunmaktadırlar. Buradan iç işleri bakanlığımıza da rica ediyorum herkes evinde kalsın deniyor ancak benim kardeşlerim benim kendi evime girmemi engelliyorlar ve beni tehdit ediyorlar. Nitekim davalar devam etmekte olsa da böyle bir dönem içerisinde Devlet büyüklerimizin yardımlarını rica ediyorum. Dedi.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emlak Gündem

Yunanistan’da inşaat kazısı sırasında bulunan Osmanlı Mezarlığındaki naaşlar yeniden defnedilecek

Dr. Neval Konuk Halaçoğlu,”Nea Propontida Belediyesi Meclisi, inşaat çalışmaları sırasında ortaya çıkan naaşların, Belediye Mezarlığında açıklayıcı bir tabelayı içeren bir alan içerisinde defnedilmelerine karar verdi.” dedi.

Marmara Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Neval Konuk Halaçoğlu, Yunanistan’ın Halkidiki ilinde bir spor salonunun inşaatı sırasında bulunan Osmanlı döneminden kalma Müslüman Mezarlığındaki 201 naaşın, Nea Propontida Belediyesince alınan karar gereği yeniden defnedilmesine karar verildiğini söyledi.

2006 yılından itibaren Yunanistan’da envanter çalışması yapan Dr. Halaçoğlu, Halkidiki kentine bağlı Gargara (Simandra) köyünde bir inşaat kazısında ortaya çıkan Osmanlı döneminden kalma mezarlıkla ilgili AA muhabirine açıklama yaptı.

Halaçoğlu, “Selanik’in Halkidiki Simandra köyünün bağlı olduğu Nea Propontida Belediyesi Meclisi, 65/2021 sayılı karar ile köyde mübadele öncesinde defnedilen 201 Müslüman’a ait naaşların yeniden defnedilmesi kararını aldı. Belediye Spor Salonu inşaatı çalışmaları sırasında ortaya çıkan bu naaşların Belediye Mezarlığında açıklayıcı bir tabelayı içeren bir alan içerisinde defnedilmelerine karar verildi. Yeniden defin töreninin, planlandığı gibi gerçekleşeceği belediye yetkilileri tarafından bildirildi.” dedi.

Bu defin işleminin Yunan makamlarınca yapılan ilk resmi Türk mezarlığı defin töreni olduğu bilgisini veren Halaçoğlu, “Nea Propontida Belediyesi’nde bu kararı oybirliğiyle alan tüm yetkili kişilere, ölülerimize gösterdiği saygı için köydeki mübadil yakınları adına teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Halaçoğlu, Osmanlı döneminde köyde yaşayan yaklaşık 500 kişiden oluşan 167 Türk ailesi bulunduğunu, mübadelede bu ailelerin, Fethiye, Bursa’nın Gemlik ilçesi, İçel ve İstanbul’un Beşiktaş ilçesine geldiklerini aktardı.

AA, Türk mezarlığını gündeme getirmişti

Dr. Neval Konuk Halaçoğlu, 22 Şubat’ta AA muhabirine açıklamalarda bulunarak, 2009-2010 yılındaki çalışmaları sırasında o bölgede araştırma yaptığını ve Osmanlı mezarlığını tespit ettiğini kaydetmişti. Halaçoğlu, Gargara köyünde ortaya çıkan naaşların toplanacağı bir anıt yapılması ve dini tören düzenlenmesi önerisinde bulunmuştu. Öte yandan mezarlıkla ilgili konu Yunan basınında da gündeme gelmişti.

Dışişleri Bakanlığı da 23 Şubat’ta yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

“Yunanistan’ın Halkidiki iline bağlı Gargara Köyü’nün okul bahçesine yapılan bir spor salonunun inşaatı sırasında Osmanlı döneminden kalma bir Müslüman mezarlığına rastlandığı yönündeki basın haberleri üzerine Selanik Başkonsolosluğumuzca anılan köy ziyaret edilmiş, ayrıca yerel Yunan makamları nezdinde derhal girişimde bulunularak bilgi talep edilmiştir. Bu girişimlerimiz neticesinde, söz konusu inşaat alanında ecdadımıza ait 201 mezarın bulunduğu, ancak ülkemize bilgi verilmeden naaşların yerel makamlarca Halkidiki ve Aynaroz Eski Eserler Dairesinin deposunda muhafaza altına alındığı öğrenilmiştir. Bu bilgilerin temini üzerine Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi bugün Bakanlığımıza çağrılarak ve Atina’da Büyükelçimizce Yunan Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulmuştur.”

Açıklamada, bu girişimler üzerine mezarlar hakkında Türkiye’ye daha önceden bilgi verilmemesine ilişkin izahat istenerek, muhafaza altında tutulan naaşların dini inançlara uygun şekilde bir törenle bulundukları yöreye defnedilmesi ve defin alanının Müslüman mezarlığı olduğunun gösterilmesinin talep edildiği belirtilmişti.

Devamını Oku

Emlak Gündem

Korunan alanlardaki 688 kaçak yapı yıkıldı

2019’dan bugüne kadar özel çevre koruma bölgeleri ile doğal sit alanlarında tespit edilen 6 bin 699 “İmar Barışı”na aykırı kaçak yapının 688’i yıkıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, çeşitli kanunlar ve yönetmelikler ile koruma altına alınan ve özel hükümlerle yönetilen bu alanların biyolojik çeşitliliğinin, doğal kaynaklarının ve bunlarla ilgili kültürel kaynak değerlerinin korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için çalışma yürütülüyor.

Bakanlık tarafından korunan alanlarda sık sık denetimler yapılıyor ve kaçak yapılar tespit edilerek gerekli adli ve idari yaptırımlar uygulanıyor.

Bu kapsamda özel çevre koruma bölgeleri ile doğal sit alanlarında 2019’dan bu yılın nisan ayına kadar 6 bin 699 “İmar Barışı”na aykırı kaçak yapı tespit edildi. Kaçak yapıların 3 bin 65’i için suç duyurusunda bulunuldu, 688’i ise yıkıldı.

Tespit edilen kaçak yapılar 50 ildeki korunan alanlarda bulunuyor

Bakanlığın korunan alanlardaki kaçak yapı tespit ettiği 50 il, Afyon, Aksaray, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bitlis, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Tunceli, Trabzon, Uşak, Yalova ve Zonguldak olarak sıralandı.

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ve il müdürlükleri tarafından 2019, 2020 ile 2021 yılının ilk üç ayı olmak üzere 2 bin 953 denetim yapıldı.

Devamını Oku

Emlak Gündem

Emlak Katılım Avcılar, Metrokent ve Maslak şubelerini hizmete açtı

Emlak Katılım, Avcılar, Metrokent ve Maslak şubeleri ile İstanbul’da 18, Türkiye genelinde ise 36 şubeye ulaştı. Emlak Katılım açıklamasına …

Emlak Katılım, Avcılar, Metrokent ve Maslak şubeleri ile İstanbul‘da 18, Türkiye genelinde ise 36 şubeye ulaştı.

Emlak Katılım açıklamasına göre, Türkiye’nin dört bir yanında hizmete açacağı şubeleriyle müşterilerinin ihtiyaç duyduğu bankacılık hizmetlerini karşılamayı ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefleyen banka, İstanbul’da da şube ağını genişletmeyi sürdürüyor.

Şubeleşme anlamında adımlarını hızlandıran bankanın bu seferki üç yeni durağı Avcılar, Metrokent ve Maslak oldu. İstanbul’da 18, Türkiye genelinde ise 36 şubeye ulaşan Emlak Katılım, yıl sonu hedefini 50 şube olarak yukarı yönlü revize etti.

“Şubeleşme çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Emlak Katılım Genel Müdürü Nevzat Bayraktar, şube ağını genişleterek müşterilerine ihtiyaç duydukları bankacılık hizmetlerini sunmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Bayraktar, “Türkiye’nin hemen hemen her noktasında şubelerimizle yer almayı istiyor, bu doğrultuda şubeleşme çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Müşterilerimize bulundukları lokasyonlarda ulaşmayı amaçlamakla birlikte yaptığımız yatırımla da yerel ekonomiye ve istihdama katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bu bağlamda İstanbul’da hizmete sunduğumuz Avcılar, Metrokent ve Maslak şubelerimizin ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Emlak Katılım’ın şube ağını genişletmesinin yanı sıra dijital kanallarını geliştirmek için de çalışmalar yürüttüğünü belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

“Bir dijital bankacılık hizmeti olan e-şube sayesinde müşterilerimiz, şubeye gitmeden tamamen dijital kanal üzerinden hesap açabiliyor ve ihtiyaç duydukları bankacılık hizmetlerine kolaylıkla ulaşabiliyorlar. Genişleyen şube ağımız ve e-şubemizle ülkemizin istisnasız her köşesini kapsamayı ve müşterilerimize hizmet vermeyi amaçlıyoruz.”

Öte yandan, açıkalamaya göre, Emlak Katılım; Merkez (Ataşehir), Fatih, İkitelli, Ümraniye, Erenköy, Laleli, Sultanbeyli, Bağcılar, Pendik, Altunizade, Beykent, Güneşli, İmes, Merter, Üsküdar, Avcılar, Metrokent, Maslak, Gebze, Ankara, Ankara (Ostim), Aksaray, Bursa, Bursa Yıldırım, İzmir, İzmit, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Samsun, Kayseri, Rize, Adana, Konya, Konya Büsan ve Antalya şubeleriyle hizmet vermeye devam ediyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Abdulselam Durdak

Devamını Oku

Popüler Haberler