Bize Ulaşın

Emlak Gündem

Bakan Kurum; İstanbul’da 120 bine yakın bina dönüşecek.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul’un her ilçesinde kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırıldığını belirtti. Buna göre, şu anda alan bazlı yürütülen çalışmalar kapsamında, 63 riskli alanda 35 bin 606 binada bulunan 116 bin 827 konut dönüştürülüyor. Milliyet’ten Duygu Erdoğan’ın haberine göre; Bakan Kurum, “İstanbul’un her yerinde kentsel dönüşüm hedefiyle çalışıyoruz. Bu çalışma sonuçlandığında İstanbullu vatandaşlarımızı depreme dayanıklı, sağlıklı konutlarına kavuşturacağız” diye konuştu.

1.3 milyon konut

Kentsel dönüşümde temel ilkelerinin ‘hızlı’, ‘yerinde’ ve ‘gönüllü’ dönüşüm olduğunu vurgulayan Kurum, 2012’de Türkiye’nin dört bir yanında başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarının aralıksız devam ettiğini kaydetti. Kurum, şöyle konuştu:

“Türkiye genelinde riskli alan ilan edilen 58 ilde 257 adet riskli alanda, 1 milyon 348 bin konutun dönüşümünü sağladık. İstanbul’da 347 bin 292 konutun riskli olduğunu tespit ettik. 292 bin 583 konutun dönüşümünü tamamladık. Şu anda İstanbul’da da toplam 10 milyon 88 bin metrekare büyüklüğünde 63 riskli alanda gerek  TOKİ  Başkanlığımız, gerek Alt Yapı Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğümüz ve Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüz sahada fiilen 116 bin 827 konutun dönüşümü için çalışıyor. Bu dönüşüm çalışmalarını tamamladığımızda, İstanbullu vatandaşlarımıza yeşilin ve sosyal alanların bol olduğu, deprem tehdidine karşı güvenli, sağlam yuvalar inşa etmiş olacağız.”

İstanbul’un dört bir yanında dönüşüm

Kartal – Orhantepe Mahallesi’nde 6 Şubat 2019 tarihinde çöken Yeşilyurt Apartmanı’ndan sonra çevresindeki 11 yapı yıkıldı. 1 yıl içinde 105 adet konut ve 25 adet iş yeri yapıldı ve hak sahiplerine teslim edildi. Vatandaşların talebiyle başlatılan riskli yapı tespitleri sonucunda Orhantepe Mahallesinde 113 binada risk olduğu belirlendi. 14 yapı adasına ilişkin proje ve uzlaşma çalışmaları bulunuyor. 1 yapı adasında ise yıkım işlemleri başladı.

Kağıthane Yahya Kemal Mahallesi’nde 22 Nisan 2019’da inşaat alanındaki istinat duvarı çökmesi sonucunda Bakan Murat Kurum’un talimatıyla çevre binalarda yapılan teknik incelemelerde çökme riski bulunan yapılar tespit edildi, malikler tahliye edildi. Riskli alan ilan edilen 34 bin metrekare alanda yıkımlar tamamlanarak inşa faaliyetleri başlatıldı. TOKİ tarafından 688 adet konut, 57 adet işyeri inşa edilecek.

Zeytinburnu Beştelsiz Mahallesindeki kentsel dönüşüm çalışması kapsamında 5 Mayıs’ta projenin ihalesi yapıldı. Projede, 5 farklı tipte 21 bloktan oluşan toplam 268 adet konut ve 14 adet ticari ünite yer alıyor. Projede 52 bin 200 metrekare alanda ise bir millet bahçesi yapılacak. Proje 2022’de tamamlanacak.

Beykoz Tokatköy Mahallesinde 83 bin metrekare büyüklüğündeki rezerv alanında inşa edilen saha ve proje çalışmalarında son aşamaya gelindi. Emlak Konut GYO tarafından hazırlanan kentsel tasarım projesi kapsamında alanda 818 konut yapılacak.

Üsküdar’da Kirazlıtepe’de Çamlıca cami çevresindeki yapıların dönüşümü kapsamında toplam 1876 konut ile 142 işyeri inşa edilecek. Şu anda 551 konutun inşaatı devam ediyor.

Esenler Yenişehir Rezerv Yapı Alanı’nda 941 bin metrekare büyüklüğündeki alanda, 4 etaptan oluşan bir proje inşa ediliyor. İlk etapta TOKİ tarafından 531 konut, ikinci etapta 353 konut yapılıyor. Diğer etaplar ise ihale sürecinde.

Bağcılar’da 822 konut ve 25 ticarethanenin ihalesi ise önümüzdeki ay yapılacak.

Gaziosmanpaşa’da devam eden 4 bin 400 konutluk kentsel dönüşüm projesinde bin 739 konutluk ilk iki etabın ihalesi gerçekleştirildi.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar