Bize Ulaşın

Emlak Gündem

Türk Gayrimenkulüne en fazla İranlılar İlgi Gösteriyor.

Türkiye’den en çok konut alan ülke vatandaşlarına göre istatistikler açıklandı. Sonuçlara göre sonra şubat ve martta Türkiye’den en fazla konut, İran vatandaşları tarafından alındı.

yapihaber

Gönderi

Tarih:

Türkiye’den en çok konut alan ülke vatandaşlarına göre istatistikler açıklandı. Sonuçlara göre sonra şubat ve martta Türkiye’den en fazla konut, İran vatandaşları tarafından alındı.

Ülkemizden en fazla konut alan ülke vatandaşlarına göre istatistiklerin açıklanmaya başlandığı 2015 yılından bu yana ilk sırayı genelde Iraklılar alırken, liderlik ilk kez 61 ay sonra şubat ve mart ayında İranlılara geçti. İranlıların Türkiye’den aldığı konut sayısı, 2020’nin ilk çeyreğinde 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 97’lik artışla 946’dan 1.864’e yükseldi. 

“Yurt Dışı Yatırımlarında Türkiye’yi İlk Sıraya Koyuyorlar”

Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, şubat ayında yabancıya konut satışında bir ilk yaşandığını, İranlıların Iraklıları ilk kez geçtiğini belirterek, bunun Mart ayında da sürdüğünü söyledi. Akbal, “İranlıların özellikle şubatta aldığı konut sayısı zirve yaptı. Şubatta her gün ortalama 24 ev aldılar. Şubatta artış yüzde 135 olarak gerçekleşti.” diye konuştu.

İranlıların Iraklı hegemonyasını kırdığını ifade ede Akbal şöyle devam etti:

“İran ve ABD arasındaki siyasi ve askeri gerginlik salgın dönemi öncesine kadar tavan yapmıştı. Söz konusu gerginlik İranlıların Türkiye’ye olan ilgisini pekiştirmiş durumda. Yaptığımız görüşmelerde bunu dile getiriyorlar. Onlar için Türkiye bölgedeki en önemli ve güvenli limanlardan. Kültürel olarak da Türkiye’yi kendilerine yakın hissediyorlar. Bu yüzden de yurt dışı yatırımlarında Türkiye’yi ilk sıraya koyuyorlar.”

“Salgın Sonrası Rakamlar Daha da Artacaktır”

Babacan Holding Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Babacan, İranlıların özellikle bitmiş ya da inşaat halindeki projelerine ciddi ilgi gösterdiğini dile getirerek şöyle konuştu:

“Türkiye’de yatırım yapmanın ne kadar kazançlı olduğu bilinci hızla artıyor. Hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı fırsatını kullananlar hem de yatırım yapmak isteyenler için Türkiye çok önemli bir pazar ve güvenilirliğini de her geçen gün daha da çok kanıtlıyor. Şu anda yaşamakta olduğumuz küresel salgının etkileri azaldıkça ve sınır geçişlerine izin verilmeye başlandığında bunun etkisini daha da çok göreceğimize inanıyorum.”

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar