Bize Ulaşın

Toki-Emlak Konut

TOKİ’nin indirim başvuruları 6 Mayıs’ta başlıyor

borcunu peşin ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcıları için yüzde 20 oranında indirim yapılacak.

AA muhabirinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, borcunu peşin ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcıları için yüzde 20 oranında indirim yapılacak.

Yüzde 20 indirim kampanyasından, bütün borç bakiyesini kapatamayacak vatandaşlar da yararlanabilecek. Borcun tamamını kapatamayacak vatandaşlar, borç bakiyesinin yüzde 25’inden az olmamak şartıyla yaptıkları peşin ödemelerde yüzde 20 indirim kampanyasından faydalanabilecek.

Kampanyadan yararlanmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları, 6 Mayıs-19 Haziran tarihlerinde ilgili bankaya başvurabilecek. Bu tarihten sonra yapılacak borç kapatmalarında indirimden yararlanılamayacak.

Kampanyadan yararlanma şartları

İndirimden faydalanacak konut ve iş yeri alıcılarının, başvuru tarihi itibarıyla TOKİ’ye ödemekle yükümlü oldukları aidat ve herhangi bir borçlarının bulunmaması gerekiyor.

Kampanyadan, geri ödeme taksidi 2018 sonuna kadar başlamış konut ve iş yerlerinin sahipleri yararlanacak. İndirim kampanyasına taksit sayısı 12 ay ve daha az kalan projeler dahil edilmedi.

Kampanyadan faydalanmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları, Gayrimenkul Satış Sözleşmesini imzaladıkları aracı bankalardan konut kredisi kullanabilecek.

Devamını Oku
Reklam
Tıkla Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toki-Emlak Konut

Bakan Murat Kurum: TOKİ’ye toplu ödeme yapanlara yüzde 20 indirim 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum sosyal medya hesabından indirim müjdesi verdi. “HAYIRLI OLSUN” Bakan Kurum, “TOKİ’den ev sahibi olan …

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum sosyal medya hesabından indirim müjdesi verdi.

“HAYIRLI OLSUN”

Bakan Kurum, “TOKİ’den ev sahibi olan ve ödemeleri devam eden vatandaşlarımıza borçlarını kapatmaları halinde yüzde 20 indirim yapıyoruz. 21 Ekim’de başlayacak kampanyamız 19 Kasım’a kadar devam edecek. İndirim kampanyasının ayrıntıları yarın TOKİ Başkanlığımızca açıklanacak. Hayırlı olsun.” paylaşımında bulundu.

Devamını Oku

Toki-Emlak Konut

TOKİ Sosyal Konut Kura Tarihleri Açıklandı!

Koronavirüs riski nedeniyle 23 Mart’ta ara verilen TOKİ 100 bin sosyal konut için kuralara 28 Nisan’da başlanacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yürütülen 100 Bin Sosyal Konut Projesi’nde kura çekimlerinde beklenen tarih açıklandı. Binlerce vatandaşın merakla beklediği TOKİ 100 bin sosyal konut için kuralara, Koronavirüs riski nedeniyle 23 Mart’ta ara verilmişti. Yapılan açıklamaya göre ara verilen kuralara 28 Nisan’da başlanacak. Bu tarihten sonra yaklaşık 75 bin konutun sahibi belli olacak. Korona önlemi kapsamında yapılan düzenlemeyle ev almaya hak kazanamayanlar başvuru bedelini iade almak için bankaya gitmeyecek.

75 Bin Konutun Sahibi Belli Olacak

TOKİ tarafından yapılan açıklamaya göre kuralar 28 Nisan’da yeniden başlıyor. 100 bin sosyal konutun bir bölümü için korona öncesi kura işlemleri tamamlandığı için bu tarihten sonra yaklaşık 75 bin konutun sahibi belli olacak. 28 Nisan 2020 tarihinde başlayacak kuralar TOKİ’nin sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanacak. 28 Nisan 2020 Salı günü, Manisa Köprübaşı 75 konut, Manisa Akhisar 125 konut, Manisa Salihli 150 konut ve Denizli 118 konut projeleri için kura yapılacak. Başvuruda bulunan vatandaşlar, tüm illerdeki kura takvimine www.toki.gov.tr adresinden ulaşabilecek. TOKİ dar gelirli vatandaşa sosyal konut projesinde yola ‘yılda 50 bin konut’ planıyla başlamış ve yoğun talep görmüştü. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bu sayı 100 bine çıktı ve sürekli hale geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinasyonu, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın desteğiyle her yıl 100 bin konut inşa edilecek.

Devamını Oku

Toki-Emlak Konut

TOKİ 18 senede 869 bin konut üretti!

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından 18 yılda 869 bin konut inşa edildi ve 15 bin sosyal donatı yapıldı. Bu kapsamda yaklaşık 3,5 milyon vatandaş, sağlıklı, güvenli ve nitelikli konutlarda yaşamaya başladı.

Türkiye’de yaşanan konut ihtiyacını karşılamak, vatandaşların az peşinat, düşük taksit ve uzun vade fırsatlarıyla kira öder gibi ev sahibi olmasını sağlamak için TOKİ, birçok çalışmalarda bulunuyor. 2002 yılından bu yana toplu konut ve kentsel dönüşüm uygulamalarını hızlandıran kurum, bu zamana kadar doğrudan veya iştirakleri aracılığıyla birçok proje üretip çok sayıda ev, altyapı ve sosyal donatı uygulamalarını gerçekleştirdi.

Bu kapsamda son 18 yılda 868 bin 838 konut sayısına ulaşıldı. Yaklaşık 3,5 milyon kişi, TOKİ’nin inşa ettiği sağlıklı, güvenli ve nitelikli konutlarda yaşıyor. Toki  ayrıca 23 bin 916 derslikli bin 86 okul, 19 üniversite binası, 993 spor salonu, 71 bin 873 öğrenci kapasiteli 189 yurt, 266 hastane, 96 sağlık ocağı, bin 26 ticari iş yeri, 42 kütüphane, 741 cami, 228 kamu hizmet binası, 19 stadyum ve diğerleri olmak üzere toplam 14 bin 972 sosyal donatıyı ülkemizde hizmete açtı.

TEK SEFERDE 100 BİN KONUT

Türkiye Gazetesi’nde yer alan habere göre; geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği iki ayrı sosyal konut kampanyası hayata geçirdi. Bu kapsamda 67 ilde 140 projede 50 bin yeni sosyal konut yapılması amacıyla 5 Mart 2019 tarihinde İstanbul’da gerçekleşen “50 Bin Yeni Sosyal Konut” projesinin tanıtım töreninde talep topladı. Projeye 638 bin kişi başvuruda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Evi olmayan alt gelir grubu vatandaşımız kalmayana kadar bu projeleri yapacağız” hedefiyle yola çıktığı, 12 Aralık 2019 tarihinde de “100 Bin Yeni Sosyal Konut” kampanyasına başlandı. TOKİ tarihinde bir ilk olan, yatay mimari esaslı kampanyaya, 16 Aralık 2019-15 Ocak 2020’de 1 milyon 200 bin başvuru yapıldı. Konutlar, tabii afetlere dayanıklı, çağdaş hayatla uyumlu, mahalle kültürünün yaşatılacağı, vatandaşların tabiatla buluşacağı, aile ve komşuluk ilişkilerinin canlı tutulacağı yatay mimari anlayışıynı sahipleniyor.

Devamını Oku

Popüler Haberler